Účinky a použitie aloe vera


aloe vera rastlina

Všetko o účinkoch, zbere, a použití liečivej rastliny aloe vera

1. Liečivé účinky aloe vera

2. Zber a použitie aloe vera

3. Vedľajšie účinky aloe vera

Aloe vera je obľúbená liečivá rastlina, ktorá sa po tisícročia používa najmä na urýchlenie hojenia rán, popálenín a problémov s pokožkou. Tento výnimočný liečivý sukulent je však aj obľúbenou izbovou rastlinou, ktorá tak slúži ako zelená lekárnička, vždy pripravená na okamžité použitie. Vďaka multifunkčnosti sa aloe vera stalo známym po celom svete a patrí k pestovateľsky najobľúbenejším rastlinám.

Známych je viac ako 500 druhov aloe no najznámejšou a na medicínske účely najpoužívanejšou je aloa pravá (aloe vera alebo aloe barbadensis), ktorá pochádza z južnej časti Arabského polostrova. Svoj názov dostalo aloe vera podľa arabského slova „Alloeh” čo v preklade znamená “horký” a latinského „vera“, teda „pravý“. Prvé zmienky o používaní aloe vera siahajú až do starovekého Egypta a Grécka.

Liečivé účinky aloe vera

aloe vera gélAloe vera je rastlina plná účinných látok s výraznými efektmi na ľudské telo, ktoré boli využívané po tisícročia. Táto liečivá rastlina má opodstatnenie aj v modernej medicíne a jej účinky boli v mnohých prípadoch vedecky overené. V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať najmä liečivým účinkom aloe vera, ktoré boli preverené vedeckými štúdiami.

Patria k nim najmä hojenie rán, popálenín a problémov s pokožkou, liečba ochorení ústnej dutiny a tráviaceho systému. Medzi ďalšie potenciálne účinky aloe vera, ktoré je ešte potrebné preveriť klinickými štúdiami patria protizápalové účinky, protirakovinové účinky, liečba diabetu, prevencia srdcovocievnych ochorení, antimikrobiálne účinky, antioxidačné účinky, prevencia osteoporózy a iné.

Najvýznamnejšie účinné látky obsiahnuté v aloe vera: acemannan, aloe emodin, aloin(barbaloin), aloesin, emodin, steroly a ďalšie

Hojenie rán, popálenín a liečba problémov s pokožkou

Viaceré klinické štúdie potvrdili účinnosť vonkajšieho použitia (extrakt, gél) aloe vera pri urýchlení hojenia rán a to najmä vďaka účinným látkam (aloesin, aloin a emodin), zodpovedným za protizápalové a antioxidačné účinky. Aloe vera taktiež podporuje rast a diferenciáciu fibroblastov a keratinocytov a urýchľuje tak zacelenie rán. Vonkajšie použitie gélov a extraktov z aloe vera sa taktiež preukázalo účinné pri liečbe popálenín, redukcie a liečby pľuzgierov či pri liečbe podráždenej pokožky nadmerne vystavenej slnku.

Klinické štúdie tiež potvrdili priaznivý účinok vnútorného užívania sterolov extrahovaných z aloe vera (cykloartenol and lofenol) na zvýšenie elasticity pokožky a redukcie vrások stimuláciou produkcie kyseliny hyaluronovej a kolagénu.

Liečba ústnej dutiny

Extrakty z aloe vera v podobe gélu alebo ústnej vody pôsobia priaznivo na hojenie poranení vrátane hojenia rán po trhaní zubov a zároveň pôsobia preventívne a liečia gingivitídu, periodontitídu redukciou zápalu a tvorby zubného plaku.

Ochorenia tráviaceho traktu

Aloe vera sa v klinických štúdiách osvedčilo aj proti zápalovým ochoreniam tráviacej sústavy. Sirup z aloe vera priaznivo pôsobí proti príznakom refluxu (zmierňuje pálenie záhy, znižuje návrat potravy zo žalúdka do pažeráka, nafukovanie, atď.). Extrakty z aloe vera takisto utlmujú gastritídu čo môže slúžiť ako prevencia vzniku žalúdočných vredov.

Ďalšie možné účinky aloe vera

Liečivé účinky aloe vera, ktoré boli zatiaľ potvrdené len na bunkových líniách, prípadne na zvieracích modeloch zahŕňajú

protizápalové účinky najmä prostredníctvom inhibície cytokínov

protirakovinové účinky vďaka cytotoxickým a antitumorovým efektom aloe vera proti rôznym typom rakovinových buniek ( rakovina gastrointestinálneho traktu, pankreas, rakovina prsníka, krčka maternice a vaječníkov, osteosarkóm či melanóm)

prevencia a liečba diabetu účinkom polysacharidov obsiahnutých v aloe vera, pôsobiacich na znižovanie hladiny glukózy v krvi, zvyšovanie hladiny inzulínu a podporu (počtu a objemu) langerhansovych ostrovčekov v pankrease

prevencia kardiovaskulárnych ochorení aktívnym znižovaním hladiny triacylglycerolov, celkového cholesterolu a LDL cholesterolu v krvi

protizápalové a antioxidačné účinky

antibakteriálne a prebiotické účinky

Zber a použitie aloe vera

Výhodou aloe vera je aj jeho jednoduchý zber a možnosť okamžitého použitia. Rastlina aloe vera totižto vytvára hrubé dužinaté listy naplnené dužinou s gélovou štruktúrou, ktorú je možné okamžite použiť na vonkajšiu aj vnútornú aplikáciu. Aloe vera gélom je možné ihneď po zbere potrieť rany, popáleniny, či podráždenú pokožku a zároveň je možné z liečivého gélu pripravovať rôzne džúsy, nápoje, pleťové masky a iné produkty.

Postup zberu ale vera

aloe vera využitieKrok 1. vyberte si najhrubší list/listy a odrežte ich nožom čo najbližšie pri základni rastliny. Najviac účinných látok sa nachádza v najhrubšej časti listov.

Krok 2. Odhalenú gélovúdužinu aj spolu so zelenou časťou môžete okamžite použiť na potretie rán, popálenín, či podráždenej pokožky.

Krok 3. V prípade konzumácie aloe vera sa nožom alebo prstami zbavte zelenej pokožky listov, ktorá pokrýva gélovitú dužinu a vylučuje žltý latex obsahujúci účinnú látku aloin. Latex môže mať pri konzumácii laxatívne a dráždivé účinky, takže pre vnútorné použitie sa neodporúča.

Krok 4. dužinu aloe vera je možné rozmixovať v mixéri a použiť na prípravu nápojov, sirupu, liečivého gélu či rôznych pleťových masiek. Na kozmetické účely je vhodné rozmixovanú dužinu precediť cez hustejšiu tkaninu aby sme sa zbavili zostatkovej dužiny. Pripravte sa na to, že po precedení bude mať aloe vera gél slizovitú konzistenciu. Gél uchovávajte v chladničke a spotrebujte do dvoch týždňov.  

Vedľajšie účinky aloe vera

Aloe vera je mierne jedovatá rastlina. Jej dužinaté listy sú pokryté zelenou šupkou, ktorá je bez úpravy mierne toxická pri konzumácii ľuďmi či domácimi zvieratami. Po konzumácii zelených častí aloe vera sa môžu objaviť žalúdočné kŕče, hnačka a potenciálne aj iné ochorenia. Z tohto dôvodu je na vnútorné použitie bezpečná len vnútorná gélovitá dužina, pri ktorej neboli zaznamenané vedľajšie účinky.

Aj pri vonkajšom použití je vhodné najskôr vyskúšať efekt aloe vera na malý kúsok pokožky a zistiť či nemá dráždivé účinky, pretože každý organizmus je jedinečný a na rôzne látky môže reagovať rozdielne.

 

Užitočné informácie:

1. Ako pestovať aloe vera vrátanie presádzania, rozmnožovania a starostlivosti

2. Prehľad účinkov najznámejších liečivých rastlín

 

Použité zdroje: ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7144722/, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30256753/



Podobné témy

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

vyvýšené záhony

Kombinácie rastlín do vyvýšených záhonov

O tom, že rastliny sa navzájom ovplyvňujú som nikdy nepochybovala, ale ich vzájomné interakcie a vzťahy som objavovala postupne v dostupnej literatúre. Prečítané nevyzeralo sadenie zeleniny podľa znášanlivosti zložito,…

rozmnožovanie rastlín odrezkami

Množenie rastlín odrezkami

Rozmnožovanie rastlín pomocou odrezkov je rýchly a jednoduchý spôsob ako zadarmo získať viac rastlín. Týmto spôsobom môžete značne znížiť vaše náklady vynaložené na záhradu. Jediná rastlina vám vie dať mnoho odrezkov…

liečivé bylinky

Liečivé rastliny a ich účinky

Naši predkovia využívali liečivé rastliny a ich priaznivé účinky na zdravie už po tisícročia. Aj dnes sú liečivé bylinky vyhľadávanou formou prevencie a liečby mnohých chorôb, pretože na rozdiel od syntetických liečiv…

prvosienka liečivá bylinka

Prvosienka Jarná, účinky a použitie

Prvosienka jarná je nízka trvalka s prízemnou rozetou listov a so súkvetím žltých kvietkov na konci dlhej stonky. Táto liečivá rastlina väčšinou rastie na polotienistých trávnatých stanoviskách s dostatkom vlahy a…

dúška materina liečivá rastlina

Materina dúška

Odborný názov: Thymus serpyllum          Zaradenie: parí do čeľade hluchavkovité Iné názvy: materidúška, živilka, kukučky, divý tymián Zber: kvety, stonky a listy od júna do augusta Materina dúška pochádza zo…