Fúzavka cesnaková, škodca zimného cesnaku

Máte nasadený zimný cesnak? Pozor na fúzavku cesnakovú, aby nenakládla vajíčka do listov cesnakov a nezničila Vám Vašu úrodu

Fúzavka cesnaková (Suillia lurida) je mucha, ktorá je zafarbená do hrdzava, podobá sa mäsiarke, ale je kratšia ( 4-5 mm), má dymové krídla a pomalý let, telo má pokryté chĺpkami, na hrudi má pozdĺžne červené pásiky, na brušku jeden tmavý. Ako dospelá samička pri oteplení na jar opúšťa svoj zimný úkryt a kladie vajíčka do cesnakových listov v období marec-apríl. Na jednu rastlinku cesnaku nakladie jedno vajíčko.

cesnak choroby a škodcoviaZ vajíčok sa po 15. dňoch vyliahnu larvy, ktoré sú bielej farby ,dlhé aj do 1 cm ( nemajú hlavu ani nohy), tzv. strusky, ktoré sa zavŕtavajú do hostiteľských rastliniek, vyžierajú chodbičky v pletivách, čím dochádza k vädnutiu a skrúcaniu listov. Poškodzujú srdiečka rastlín, čím dochádza k zaostávaniu v raste, zahnívaniu a neskôr i k hynutiu cesnaku. Postihnutie rastliniek je viditeľné už začiatkom mája, kedy v rastlinke už možno spozorovať larvu, akýkoľvek chemický zásah v tomto období však už je neúčinný. Larva je vyvinutá už po mesiaci, po úplnom dorastení zalieza do pôdy a kuklí sa. Najväčšie škody sú v rokoch, kedy rastlina trpí nedostatkom vlahy po prezimovaní, alebo ak je dlhšie chladné počasie. Vtedy cesnak rastie veľmi pomaly a larvy fúzavky majú viac času na preniknutie k vegetačnému vrcholu rastlín. Slabšie rastlinky, ktoré sú poškodené majú oveľa menšie a nekvalitné cibule.

Za rok má fúzavka cesnaková iba jednu generáciu a keďže lieta a kladie vajíčka iba na jar, poškodzuje iba porasty zimného cesnaku, napriek tomu tohto škodcu netreba podceňovať, dokáže zničiť aj 80% úrody. Na ochranu je najlepšie použiť siete proti hmyzu prípadne organicky odbúrateľné pesticídy. Tým chemickým by sa radšej vyhnite.

Autor: Alena Poklembová

Najčítanejšie články


Ochrana kmeňov ovocných stromov vápenným náterom

Ochrana kmeňov ovocných stromov vápenným náterom

Na kmeňoch ovocných stromov sa zvyknú vytvárať takzvané mrazové trhliny, ktoré znižujú životnosť stromov ako aj ich úrodnosť. Takýmto nepríjemnostiam sa dá ľahko predísť vďaka jednoduchému receptu našich starých otcov - natretím kmeňov vápenným mliekom.


Na farme, kde sa chová mangalica

Na farme, kde sa chová mangalica

Mäso z mangalice sa vďaka svojím prednostiam stáva čoraz žiadanejším na našich stoloch a preto sa chov tohto plemena ošípaných rozrastá aj na Slovensku. Dôkazom je aj rodinná farma z Hurbanova, kde sa mangaliciam darí.

Sledujte nás