Ľubovník bodkovaný, prírodný liek nielen na nervy


trezalka bylinka

Aké sú jeho účinky a na čo všetko sa používa ľubovník bodkovaný

Trezalka, čarovník, svätojánska bylina - to všetko sú ľudové názvy pre ľubovník bodkovaný. Na svete existuje viac ako 400 variet ľubovníka a je rozšírený takmer po celej planéte. Od nepamäti ho ľudia používali ako liek, no až pomerne nedávno bol vedecky preskúmaný pre jeho medicínsku hodnotu. Dokázalo sa, že obsahuje mnoho aktívnych látok a to najmä rutín, pektín, cholín, sitosterol, hypericín a pseudohypericín. Kvety a listy tejto rastliny majú analgetické, antiseptické, digestívne, diuretické, upokojujúce, a antidepresívne účinky na ľudské telo.

Ľubovník bodkovaný -hypericum perforatumTáto trvalka sa vyskytuje na slnečných lúkach a obľubuje suchú, priepustnú pôdu. Je ju možné pestovať aj v domácich podmienkach. Najlepšie sa rozmnožuje koreňovými odrezkami zasadenými na jar alebo na jeseň do priepustného substrátu. Prosperuje skôr v suchej pôde za plného slnka, prípadne v polotieni. Ľubovník je vďačný aj vďaka jeho nenáročnému zberu. Ľahko sa hľadá a za 5 minút máte nazbieraný ľubovník na celý rok, je však dôležité ho zbierať za slnečného počasia. Ľubovník kvitne od konca júna až do septembra.

Názov Hypericum má grécky pôvod a znamená “nad obrazom”. Pramení to z dávnej tradície vešať zväzky ľubovníka nad sväté obrázky, keďže sa verilo, že odpudzuje zlo. Ľubovníku sa pripisovala magická moc. V antickom grécku bol používaný na liečbu rôznych ochorení vrátane ischiasu a uštipnutia jedovatými hadmi.

Použitie ľubovníka bodkovaného

Ľubovník bodkovaný sa v súčasnosti používa na liečenie širokej skupiny ochorení vrátane chronickej obštrukcie pľúc, problémov s mechúrom, hnačky a depresie. Účinný je aj pri liečbe pomočovania detí. Má upokojujúce účinky a redukuje bolesť. Často sa odporúča proti problémom spôsobeným menopauzálnym prechodom, ktoré bývajú spúšťačom podráždenosti a úzkosti. Okrem neuralgickej bolesti, pomáha aj pri fibróze, ischiase a reumatologickej bolesti. Ľubovníkový olej sa podáva pri bolestiach brucha, kolike a pri zažívacích problémoch. Olivový olej v ktorom sa lúhoval ľubovník sa aplikuje externe na rany, začervenania, popáleniny, vredy, tumory, reumatické kĺby, zapálené prsníky a iné kožné ochorenia. Používa sa tiež na zmiernenie spálenej pokožky slnkom. Ľudia so svetlou pokožkou by sa mali vyhýbať užívaniu ľubovníka v akejkoľvek forme a simultánneho vystavovania sa slnku, pretože im hrozí dermaditída, spálenie a pľuzgiere na koži.

Upozornenie! Ľubovník bodkovaný môže interagovať s inými liekmi. V prípade že užívate lieky, poraďte sa so svojím lekárom skôr ako budete užívať aj ľubovník. Môže spôsobiť aj problémy pri anestézii takže sa vyhýbajte jeho užívaniu pred operáciami.

Príprava čaju z ľubovníka: Do 2 dcl pohára zalejte 1-2 čajové lyžičky vysušeného ľubovníka(kvety, stonky a listy) vriacou vodou a nechajte lúhovať 10-15 minút. Pite tri krát denne.

Ľubovníkový olej: Naplňte sklenenú nádobu sušenými kvetmi ľubovníka, zalejte olivovým alebo ľanovým olejom až po okraj, pevne uzavrite a nechajte lúhovať 4 až 5 týždňov. Nádobou počas tohto obdobia občas zatraste. Po vyluhovaní precedíme olej cez plátno aby sme odstránil všetky kvety.

Celý recept aj s postupom nájdete tu: ľubovníkový olej

Ľubovníková tinktúra: Do pollitra alkoholu v sklenenej fľaši nasypeme dve hrste ľubovníkových kvetov, zatvoríme ju a necháme lúhovať tri týždne.



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…