Materina dúška


dúška materina liečivá rastlina

Zber, použitie a účinky liečivej rastliny materina dúška (Thymus serpyllum)

Odborný názov: Thymus serpyllum          Zaradenie: parí do čeľade hluchavkovité

Iné názvy: materidúška, živilka, kukučky, divý tymián

Zber: kvety, stonky a listy od júna do augusta

Materina dúška pochádza zo severnejšej polovice Európy a u nás ju môžeme nájsť voľne rásť na okrajoch ciest, zrázoch, skalnatých podkladoch a často aj priamo na mraveniskách, kde vytvára typické bochníky. Dúška materina je plazivá trvalka dorastajúca maximálne do výšky 12 cm, takže sa vyskytuje len na odhalených, slnečných stanoviskách so suchou priepustnou pôdou, kde nemá konkurenciu v podobe vyšších rastlín. Jej odborný názov druhu “serpyllum” znamená v gréčštine plazivý.

 Táto blízka príbuzná tymianu obsahuje esenciálne oleje, ktoré sú zdrojom príjemnej citrónovej vône, používanej od nepamäti v rôznych parfémoch a kozmetických prípravkoch. Vďaka jej vlastnostiam a vďaka nádhernej vôňi, ktorú okolo seba materina dúška vydáva, je veľmi obľúbená skalnička, pôdopokryvná rastlina, prípadne odolná trvalka do záhrady. Najznámejšia je však vďaka svojim liečivým účinkom známym už po stáročia.

Materina dúška obsahuje viac ako 100 chemických látok, no biologicky aktívne sú najmä esenciálne oleje (tymol, geraniol, borneol, linalool, karvakrol, citronellal), flavonoidy (luteín, apigenín, naringenín, luteolín, tymonín, zeaxantín), taníny, fenolové kyseliny, terpény, vitamíny a minerály.

Materina dúška a jej účinky

Medicínske účinky: antibakteriálny, antivírusový, pôsobí proti parazitom, astringentný (sťahuje tkanivo), zabraňuje tvorbe hlienu, pomáha pri vykašliavaní hlienu, uvoľňuje kŕče, pomáha pri tráviacich ťažkostiach, močopudný

Tak ako ostatné trvalky podobné tymianu, aj materina dúška obsahuje veľké množstvo tymolu, látky ktorá sa používa ako silné antiseptikum pôsobiace proti baktériám a vírusom. Preto je táto liečivá rastlina účinná na potlačenie príznakov zápalov hrdla, priedušiek, nosohltana a nachladnutia. Extrakt z materiny dúšky je z tohto dôvodu aj často súčasťou dezinfekčných prostriedkov, ústnych vôd a kloktadiel.

Materina dúška sa užíva aj pri rôznych problémoch s tráviacim systémom vrátane gastritídy, nadúvania, koliky, no i pri nákaze mrľami detskými

Močopudné a antibakteriálne účinky dúšky pomáhajú aj pri zápaloch močových ciest a cistitídy

Astringentné a antispetické účinky sa využívajú aj na vonkajšie liečenie povrchových rán

Ako užívať materinu dúšku

materina dúška zberVo forme čaju alebo sirupu sa materina dúška užíva pri príznakoch zápalov hrdla, priedušiek, nosohltana a nachladnutia. Pri problémoch s tráviacim systémom (gastritída, nadúvanie, kolika a mrle detské) a pri zápaloch močových ciest a cistitídy sa materina dúška užíva vo forme čaju. Pri užívaní liečivej rastliny materina dúška neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky, no tak ako pri všetkých liečivých rastlinách, aj dúšku je potrebné užívať s mierou.

Vonkajšie použitie materiny dúšky vo forme tinktúry je prospešné na urýchlenie hojenia menších povrchových rán a vo forme oleja na aromaterapiu.

Čaj z materiny dúšky

Čaj z rastliny materina dúška sa pripravuje veľmi jednoducho. Do šálky vložíme 4 g sušených listov dúšky, zalejeme vriacou vodou, necháme 5 minút lúhovať a čaj je hotový. Ešte lepšou alternatívou sú čerstvé listy tejto liečivej bylinky. Dávkovaním ako aj dobou lúhovania môžeme ovplyvňovať množstvo účinných látok v čaji, takže alternatívou môže byť i vyššia dávka (8 a viac gramov), pričom lúhujeme kratšiu dobu (25 sekúnd) a môžeme zalievať viacero krát. Takto môžeme popíjať čaj z  jednej dávky po celý deň a čaj bude mať vďaka kratšiemu lúhovaniu sviežu a plnú chuť. Čaj môžeme piť 5 až 10 krát denne.

Sirup z materiny dúšky

Sirup z tejto liečivej rastliny získame tak, že si pripravíme odvar vyvarením 30 gramov sušenej materiny dúšky, prípadne zodpovedajúce množstvo čerstvej rastliny v pol litri vody na miernom ohni. Varíme pokým sa nezredukuje množstvo vody na polovicu. Po znížení teploty na cca 40 °C pridáme 250 ml medu, premiešame aby sa rozpustil a scedíme. Do sirupu môžeme pridať aj alkohol (brandy, rum) alebo tinktúru, čím predĺžime životnosť sirupu. Sirup po vychladnutí môžeme preliať do fľašiek, uzavrieť a uložiť do chladničky alebo pivnice na dlhšie uskladnenie

Tinktúra z materiny dúšky

Tinktúru pripravíme tak, že rozdrobíme 40 g sušených alebo 200 g čerstvých listov, dáme ich do fľaše a nalejeme na ne 0,4 litra 70 % alkoholu. Fľašu uzatvoríme a obsah necháme dva týždne lúhovať, pričom ju denne pretrepávame. Potom obsah precedíme cez gázu a získaná tinktúra sa podľa potreby ešte môže zriediť zmiešaním so 135 ml destilovanej vody a 55 ml 70 % alkoholu. V tejto forme môžeme používať materinu dúšku na ošetrovanie menších povrchových rán.

Olej z liečivej rastliny materina dúška

Olej s extraktom dúšky si pripravíme rozdrobením a vložením listov materiny dúšky do tmavej sklenenej fľaše, ktorú zalejeme rastlinným olejom. Čim viac rastlín do fľaše zmestíme, tým lepšie, no musia byť úplne zaliate olejom. Môžeme použiť akýkoľvek panenský olej lisovaný za studena, pričom ideálne sú oleje bez výraznej arómy ako je napríklad ricínový olej. Fľašu následne zazádkujeme a umiestnime do chladnej, tmavej miestnosti, kde sa bude materina dúška minimálne mesiac lúhovať. Po vylúhovaní olej precedíme cez gázu a môžeme ho začať používať na aromaterapiu.

Materina dúška a jej pestovanie

Materina dúška bude rásť takmer všade, no preferuje ľahké, priepustné (piesočnaté, štrkové) pôdy a stanoviská s celodenným slnkom. Ak jej tieto podmienky zabezpečíte nebudete mať viac starosti ako pestovať materinu dúšku. Dúšku môžeme rozmnožiť prostredníctvom odrezkov stoniek alebo koreňov, prípadne môžeme zasiať semená tejto rastliny.

Materina dúška je veľmi odolná. Až tak že môže byť pochôdzna a preto sa často vysádza namiesto trávnika, všade tam kde je celodenné slnko.  Pravidelným zostrihom udržíme materinu dúšku v kompaktných rozmeroch s hustým olistením a kvetmi.

 

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, druginfosys.com, naturalmedicinalherbs.net



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…