Ochrana kmeňov ovocných stromov vápenným náterom


natretie kmeňov stromov vápnom

Na kmeňoch ovocných stromov sa zvyknú vytvárať takzvané mrazové trhliny, ktoré znižujú životnosť stromov ako aj ich úrodnosť. Takýmto nepríjemnostiam sa dá ľahko predísť vďaka jednoduchému receptu našich starých otcov - natretím kmeňov vápenným mliekom.

Mrazové trhliny vznikajú kvôli náhlim zmenám teplôt, na ktoré strom nedokáže rýchlo reagovať. Tieto trhliny sa objavujú koncom zimy prípadne začiatkom jari, kedy sú slnečné lúče už dostatočne silné nato aby vyvolali prúdenie miazgy v stromoch a prípadné následné mrazy spôsobia prasknutie kôry stromu. Tieto trhliny sú miestom prezimovania lariev rôznych škodcov ako aj zdrojom bakteriálnych a hubových ochorení.

Vápno odráža slnečné lúče čoho dôsledkom je, že kmeň sa tak neprehrieva a miazga začne prúdiť v strome v neskoršom období, kedy už nehrozia také silné mrazy. Ďalšou výhodou je, že ovocný strom začne kvitnúť neskôr, vďaka čomu je väčšia pravdepodobnosť vyhnutia sa vymrznutiu kvetov alebo plodov.

Ako postupovať pri natieraní kmeňov vápenným mliekom

hasené vápno ošetrenie jabloní na jarIdeálne obdobie na vápenný náter stromov začína v decembri no iba pri plusových teplotách. Vápenné mlieko si namiešame z vápna a vody v pomere 1:6 (1 diel vápna a 6 dielov vody). Takéto vápenné mlieko by malo byť dobre roztierateľné a zároveň by malo mať dobrú kryciu schopnosť. Odlupujúcu sa kôru oškrabeme a maliarskou štetkou natierame takto pripravený roztok na kmeň a hlavné konáre tak, aby bola na nich súvislá vrstva vápna.

V prípade už prasknutých kmeňov postupujeme rovnako, no starú kôru v okolí praskliny výraznejšie zoškrabeme škrabkou na stromy alebo podobným náradím a následne očistíme oceľovým kartáčom. Oškrabávanú kôru zachytávame na predom pripravenú plachtu alebo papier a potom ju spálime, keďže sa v nej nachádzajú zárodky škodcov a chorôb.

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

pestovanie cesnaku

Pestovanie a sadenie cesnaku jednoducho a prehľadne

Pestovanie a sadenie cesnaku je veľmi jednoduché a zvládnu to aj začínajúci záhradkári. Naše klimatické pásmo s dostatočne dlhou zimou je navyše pre cesnak veľmi vhodné a tak má jeho pestovanie dlhú tradíciu vo všetkých…

výsadba stromov

Sadenie ovocných stromov jednoducho a prehľadne

Spôsob akým zasadíme ovocný strom ovplyvní jeho budúcu prosperitu a čas ktorý bude potrebovať na nábeh do rodivosti. Kedy sadiť ovocné stromy Ideálnym obdobím na sadenie voľnokorenných ovocných stromov je október a…

mandarinky a citróny v kvetináči

pestovanie citrusov v kvetináči

Kto by si nechcel odtrhnúť čerstvý citrón alebo pomaranč zo záhrady? I keď naše podnebie také niečo neumožňuje, čoraz viac ľudí objavuje pestovanie citrusov v kvetináčoch, ktoré sa dajú zimovať v domácnosti. Pestovanie…