Ako na sušenie byliniek jednoducho a prehľadne


ako sušiť liečivé rastliny

Všetko o sušení liečivých rastlín

V tejto téme sa dozviete ako správe sušiť bylinky aby si zanechali všetky vzácne látky. Zistíte aj to, kde je najlepšie miesto na sušenie a aj to, ako správne sušiť bylinky v sušičke či v rúre. Samotnému sušeniu predchádza zber byliniek, ktorý je z pohľadu uchovania účinných látok v liečivých rastlinách rovnako dôležitý. Tomu ako a kedy zbierať bylinky sme sa venovali v samostatnej téme: zber byliniek

Čo najskôr po zbere byliniek by malo nasledovať samotné sušenie, pričom pre optimálny proces sušenia liečivých byliniek sú podstatné tri faktory:

Teplota (25 – 40 °C)

Vetranie

Absencia svetla

Vyššia teplota je dôležitá pre čo najrýchlejšie vysušenie rastlín, no nikdy by nemala prekročiť hranicu 45°C, aby sa účinné látky obsiahnuté v bylinkách nedegradovali. Čím rýchlejšie sa bylinky vysušia, tým viac cenných látok si uchovajú a aj vetranie urýchľuje proces sušenia, takže je dôležité zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vzduchu v blízkosti sušených rastlín. Okrem zrýchlenia procesu sušenia zabraňuje vetranie aj vzniku plesní či hniloby, ktoré by mohli bylinky znehodnotiť. Svetlo urýchľuje proces oxidácie živých organizmov a preto by mali byť bylinky pri sušení v tme aby sa zachovalo čo najviac účinných látok ako aj svieža farba byliniek.

sušenie liečivých byliniekIdeálne podmienky na sušenie ponúkajú povaly, šopy a iné priestory, v ktorých je teplo, tma  a dostatočná cirkulácia vzduchu. V takomto prípade sa môžu dlhšie bylinky zviazať do zväzkov a zavesiť stonkami hore, prípadne sa môžu rozložiť na väčšiu plochu (napríklad papier, tácku či plech), či sušiť v sieťkach na sušenie byliniek. Menej vhodná je kuchyňa, pretože je tam dosť vlhko a všade sa usadzuje mastnota. Bylinky, ktoré sú po usušení tmavé alebo plné škvŕn, sú bezcenné, zlé.

Liečivé rastliny potrebujú na usušenie 4 až 8 dní. Všetko záleží od vzdušnej vlhkosti a teploty. Bylinky sú vysušené ako náhle sú krehké a pri dotyku sa lámu. Pokiaľ sušíte korene, vždy ich poriadne zbavte zeminy. Umyte ich pod tečúcou vodou a osušte utierkou. Miesta napadnuté červami a hnilobou odrežte a korene hneď ďalej spracujte.

Sušenie byliniek v sušičke

Sušenie byliniek v sušičke je to podstatne rýchlejšie ako na vzduchu, pričom na sušičke je možné nastaviť ideálnu teplotu, ktorá zabezpeč uchovanie účinných látok v bylinkách. Nevýhodou sušenia liečivých rastlín v sušičke je menšia kapacita sušičky, pretože malá šírka jednotlivých poschodí sušičky je skôr určená na ovocie a veľké bylinky sa preto musia nastrihať na menšie kúsky aby sa do sušičky zmestili.

Sušenie byliniek v rúre  

Bylinky je možné sušiť aj v rúre na pečenie. Je to však podstatne rýchlejšie ako voľnena vzduchu, preto by ste ich nemali nechať bez dozoru. Inak sa môže stať, že z byliniek zostane len kôpka prachu. Teplota v rúre by mala byť asi 35 °C. Dosiahnete to tak, že nastavíte teplotu na 50 °C a dvierka necháte pootvorené.

 

Užitočné informácie:

1. ako uchovávať a skladovať bylinky: Správne uchovávanie byliniek

2. Kedy zbierať bylinky: Správny okamih zberu liečivých rastlín

3. Prehľad liečivých rastlín a ich účinkov: Liečivé bylinky

 

Použité zdroje: urmc.rochester.edu, nature.com, webmd.com



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…