Cibuľa a jej účinky


cibuľa účinky

Pre niekoho obyčajná, pre tých čo poznajú jej účinky zázračná. Prírodný liek na srdce, cholesterol, osteoporózu, alergiu, zápaly, cukrovku i obezitu. To je cibuľa.

Muži ju milujú, ženy rýchlo rozplače. Používame ju takmer do všetkých jedál, šalátov aj ako prílohu. Nielenže výborne doladí jedlá, ale dodá nášmu telu prírodné liečivá. Dá sa konzumovať surová aj varená.

Cibuľa je hotový liečivý zázrak. Čo všetko v sebe cibuľa skrýva? Zníži Vám cholesterol, pomôže pri alergiách, prechladnutí, chrípke a kašli, zamedzuje kôrnateniu ciev a vytváranie krvných zrazenín, má preventívny účinok proti rakovine, infarktu a mŕtvici, zvyšuje hustotu kostí, chráni nervový a kardiovaskulárny systém. Cibuľa podporuje pružnosť cievnych stien, dennou konzumáciou znižujete riziko zlomením, pretože pomáha zvyšovať hustotu kostí. Obmedzuje vstrebávanie tukov a cukrov, preto je aj výborným pomocníkom pri cukrovke a obezite. Obsahuje flavonoid kvercetín, ktorý dokáže spomaliť alergickú reakciu ( najviac kvercetínu obsahuje červená cibuľa).

cibuľa a jej účinkyJe vitamínovou bombou ( obsahuje vitamíny A, B1, B2, B3, C), tiež síru, minerály, fosfor, železo, vápnik, horčík, sodík, draslík a jód. Napomáha k správnemu rastu vlasov i nechtov. Ak chýba vášmu organizmu vitamín A, nepohrdnite jej zelenými výhonkami, obsahuje ho vysoké množstvo. Z cibúľ môžete siahnuť po žltej ( tá je najrozšírenejšia, používa sa v teplej i studenej kuchyni), červenej ( je vhodná do šalátov ), bielej ( veľmi chutná, často je využívaná v mexickej kuchyni ), perlovke ( je vhodná na priamu konzumáciu, tvorí ju prechod medzi pórom a cibuľou ), šalotke ( obsahuje viac cukru), jarnej ( zelené výhonky zo všetkých druhov cibule ). Použiť ju môžete aj pri uštipnutí hmyzom, priložením na postihnuté miesto zabránite opuchu a páleniu.

Autor: Daniela Kaliská



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…