10 chladu-odolných druhov zeleniny vhodných na skorú jarnú výsadbu


skorá jarná výsadba zeleniny

Prehľad mrazuvzdorných druhov zeleniny, ktoré je možné vysádzať skoro na jar

S príchodom jari sa mnohí záhradkári nevedia dočkať, kedy už bude možné vysádzať zeleninu do záhrady. Skorej výsadbe zeleniny bránia predovšetkým nízke denné teploty a hrozba nočných mrazov, ktoré by mohli zastaviť klíčenie, prípadne poškodiť jednotlivé rastlinky. 

Existujú však aj druhy zeleniny, ktoré sú viac prispôsobené chladnejšiemu počasiu a znesú aj mierny nočný mráz. Vďaka tomu môžeme niektoré druhy zeleniny sadiť pomerne skoro na jar, ešte pred pominutím hrozby posledných mrazov. V našich klimatických podmienkach to znamená sadenie zeleniny už počas marca a apríla. Pripravili sme preto prehľad chladu-odolných druhov zeleniny vhodných aj na skorú jarnú výsadbu:

1. Medvedí cesnakmrazuvzdorná zelenina - medvedí cesnak

Medvedí cesnak je dokonale prispôsobený na nízke teploty a mráz, takže klíči a rastie veľmi skoro na jar ako jedna z prvých rastlín. S medvedím cesnakom sa môžeme bežne stretnúť voľne v prírode, no je ho možné pestovať aj v záhrade ako trvalku. Cibuľky medvedieho cesnaku je možné vysádzať podobne ako pri bežnom cesnaku počas neskorej jesene, prípadne v predjarnom období po rozmrznutí pôdy. Tejto rastline sa najviac darí na polotienistých stanoviskách pod stromami a kríkmi. Výrazná, cesnaková chuť medvedieho cesnaku sa skvele hodí na prípravu šalátov, pesta, omáčok a všade tam, kde používame aj klasický cesnak. Jedlé sú listy aj podzemné časti. Vďaka vegetačnému obdobiu počas skorej jari sa medvedí cesnak veľmi dobre kombinuje a dopĺňa s inými druhmi zeleniny, ktoré začínajú rásť až keď má medvedí cesnak vrchol svojej vegetačnej sezóny dávno za sebou.

2. Hrachhrach - skoré jarné sadenie

Hrach patrí k druhom zeleniny, ktoré dokážu klíčiť už pri teplotách mierne nad nulou a odolávajú aj miernym jarným mrazom, takže sú ideálnymi kandidátmi na pestovanie počas skorej jari. Túto strukovinu môžeme sadiť už 6 týždňov pred predpokladaným termínom posledného mrazu. Hrachu sa naopak až tak nedarí počas letných horúčav a preto je skôr vhodný na skorú jarnú, prípadne neskorú letnú výsadbu. Hrach má v kuchyni bohaté využitie a vďaka jeho sladkosti a štruktúre je skvelý aj bez tepelnej úpravy.  

3. Kelmrazuvzdorná zelenina - kel

Listový aj ružičkový kel patria k najodolnejším druhom listovej zeleniny, ktorá je výborne prispôsobená aj proti nízkym teplotám. Odolávajú aj teplotám - 10°C, takže jarné mrazy ich väčšinou neohrozujú. Naopak, pôsobením slnečných dní a nočných mrazov je kel sladší a chutnejší. Obzvlášť odolné sú niektoré odrody kelu (kel kučeravý ‘scarlet’ a viaceré odrody ružičkového a listového kelu), ktorým nevadí sneh ani mráz.  

4. Mrkvaskorá jarná výsadba - mrkva

Mrkva je jedna z najmenej náročných druhov zeleniny a platí to aj z pohľadu odolnosti voči nízkym teplotám. Aj mrkva je preto vhodná na skorú jarnú výsadbu, pričom dokáže odolávať teplotám do -8°C. Mrkva nie je náročná ani na množstvo svetla, no pre rast veľkých, rovných koreňov potrebuje ľahkú, priepustnú pôdu. Podobné vlastnosti ako mrkva má aj paštrnák, ktorý je tiež výbornou voľbou na skorú jarnú výsadbu.

5. Reďkovkaskorá jarná výsadba zeleniny - reďkovka

Reďkovka je vďačná koreňová zelenina, ktorá je veľmi odolná voči chladnému počasiu a dozrieva veľmi skoro po výsadbe. Preto patrí k druhom zeleniny, ktoré prinášajú skorú úrodu už počas jari. Reďkovka nezaberie v záhrade veľa miesta a nie je ani náročná na podmienky pestovania. Tento druh zeleniny je vhodnejšie pestovať počas chladnejších mesiacov, kedy nemá až takú horkú chuť.

6. Cesnak, cibuľa a pórjarné sadenie zeleniny - cibuľa

Všetky tieto druhy zeleniny z čeľade cesnakovité sú skvelým kandidátom na skorú jarnú výsadbu. Sú obzvlášť odolné voči nízkym teplotám aj tuhým mrazom a preto sa často vysádzajú už na jeseň. V prípade jarnej výsadby môžeme so sadením začať okamžite po rozmrznutí pôdy. Ďalšou výhodou cibuľovín je aj ich odolnosť voči škodcom. Pri kombinovanej výsadbe s inými druhmi zeleniny sa dokonca používajú na odpudzovanie hmyzu.

7. Šalátskoré jarné sadenie šalátu

Aj šalát patrí k druhom zeleniny, ktoré majú rady chladnejšie počasie. Mladé výhonky šalátu sú odolnejšie voči mrazom ako už vyrastený šalát a preto sú obzvlášť vhodné na skorú jarnú výsadbu zopár týždňov pred predpokladaným posledným mrazom. Jednotlivé odrody šalátu majú rôznu mrazuvzdornosť a preto je vždy vhodné kombinovať viacero kultivarov tejto listovej zeleniny.

8. Okrúhlicaskoré jarné sadenie zeleniny - okrúhlica

Podobne ako reďkovka, aj okrúhlica je koreňová zelenina z čeľade kapustovitej, ktorá ma ostrejšiu chuť. I keď nie je až taká mrazuvzdorná ako reďkev, mierne jarné mrazíky jej neublížia. V chladnejšom počasí je jej chuť jemnejšia a okrúhlica je sladšia. Tak ako väčšine koreňovej zeleniny, aj okrúhliciam vyhovuje ľahká, priepustná pôda a minimálne 6 hodín priameho slnka denne.

9. Mrazuvzdorná listová zelenina

skoré jarné sadenie listovej zeleninyPokiaľ ide o chladu-odolnú listovú zeleninu, ktorá zvládne aj jarné mrazíky, ponuka jednotlivých druhov je naozaj široká. Medzi najodolnejšie druhy listovej zeleniny vhodnej na skorú jarnú výsadbu patria mangold, mizuna, rukola, tat soi, klajtónia prerastená, štiav, valeriánka poľná ako aj špenát. Mnohé z týchto druhov je možné pestovať aj ako trvalky, ktoré v našich klimatických podmienkach prežijú zimu (podzemná časť) a na jar opäť vyrašia.

10. Červená repajarné sadenie zeleniny - cvikla

I keď červená repa nie je až taká mrazuvzdorná ako ostatné druhy zeleniny v našom prehľade, dokáže odolávať miernym jarným mrazíkom a preto je tiež vhodná na skorú výsadbu. Tomuto druhu koreňovej zeleniny sa bude najviac dariť v ľahkej priepustnej pôde, kde bude môcť vytvoriť veľký zásobný koreň. Červená repa je vynikajúcim doplnkom zdravého jedálnička a je ju možno pripraviť na mnoho spôsobov. 

 

Chladu-odolné druhy zeleniny umožňujú značne predĺžiť záhradkársku sezónu. Záhradkári si však môžu predĺžiť sezónu ešte viac využitím skleníkov, prípadne studených parenísk, pomocou ktorých je možné pestovať zeleninu takmer počas celého roka. 

 

Užitočné informácie:

1. Výhody pestovania vo vyvýšených záhonoch: Prečo sú vyvýšené záhony v záhrade dobrý nápad?

2. Aké druhy zeleniny je vhodné pestovať spolu : Čo s čím sadiť v záhrade

3. Ako na škodcov a choroby v záhrade: Boj proti škodcom a chorobám v zeleninovej záhrade



Podobné témy

ako sadiť zeleninu vedľa seba

Partnerské pestovanie zeleniny alebo čo s čím sadiť

Čo je to Partnerské pestovanie zeleniny? Partnerské alebo spoločné pestovanie rastlín je spôsob vysádzania dvoch alebo viacerých rastlín v tesnej blízkosti tak aby z toho navzájom benefitovali. Zo skúseností vieme, že…

pestovanie cesnaku

Pestovanie a sadenie cesnaku jednoducho a prehľadne

Pestovanie a sadenie cesnaku je veľmi jednoduché a zvládnu to aj začínajúci záhradkári. Naše klimatické pásmo s dostatočne dlhou zimou je navyše pre cesnak veľmi vhodné a tak má jeho pestovanie dlhú tradíciu vo všetkých…

pestovanie batatov

Ako pestovať bataty - sladké zemiaky ľahko a prehľadne

Bataty sa stávajú čoraz obľúbenejšie aj medzi záhradkármi a je nato hneď niekoľko dôvodov: Sladké zemiaky, ako sa bataty často krát označujú, dokážu byť totižto veľmi produktívne a životaschopné, ich pestovanie nie je…

ako pestovať čili papričky

Pestovanie chilli papričiek

Ťažko by sme našli rastlinu, ktorá by dokázala vyprodukovať viac chuti na tak málo priestoru ako chilli paprička. Jedna rastlina dokáže vyprodukovať aj stovku chilli papričiek, takže aj tí najväčší milovníci pikantných…

proti voškám

Ako na vošky v záhrade efektívne

Vošky (aphidoidea) sú početná skupina malého hmyzu s mäkkým telom prispôsobená na cicanie rastlinných štiav, ktorá vie v záhrade narobiť veľké škody. Je to veľmi prispôsobivý a úspešný hmyz, ktorý môžeme nájsť na celom…

vyvýšené záhony

Kombinácie rastlín do vyvýšených záhonov

O tom, že rastliny sa navzájom ovplyvňujú som nikdy nepochybovala, ale ich vzájomné interakcie a vzťahy som objavovala postupne v dostupnej literatúre. Prečítané nevyzeralo sadenie zeleniny podľa znášanlivosti zložito,…