Je čas zberu prvosienky jarnej i podbeľu liečivého

Obľubujete bylinkové čaje? Tie z prvosienok a podbeľu patria medzi najlepšie.

O pár dní nás privíta prvý jarný deň, kedy deň aj noc budú rovnako dlhé. Prvý kvietok jari, ktorým je snežienka jarná naše oči i nos už tento rok teší svojim kvitnutím a intenzívnou vôňou, kvet je však jedovatý, preto buďte opatrní na prechádzkach so svojimi detičkami.

Medzi prvé jarné kvety však patria aj liečivé rastliny, ako sú prvosienka jarná a podbeľ liečivý, ktoré sa už začínajú ukazovať našim očiam. Nepohrdnite nimi, nazbierajte si ich a pripravte si z nich výborný čaj, ktorý blahodárne pôsobí na váš organizmus.

Prvosienka jarná

Kvitne v mesiacoch marec-apríl. Má upokojujúce účinky, čaj priaznivo pôsobí proti stresu, nespavosti, migréne, neuróze, pri prechladnutí, alebo problémoch s dýchacími orgánmi. Rastie na lúkach, má žĺtkovožlté a mierne pootvorené kvety. Na čaj sa zbiera kvet s kúskom stonky po otvorení. Čaj je výborný pripravený z čerstvých kvetov i sušených, nemožno však používať vo veľkom množstve, nadmerné užitie môže vyvolať hnačku. Pripravený čaj je bledožltej farby a krásne vonia. Jedlé sú aj listy, používajú sa do jarných šalátov.

Podbeľ liečivý

Zbierame v mesiacoch marec-máj. Nájdeme ho na poliach, pri vode, priekopách, brehoch potokov a na vlhkých hlinených miestach. Zbierame rozkvitnuté žlté kvety. Čaj priaznivo pôsobí pri pretrvávajúcom kašli, bronchitíde, ochorení žalúdka, má protikŕčové účinky, používa sa pri vysokom tlaku, kataroch žalúdka a čriev, arterioskleróze, reumatických ochoreniach, zachrípnutí a chráni sliznice dýchacích ciest. Denne piť max. 3 šálky čaju. Neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám. Čerstvé listy sa používajú zvonku ako obklady pri opuchlinách a nervových i svalových bolestiach, alebo ich možno použiť aj ako čistiacu masku pri mastnej a uhrovitej pleti ( listy pomliaždime na kašu a tak prikladáme na postihnuté miesto, necháme pôsobiť 15–20min.).

Autor: Daniela

Sledujte nás