Mulč s použitím kartónu


mulč v záhrade - kartón

Ako odburiniť a obohatiť pôdu a zároveň ušetriť na závlahe? - Jednoducho, s použitím kartónu:

Mulčovanie s kartónom je jednoduchý spôsob ako urýchliť rozklad organického materiálu priamo na pôde vo vašej záhrade. Namiesto ukladania trávy, lístia, hnoja, kartónu, zbytkov rastlín a iných organických materiálov po vrstvách do kompostéra, ich jednoducho rozprestriete po poli alebo záhrade, do ktorej chcete pridať živiny. Vyhnete sa tak zdĺhavému procesu prípravy kompostu

Mulčovanie s kartónom má však aj iné výhody:

štruktúra mulču s kartónom
štruktúra mulču s kartónom

Kartón použitý pri tomto spôsobe mulčovania zabraňuje prerastaniu buriny no aj ničí už existujúcu burinu, takže je to aj skvelý spôsob ako premeniť zatrávnenú plochu na pôdu pripravenú na sadenie. Burina aj kartón sa rozkladajú a obohacujú pôdu o organický materiál, zatiaľ čo my sme odbremenení od neustáleho boja s burinou a to s dobrým pocitom z opätovného využitia použitých materiálov. 

Mulč z kartónu tiež zadržiava vlhkosť v pôde, čo ocení každý záhradkár, ktorý chce ušetriť na výdavkoch za závlahu. Kartón totižto zadržiava vlahu v pôde minimálne 5 krát efektívnejšie ako bežný mulč. Ďalším dôvodom prečo vyskúšať tento spôsob sú dážďovky. Tie doslova kartón milujú. Zjedia ho a premenia na čierne zlato – humus.

Postup prípravy mulču s kartónom

1. Zožeňte si správny materiál

Budete potrebovať kartón, štandardný mulč (organický materiál) a hnoj (ten je však voliteľný). Kartón potrebujete na pokrytie pôdy a mulč na pokrytie kartónu. Ako mulč môžete použiť drevnú štiepku, slamu, suché lístie alebo zbytky rastlín - v podstate všetko, čo by ste dali do kompostéra s výnimkou odpadu z kuchyne, ktorý asi nechcete rozprestrieť po záhrade.

KartónZberné dvory ale aj predajne rôzneho typu sú skvelým zdrojom kartónu. Ak práve nechcete pokryť mulčom maličké plochy, vyberte si čo najväčšie kartóny aké zoženiete (z kuchynských spotrebičov, TV, bicyklov, atď.) čo vám uľahčí prácu. Vyhýbajte sa kartónom s lesklým povrchom, nakoľko atrament na kartóne nemusí byť biologicky rozložiteľný. Odstráňte aj lepiacu pásku ak na kartóne nejaká je. Niektorí ľudia používajú namiesto kartónu aj hrubšiu vrstvu novín čo je ale vhodné len na malé plochy.

2. Rozložte kartón

Ak nie je pôda, ktorú chcete pokryť veľmi mokrá, výdatne ju polejte ešte pred pokládkou kartónu. Vôbec nevadí, ak je pôda zaburinená, naopak je to výhoda, pretože burina poslúži ako čerstvý organický materiál a potrava pre dážďovky. Kartón rozložte po celej ploche tak, aby sa jednotlivé kusy kartónu prekrývali minimálne 15 cm. Tak zabránime prerastaniu burín cez medzery medzi kusmi kartónu. Ako náhle máte kartón na mieste, výdatne ho polejte, aby oťažel a priľnul k pôde. Neodfúkne ho tak vietor, pokým naň nerozprestriete mulč. 

3. Pridajte Mulč (organický materiál)

Ak pridávate len mulč, rozprestrite ho na kartón v rovnomernej vrstve, hrubej minimálne 5 cm a máte hotovo. Ak pridávate aj hnoj, je potrebné ho rozprestrieť vo vrstvách – striedajte 5 cm vrstvu hnoja s 2,5 cm vrstvou mulču. Vrstiev môže byť niekoľko, no na vrchu musí byť mulč (organický materiál). Ďalšou alternatívou je pokryť kartón vrstvou kompostu a tú zasa ochrannou vrstvou mulču.

 

Naše tipy:

Neskorá jar, kedy začína bujnieť burina, no nie je ešte vysemenená, je ideálnym časom na rozprestretie takéhoto mulču. Nie je to však podmienkou, takže sa to môže robiť v akomkoľvek ročnom období.

Ak chcete sadiť trvalky, či už kvety, ovocné kry a stromy alebo vinič – môžete na záhony/záhradu najskôr rozložiť mulč a vrátiť sa až keď bude vhodné obdobie na výsadbu. Jednoducho odhrniete mulč a spravíte diery v kartóne pre každú rastlinu.   

Ak chcete sadiť jednoročné rastliny, zeleninu prípadne kvety – mulch spolu s kartónom sa musia rozložiť čo môže trvať až rok. Ak vytvoríte dostatočne hrubú vrstvu mulču (30 cm – tá sa rozloží v priebehu roka a zmenší sa na cca ¼ pôvodného objemu) môžete siať rastliny aj bez akéhokoľvek prekyprenia pôdy.

 

Zdroj: homeguides.sfgate.com

Autor: Jakub Durdík

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…