Iné krajiny majú obchody so živým materiálom otvorené, prečo Slovensko nie?


Korona kríza - zatvorené záhradníctva

Zatvorenie obchodov ovplyvnilo na Slovensku státisíce záhradkárov a malých farmárov.

Tovar majú zatvorený v obchodoch na základe nariadenia vlády SR, kde im hnije. Prichádzajú tak  o svoje živobytie,  mnohí  z nich musia poprepúšťať  zamestnancov pre straty a iní vnímajú zatvorenie obchodov ako likvidáciu svojho podnikania.

Štefan Súkeník, majiteľ veľkoobchodu s domácimi a záhradkárskymi potrebami uviedol: „Akékoľvek zásoby potravín sa minú a rovnako nemožno ignorovať agrotechnické termíny. Ak sa nezasadí a nezaseje včas, nebude úroda, nebudú ani potraviny, pretože žiadna krajina si nedovolí exportovať potraviny v čase, keď ich bude treba pre vlastné obyvateľstvo. Na Slovensku sú státisíce záhradkárov a malých farmárov, ktorí si vedia pre seba a svoje rodiny dopestovať ovocie i zeleninu. Potrebujú však v tomto čase siať, sadiť, ošetrovať a pripraviť pôdu na jarné práce.“

Okolité štáty to pochopili, farmárov v krajine podporili tým, že im predajne záhradkárskych potrieb, záhradníctva a hospodárske potreby ponechali otvorené. Živý materiál sa tak dostane včas do zeme, neostal vyklíčený a zhnitý v skladoch a v predajniach, čo sa o Slovensku povedať nedá.

Nariadenie a opatrenie proti šíreniu epidémie má veľký význam, pochybenie pre rizikové skupiny – imunitne slabších a starších občanov môže spôsobiť fatálne následky. Zatvorenie obchodov už teraz po dvoch týždňoch má pre mnohých farmárov nevyčísliteľné škody, taktiež vnímajú, že ak ostanú obchody aj naďalej zatvorené , bude to pre nich likvidačné.

Ľubomír Kmotorka, konateľ veľkoobchodu so záhradkárskymi potrebami na TA3 dňa 24.3.2020 uviedol:“ Treba sadiť a siať. My nemôžeme byť doma. Otvorte nám predajne.“

Štefan Súkeník, konateľ veľkoobchodu s dom. a záhr. potrebami bol oslovený mnohými drobnými podnikateľmi, na základe čoho napísal aj list vláde SR, z ktorého vyberáme:

„Myslíte, že preplnenými obchodnými reťazcami a zatvorenými menšími obchodmi prídeme k cieľu zníženia nákazy? Každý obchod prijal opatrenia, aby zabránil prenosu vírusu, a to dodržiavaním hygieny rúk, nosením ochranných rúšok, dezinfekciou nákupných košíkov i rizikových miest na predajniach, ako sú kľučky, toalety atď.. Tiež i dodržiavanie všetkých pokynov vyhlásených vládou, ako aj ÚVZ SR. Napriek tomu na nariadenie vlády boli obchody pozatvárané. Verím tomu, že ak sa budú dodržiavať prísne nariadenia vlády SR, do každého obchodu vstúpi iba určité povolené množstvo ľudí s dostatočným odstupom, po naplnení max. dohodnutého počtu v obchode bude môcť vstúpiť ďalší občan až po opustení obchodu iným občanom – za takýchto podmienok by mohli byť obchody otvorené a fungovať vo svojom štandardnom režime. Rovnako predajne domácich potrieb, železiarstva a zmiešané tovary, ktoré predávajú ochranné pomôcky, rúška, respirátory, rukavice a všetko to, čo ľudia potrebujú na ochranu svojho zdravia pred koronavírusom, by za rovnako prísnych podmienok mali zostať otvorené a pomáhať občanom SR chrániť seba a zdravie svojich blízkych.“

Pre veľké obchodné reťazce, ktoré majú spojené potraviny s iným tovarom, je toto obdobie vysoko ziskovým a ich predstavitelia vyhlasujú , že tržby sú ešte lepšie ako na Vianoce. Množstvo nakupujúcich ľudí v obchodných reťazcoch, v sprísnenom režime, je priam zarážajúce. Ako je možné, že v takýchto obchodoch je možné kúpiť čokoľvek? Nemala vláda pristúpiť a urobiť opatrenia, aby aj v takýchto obchodoch bolo možné kúpiť iba povolený tovar, ako potraviny, drogériu.... a ostatné zóny uzatvoriť, aby sa v obchodoch pohybovalo čo najmenej ľudí a tým bola väčšia   ochrana obyvateľstva pred šíriacou sa nákazou Covid19? Obchodné reťazce sú takýmto nariadením zvýhodnené pred všetkými slovenskými obchodníkmi, drobnými pestovateľmi a farmármi. Nakoľko si všetci občania SR uvedomujú, že teraz je obdobie, kedy treba obhospodarovať a siať, čo urobia malí pestovatelia a farmári, keď vláda o mesiac povolí otvoriť obchody? Už nebude čo predávať, tovar bude nepotrebný, zničený alebo zhnitý. Jednoducho k vyhodeniu.

Ako sa k tejto situácii postaví a aké nové nariadenia prinesie vláda SR? Ponechá ďalej obchody so živým materiálom zatvorené, čo spôsobí mnohým drobným podnikateľom fatálne následky, alebo ich povolí otvoriť, aby boli škody čo najnižšie?