Je čas zberu prvosienky jarnej i podbeľu liečivého


podbeľ a prvosienka

Obľubujete bylinkové čaje? Tie z prvosienok a podbeľu patria medzi najlepšie.

O pár dní nás privíta prvý jarný deň, kedy deň aj noc budú rovnako dlhé. Prvý kvietok jari, ktorým je snežienka jarná naše oči i nos už tento rok teší svojim kvitnutím a intenzívnou vôňou, kvet je však jedovatý, preto buďte opatrní na prechádzkach so svojimi detičkami.

Medzi prvé jarné kvety však patria aj liečivé rastliny, ako sú prvosienka jarná a podbeľ liečivý, ktoré sa už začínajú ukazovať našim očiam. Nepohrdnite nimi, nazbierajte si ich a pripravte si z nich výborný čaj, ktorý blahodárne pôsobí na váš organizmus.

Prvosienka jarná

zber prvosienkyKvitne v mesiacoch marec-apríl. Má upokojujúce účinky, čaj priaznivo pôsobí proti stresu, nespavosti, migréne, neuróze, pri prechladnutí, alebo problémoch s dýchacími orgánmi. Rastie na lúkach, má žĺtkovožlté a mierne pootvorené kvety. Na čaj sa zbiera kvet s kúskom stonky po otvorení. Čaj je výborný pripravený z čerstvých kvetov i sušených, nemožno však používať vo veľkom množstve, nadmerné užitie môže vyvolať hnačku. Pripravený čaj je bledožltej farby a krásne vonia. Jedlé sú aj listy, používajú sa do jarných šalátov.

Podbeľ liečivý 

zber podbeľuZbierame v mesiacoch marec-máj. Nájdeme ho na poliach, pri vode, priekopách, brehoch potokov a na vlhkých hlinených miestach. Zbierame rozkvitnuté žlté kvety. Čaj priaznivo pôsobí pri pretrvávajúcom kašli, bronchitíde, ochorení žalúdka, má protikŕčové účinky, používa sa pri vysokom tlaku, kataroch žalúdka a čriev, arterioskleróze, reumatických ochoreniach, zachrípnutí a chráni sliznice dýchacích ciest. Denne piť max. 3 šálky čaju. Neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám. Čerstvé listy sa používajú zvonku ako obklady pri opuchlinách a nervových i svalových bolestiach, alebo ich možno použiť aj ako čistiacu masku pri mastnej a uhrovitej pleti ( listy pomliaždime na kašu a tak prikladáme na postihnuté miesto, necháme pôsobiť 15-20min.).

Užitočné informácie:

1. Prehľad liečivých rastlín spolu s ich účinkami: liečivé bylinky

2. Kedy zbierať liečivé rastliny: kedy zbierať bylinky

 

Autor: Katka Ondeková

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…