Biointenzívne pestovanie zemiakov


zemiaky bez orania

Spôsob ako na malom priestore dopestovať väčšiu a kvalitnejšiu úrodu zemiakov

Tento spôsob pestovania zemiakov je inšpirovaný metódou biointenzívneho pestovania zeleniny, ktorej autorom je pestovatel John Jeavon. Využíva vyššiu úrodnosť pôdy vyvýšených/permanentných záhonov, ktoré sa nepreorávajú, neprekopávajú alebo inak strojovo nekultivujú, čo podporuje mikrobiálny život a dážďovky v pôde. Takáto pôda je prirodzene kyprá a ľahko priepustná pre korene rastlín, ktoré môžu ísť viac do hĺbky ako do šírky a tak či už zemiaky alebo zeleninu môžeme sadiť hustejšie, čo predstavuje ďalšiu výhodu, keďže listy rastlín sa úplne prekrývajú čím výrazne znižujú množstvo burín. Pod listami sa tiež vytvára mikroklíma, ktorá zabraňuje nadmernému prehrievaniu a erózii pôdy, no i odparovaniu vody.

Príprava pôdy

Predpokladom pre biointenzívne pestovanie zemiakov je kvalitne a do hĺbky (min. 60 cm) prekyprená pôda. Tú môžeme získať dlhodobým využívaním permakultúrnych prvkov pri príprave pôdy. V spojení s permakultúrou sa hovorí, že viac ako rastliny sa pestuje pôda. Tento proces zúrodňovania pôdy trvá mesiace a roky.

alebo

Príprava pôdy pre biointenzívne pestovanie zemiakovAk však na dlhodobé zhodnocovanie pôdy nemáte čas, môžete prekypriť pôdu, tak že vyhĺbite 30 cm hlbokú brázdu (zeminu odhrniete nabok alebo ju naložíte do fúrika), na jej dno pridáte 1 – 2,5 cm vrstvu kompostu a dno brázdy poriadne prekypríte rýľovacími vidlami do hĺbky ďalších 30 cm, pridáte naspäť odhrnutú zeminu a aj túto poriadne prekypríte. Pôdu máme takto pripravenú na sadenie. Táto procedúra je pomerne náročná a to najmä na ťažkých ílovitých pôdach, takže sa využíva hlavne ak nemáme dostatok priestoru na pestovanie.

Sadenie

Biointenzívne sadenie zemiakovZemiaky sa sadia v 23 cm rozostupoch v riadkoch, ktoré sú od seba tiež 23 cm(sadia sa striedavo – s posunom v jednotlivých riadkoch) a do tretice do hĺbky 23 cm(čím odpadáva neskoršie prihŕňanie zemiakov). Výsadbové jamky môžete vyhĺbiť malou lopatkou – presádzačkou, vložiť zemiaky(klíčkami nahor) a znova zasypať.

Pridanie mulču (volitelné)

biointenzívne pestovanie zemiakov mulčPo výsadbe zemiakov môžeme pridať na povrch záhonu 5cm vrstvu mulču (napr. slamu, seno, suché lístie a pod.). Ten chráni pôdu pred vysychaním a burinami.

 

 

Pridanie opory(volitelné)

permakultúrne pestovanie zemiakov - oporaRastliny zemiakov pestované biointenzívnou metódou rastú viac do výšky, takže je vhodné okolo vyvýšeného záhonu natĺcť kolíky a natiahnúť oporné šnúry. Rastliny tak nevyrastajú mimo záhonu a sú viac chránené pred vetrom.

 

Prvé rastliny zemiakov sa objavia cca. do dvoch týždňov po výsadbe. Táto metóda je založená na rovnakých princípoch ako pestovanie zemiakov v rôznych kontajneroch, boxoch, vreciach alebo kvetináčoch. Vo všetkých prípadoch je základným predpokladom priepustnosť pôdy (do hĺbky 60 cm) a dostatok živín.

Výhodou tejto metódy je, že po výsadbe, sa už o zemiaky viac nestaráme až do zberu úrody. Biointenzívne pestovanie prináša kvalitnejšiu a bohatšiu úrodu na m2 a oplatí sa ju vyskúšať najmä v záhradách kde bojujeme s nedostatkom miesta.

 

Autor: Jakub Durdík

Zdroje: - publikácia:How to Grow More Vegetables and Fruits, John Jeavon

           - obrázky: growagoodlife.com/planting-potatoes-grow-biointensive

 

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…