Príprava pôdy pred jarnou výsadbou jednoducho a efektívne


príprava pôdy na jar

Príprava pôdy je dôležitá pre vašu budúcu úrodu zeleniny. Postupujte preto správne a využite na to aj poznatky z permakultúry:

Snaha vynaložená na jarné zúrodnenie a prevzdušnenie pôdy nám prinesie odmenu v podobe bohatej úrody zeleniny počas celej sezóny. Aj v tejto oblasti sa však začínajú využívať nové poznatky, ktoré úrodnosť pôdy pozdvihujú na vyššiu úroveň a do pestovania zeleniny a ovocia prinášajú permakultúrne prvky. Využite ich vo svoj prospech aj vo vašej záhrade.

jarná výsadba do vyvýšených záhonovZákladom tejto metódy prípravy pôdy sú permanentne vyvýšené hriadky, ktoré po sezóne nechávame bez úprav a na začiatku sezóny ich už len opätovne navyšujeme ak trochu klesli. Odporúčaná šírka hriadok 75 cm, výška 15-20cm a medzera medzi hriadkami 45cm umožnujú na hriadku pohodlne dosiahnúť z oboch strán a bezproblémovú chôdzu medzi hriadkami. Ak hriadky ešte nemáme je ich potrebné najskôr vytvoriť a môžete si pomôcť prioraním plytkým pluhom z každej strany hriadky. S pluhom však nezasahujeme do samotných hriadok (len do priestoru medzi hriadkami). Pernamentné hriadky sú v porovnaní s klasicky obrábanou pôdou úrodnejšie takže si môžeme dovoliť hustejšiu výsadbu zeleniny, ktorá neovplyvní jej kvalitu.

Krok 1: Dodanie živín do pôdy

jarné hnojenie kompostomPrvým krokom je pôdu v hriadkach pokryť vrstvou kompostu hrubou 1 až 2,5 cm. Čím hrubšou vrstvou kompostu pôdu pokryjeme tým lepšie, pretože jej dodáme čerstvú dávku organickej hmoty plnej živín a zlepšíme schopnosť pôdy zavlažovať a vyživovať naše rastliny. Kupovať kompost v záhradných centrách môže byť drahá záležitosť a preto je výhodnejšie vyrobiť si kompost priamo vo vašej záhrade, prípadne si ho objednať od špecializovaných výrobcov kompostu vo väčších množstvách za zvýhodnené ceny.

Krok 2: Kultivácia pôdy

jarné rýľovanieGravitácia, dážď a iné sily pôdu postupom času zhutňujú, takže prevzdušnenie pôdy pred výsadbou by malo byť prioritou. Cieľom prevzdušnenia pôdy je uľahčiť rastlinám zakoreňovanie, no to akým spôsobom budeme pôdu prevzdušňovať bude mať veľký vplyv na jej úrodnosť. Navzdory zaužívaným praktikám by sme nemali pôdu prevracať (spodné vrstvy premiešavať s tými vrchnými), pretože takýto zásah narúša mikrobiálny život spolu s dážďovkami a tým aj úrodnosť pôdy. Pôdu by sme preto mali len narušiť(oddeliť) rýľovacími vidlami bez toho aby sme ju akokoľvek premiešavali. Z tohto dôvodu by sme sa mali vyhnúť klasickým rotačným kultivátorom (v prípade potreby použiť radšej rotačné brány alebo klasické brány, ktoré vertikálne nepremiešavajú pôdu). Pôda by mala byť pri prevzdušňovaní kyprá, takže ak je premočená, treba počkať až kým trocha nevyschne. Takto prekyprenú pôdu jemne zarovnáme hrabľami aby sme mali pripravenú rovnú plochu na výsadbu. Kultivácia pôdy je beh na dlé trate, takže ak takýmto spôsobom (bez orby a kultivácie rotačným kultivátorom) chceme prevzdušňovať pôdu, prvý rok to bude náročnejšie (špeciálne ak máme na záhrade ťažkú íľovitú pôdu), no ďalšie sezóny bude pôda vďaka dážďovkám kyprejšia a aj práca s ňou jednoduchšia. Ak sa však rozhodnete pre klasické metódy kultivácie pôdy využívajúce pluh a rotačný kultivátor, nevyužijete skutočný potenciál vašej pôdy.

Krok 3: hnojenie pôdy

Ak máme naozaj kvalitný kompost, tak hnojenie môžeme úplne vynechať, no ak ho máme málo alebo jeho kvalita nie je dostatočná, pridáme prírodné hnojivo a jemne ho zapracujeme do pôdy. To aké množstvo a aký typ hnojiva použijeme, závisí od druhu rastlín, ktoré budeme siať. Zelenina ktorá nepotrebuje veľa živín (napríklad šalát, hrach, fazuľa alebo koreňová zelenina), si vystačí s malým množstvom hnojiva, no napríklad paradajky, paprika, kapusta, brokolica alebo uhorky ho budú potrebovať viac. Z tohto dôvodu sa odporúča aj sezónna rotácia týchto druhov rastlín.

Naše tipy: 

prekrytie záhonov oziminamiNikdy nenechajte pôdu odhalenú príliš dlho. Počas sezóny by mala byť nahusto pokrytá samotnou zeleninou, prípadne mulčom a mimo nej by sme mali nahusto vysievať pôdopokryvné rastliny prípadne pokryť pôdu nepriedušnou priehľadnou fóliou pokojne aj počas celej zimy. Vyhneme sa tak erózii, ktorá nám znehodnocuje pôdu.

 

Ak mámevytváranie vyvýšených záhonov pôdu zaburinenú alebo pokrytú pôdopokryvnými rastlinami, ktoré sme vysiali, je prvým krokom na jar zapracovanie pôdopokryvných rastlín do pôdy. Tieto rastliny pokosíme mulčovačom a následne prekryjeme 5 cm vrstvou pôdy (Môžeme použiť nadbytočnú hlinu pri tvorbe hriadok). Pri väčších plochách si znova môžeme pomôcť pluhom. Potom prekryjeme hriadky nepriedušnou tmavou fóliou na dva týždne a po odrkytí fólie bude pôda už čistá bez akýchkoľvek zvyškov rastlín. O to sa už postarujú dážďovky, ktoré nám zároveň prekypria pôdu. Pôda pripravená touto metódou poskytne pre rastliny dostatok živín aj keď ich vysadíte hustejšie ako zvyčajne a odmení vás bohatou úrodou. Ak je táto metóda pre vás príliš netradičná, vyhraďte si na ňu zatiaľ jednu skúšobnú hriadku a na základe výsledkov sa môžete na budúcu sezónu rozhodnúť, či ju rozšírite na celú zeleninovú záhradu. Budeme radi ak sa s nami podelíte aj o vaše skúsenosti a názory na prípravou pôdy, nech už to robíte akoukoľvek metódou.

 

Autor: Redakcia – Mats

 

Zdroj: themarketgardener.com, motherearthnews.com



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…