5 tipov ako odstrániť kliešte zo záhrad


kliešte v trávniku

S kliešťami sme si vždy spájali leto, hlboké lesy a vysoké trávnaté porasty, ale tieto krvilačné parazity sú prefíkané. V dôsledku otepľovania planéty a sezónnych zmien začali migrovať a presúvať sa.

Objavujú sa na miestach, kde sa predtým nikdy nenachádzali a ich výskyt sa zvyšuje. Tieto údaje vychádzajú z prieskumu realizovaného iniciatívou Protect Our Future Too, ktorá upriamuje pozornosť na zdravie zvierat v súvislosti s meniacim sa charakterom ročných období. Kliešte sa premnožili aj na záhradách a pekne upravených dvoroch. Psy a mačky sa väčšinu času zdržiavajú na dvoroch a záhradách, a tým sa častejšie dostávajú do styku s týmito parazitmi. Aby ste ochránili seba aj svoje zvieratká, je dôležité vykonať kroky na ich odstránenie.    

1. Správna starostlivosť o trávnik

Prvým krokom pri odpudzovaní kliešťov je zabezpečiť, aby bol váš dvor pekný a čistý. Pravidelne koste trávu, a ak je to možné, použite na kosačke lapač, ktorý odstráni posekanú trávu. Orežte odumreté konáre zo stromov a zbavte sa hromady starých listov. Odstráňte záhradný odpad z najčastejšie využívanej oblasti dvora. Kliešte môžu priťahovať akékoľvek neobsluhované časti záhrady alebo dvora, preto je dôležitá ich pravidelná údržba. Všetci záhradníci milujú vzhľad záhradného záhonu, ktorý je svieži a krásny, pretože bol dobre zavlažovaný. Pamätajte však, že kliešte uprednostňujú vlhké prostredie. Ak máte sklon k nadmernému zalievaniu, vaša záhrada sa môže pre nich stať lákadlom. Zalievajte len toľko, koľko vaše rastliny potrebujú. Dávajte pozor na oblasti, ktoré dobre neodtekajú a urobte kroky na ich prevzdušnenie.

opatrenia proti klieštom v záhrade

2. Vytvorte im prekážky a držte sa od nich ďalej

Kliešte obľubujú tmu a vlhkosť, takže ak máte na dvore nahromadené drevo alebo lístie, môže sa to stať ich novým domovom.  Nenechávajte kusy dreva na tienistých miestach, na ktoré môže pršať. Nezabudnite vytvoriť prekážky, aby sa k vám kliešte nemohli dostať. Použitie materiály ako kameň, štrk, piesok alebo dlažbu. Záhradné sedenie, hojdacie súpravy, ihrisko, domček na hranie ako aj psiu búdu udržujte ďalej od hustejšie zarastených oblastí.  Ak je to možné, umiestnite ich na slnkom zaliatu časť dvora. To poskytne deťom a domácim miláčikom väčšiu ochranu a zabráni kliešťom vstup do ich hracej plochy. Ako „oddeľovač“ plôch použite kamene alebo trámy z dlhého cédru.

3. Rastlinami a bylinkami proti kliešťom

Niektoré rastlinky majú vďaka ich vôni, textúre alebo aróme schopnosť odpudzovať kliešte. Ich vlastnosti sú pre kliešte na toľko neznesiteľné, že sa im vyhýbajú. Preto odporúčame zasadiť tieto rastliny a bylinky vo vašej záhrade (alebo do kvetináčov na balkónoch či terasách) :

levanduľa

cesnak

rozmarín

palina

eukalyptus

tymian

šalvia

mäta

kocúrnik obyčajný (catnip)

4. Vyrobte si vlastné prírodné repelenty

Ak máte s kliešťami akútny problém a neviete sa ich zbaviť, použite repelent. Na trhu existujú rôzne typy, ale odporúčame ísť prirodzenejšou cestou a vytvoriť si vlastný. Môžete použiť cédrový olej, kremelinu alebo olej z levandule. Skvelou možnosťou je citrusový repelent, nielen krásne a svieže vonia, ale zároveň aj odpudzuje kliešte. Potrebujete iba citrusové ovocie (limeta, citrón, pomaranč) a vodu. Šťavu z citrusov a vodu necháte zovrieť. Potom už stačí iba vychladnutou zmesou nastriekať záhradu, terasu a plot. Vďaka tomuto jednoduchému triku sa vášmu dvoru a záhrade začnú kliešte oblúkom vyhýbať.

5. Nezabúdajte na svojho štvornohého kamaráta

kliešte na psovi zo záhradyZvieratá majú väčšiu šancu chytiť kliešťa z dôvodu ich častejšieho pobytu v prírode. Ak máte vtáčiu búdku na záhrade, je veľká pravdepodobnosť, že v nej nájdete kliešťa. Preto okolo nej vysaďte rastlinky, ktoré ich odpudzujú alebo ju postriekajte prírodným repelentom. Psy a mačky sa zdržiavajú väčšinu času na záhrade, a preto je dôležité im zabezpečiť proti kliešťom ochranu. Na trhu sú dostupné v troch aplikačných formách ako žuvacie tablety (pre psy, s účinkom až 3 mesiace), spot-on aplikátory (pre psy aj mačky, s účinkom až 3 mesiace) alebo repelentné vodeodolné obojky (pre psy, s účinkom až 6 mesiacov). Konzultujte so svojím veterinárnym lekárom, ktorá forma by bola pre vaše zvieratko najvhodnejšia.

Viac o tom ako odstrániť kliešťa psovi, prevencii a súvisiacich ochoreniach nájdete tu: kliešť u psa