Kliešť u psa


kliest na psovi

Čo robiť s kliešťom, ktorého nájdete na tele psa? Ako správne odstrániť kliešťa, ako sa im vyhnúť a aké ochorenia číhajú na psa v tele kliešťa?

Zrejme každý majiteľ štvornohých miláčikov sa aspoň raz za život stretol s kliešťom u psa. Nie je to pekný pohľad vidieť kliešťa na psovi a hlavne ani nič príjemné pre psíka. Niekto si s tým vie poradiť sám, zatiaľ čo iný vyhľadá pomoc veterinára.

Vplyvom globálneho otepľovania sa kliešte presúvajú čoraz severnejšie a nie sú zriedkavosťou už ani v Tatrách. Navyše tuhé zimy sa skracujú až vytrácajú, vtáctva a hmyzu ubúda a tak tieto „predátory“ v ríši hmyzu majú stále lepšie podmienky na život.

Nie vždy ale kliešť u psa znamená dôvod na paniku. Ak ho odhalíte dostatočne rýchlo a vyberiete ho, riziko nákazy je minimálne.

Ako sa vyhnúť tomu, aby sa kliešť prisal na psa?

ako vytiahnut kliesta zo psaNajdôležitejšia je prevencia, teda je nutné zabrániť tomu, aby sa kliešť na psa prichytil a prisal. V súčasnosti je na trhu množstvo kvalitných a bezpečných prípravkov, ktoré takmer 100 % chránia psíka pred napadnutím parazitmi. Kvalitné obojky či spot-on prípravky nielenže kliešte zabíjajú, ale ich aj odpudzujú. Obľúbené sú aj tabletky, ktoré síce parazity neodpudzujú, ale ich po prichytení sa na telo zabíjajú a bránia tak kliešťovi, aby na psíka preniesol ochorenie. Okrem toho je možné skúsiť aj elektronické repelenty vo forme prívesku alebo rôzne bylinné preparáty, tie však nemajú vždy žiadaný výsledok. Ideálne je poradiť sa so svojím veterinárnom o plusoch a mínusoch jednotlivých prípravkov.

Čo robiť ak má môj pes kliešťa?

Ak je už kliešť prichytený, je nutné ho čím skôr bezpečne vybrať aby nepreniesol na psíka možné ochorenie. Ideálne je použiť špeciálny háčik na vyberanie kliešťov, s ktorým si kliešťa ľahko podoberiete a jednoducho vykrútite von. Vybrať ho môžete aj pinzetou, dôležité je pri tom nestlačiť mu ňou bruško. Ak doma nemáte žiadnu pomôcku na ich vybratie, dobrou alternatívou je pomoc veterinára.

Ochorenia prenosné kliešťom

Netreba zabúdať na to, že kliešť nie je len nepríjemným krv cicajúcim príživníkom na psom kožúšku, ale môže na psíka preniesť nepríjemné ochorenia, niektoré prenosné aj na človeka. Preto nepodceňujte prevenciu a chráňte psíka pred kliešťami alebo ho po každej návšteve prírody poriadne skontrolujte. Hlavne svetlé a biele plemená psov sú akoby magnetom na kliešte.

lymská borelióza u psaNajznámejším ochorením prenosným kliešťom na psa či človeka je lymská borelióza. Spôsobuje ho baktéria Borrelia burgdorferi a hlavným prenášačom je kliešť z rodu Ixodidae. Nebezpečné pri tomto ochorení je jeho pozvoľný nástup, klinické príznaky sa môžu prejaviť najskôr len ako mierny zápal, zvýšenie teploty o 2-3 týždne po nakazení. Neskôr sa klinické príznaky zhoršia, v závislosti od postihnutia tých ktorých orgánových sústav sa príznaky líšia. Častý je opuch kĺbov, krívanie, bolestivosť, nechutenstvo, zviera chudne, má horúčku, môže mať zhoršenie zraku rôzneho stupňa a poruchy v kardiovaskulárnom aparáte a ochorenie obličiek. Preto je dôležitá prevencia. Proti tomuto ochoreniu na Slovensku existuje registrovaná vakcína. Liečba je možná, ale je dlhodobá s možnými chronickými následkami.

Ďalším strašiakom psíčkarov je babezióza. Ešte pred niekoľkými rokmi bola rozšírená hlavne v južných regiónoch Slovenska, no migrácia druhu kliešťa Dermacentor postupuje a s týmto ochorením sa stretávame aj tam, kde pred pár rokmi bola babezióza raritou. Tieto kliešte majú typické „tigrované“ sfarbenie. Je to protozoárne ochorenie prenášané Babesiou canis. Klinické príznaky sa preukážu za rôzne dlhú dobu, zvyčajne za 10-21 dní po nakazení. Najtypickejším príznakom je tmavý moč, ktorý môže mať sfarbenie dokonca ako kola. Je to spôsobené pomnožením parazita v červených krvinkách, ktoré následne praskajú. Takéto zviera je anemické, má horúčku, je apatické a môže odmietať potravu. Ak sa ochorenie odhalí včas, dá sa liečiť. V prípade pokročilého ochorenia a ťažkej anémie niektoré zvieratá potrebujú na záchranu života transfúziu. 

Medzi ďalšie ochorenia prenosné kliešťom patrí ehrlichióza, anaplazmóza, kliešťová encefalitída či zaklieštenie.

A čo robiť ak po vybratí kliešťa ostane psíkovi hrčka? Zväčša je to len reakcia okolitého tkaniva na uhryznutie kliešťom a hrčka spontánne vymizne za pár dní. Vždy je dobré miesto po kliešťovi vydenzifikovať. Ak sa takéto miesto zapáli, je bolestivé alebo má červený lem typický pre boreliózu je nutné navštíviť veterinára, ktorý zviera vyšetrí.



Podobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

psie plemená

10 najobľúbenejších plemien psov na Slovensku

Na svete existujú stovky psích plemien rôznych veľkostí, tvarov, farieb a temperamentov, pričom každá rasa psov má svojich milovníkov a históriu. Niektoré plemená psov sú však natoľko obľúbené, že ďaleko prevyšujú počty…

psy maleho vzrastu

20 najobľúbenejších plemien malých psov

Malé plemená psov sú úžasné a chovateľsky veľmi obľúbené. Mnohé majú za sebou dlhú históriu šľachtenia, pričom ich diverzita je až zarážajúca. Malá výška a hmotnosť boli pri šľachtení žiadané najmä pri športových,…