Vianočný kaktus a jeho pestovanie

Jednoduché tipy na pestovanie a starostlivosť o vianočný kaktus (chlumbergera bridgessii)

Vianočný kaktus je dlhoveká tropická rastlina pôvodom z Južnej Ameriky, ktorá napriek svojmu názvu a segmentovaným listom pripomínajúcim sukulenty nie je púštnou rastlinou. Táto obľúbená, v zime kvitnúca rastlina je nenáročná na pestovanie a navyše sa veľmi jednoducho rozmnožuje. Vianočný kaktus ktorý poznáme v našich domácnostiach je hybridom pôvodných príbuzných druhov Schlumbergera truncata a Schlumbergera russelliana , voľne rastúcich v dažďových pralesoch juhovýchodnej Brazílie.

Po väčšinu roka je vianočný kaktus nenápadná zelená rastlina, ktorá sa hodí takmer do každého priestoru, avšak na vianoce sa z nej stáva rozkvitnutá kráska, ktorá rozžiari celú miestnosť. Vďaka zimnému kvitnutiu sa z vianočného kaktusu stala vianočná tradícia v domácnostiach takmer po celom svete. Vianočný kaktus kvitne väčšinou na červeno, no niektoré variety majú biele, ružové, fialové alebo oranžové kvety.

Starostlivosť o vianočný kaktus

Vianočný kaktus obľubuje svetlé stanovište bez priameho slnka, bez prievanu a pravidelnú zálievku. Zvykne si aj na tmavšie stanovištia no jeho kvitnutie bude zriedkavejšie. Vianočný kaktus si vyžaduje časté polievanie a to najmä na jar a v lete (cca. 1x týždenne). Obľubuje pravidelnú zálievku (zospodu), no kvetináč by nemal byť ponorený vo vode, pretože to môže spôsobiť hnitie koreňovej sústavy. Zvoľte si dobre priepustný substrát aby ste minimalizovali riziko hniloby koreňov. Medzi zálievkami nechajte vrchnú vrstvu substrátu vždy vyschnúť, pretože prelievanie spôsobuje okrem iného i opadnutie listov. Tejto rastline tiež prospieva vlhký vzduch, ktorý môžete umelo vytvoriť položením plytkej misky s vodou v blízkosti kvetu.

Vianočný kaktus obľubuje letnenie, takže počas leta mu bude najlepšie na záhrade či balkóne. I Keď má rád teplo a svetlo, nikdy ho nedávajte na priame slnko. Ideálnym stanovišťom pre vianočný kaktus je pod korunou stromu. Vianočný kaktus nemá rád presádzanie a preto ho presaďte až keď je to naozaj potrebné.

Kvitnutie vianočného kaktusu

Ako pestovať vianočný kaktusSpúšťačom kvitnutia pre vianočný kaktus sú nižšie nočné teploty a dlhé noci počas jesene. Ak chcete aby vám vianočný kaktus kvitol počas sviatkov, mali by ste umožniť rastline prejsť do vegetatívneho spánku 6 až 8 týždňov pred želaným kvitnutím. Docielite to tak, že umiestnite vianočný kaktus do tmavšej, chladnejšej miestnosti s priemernou teplotou 10 až 12 °C. Dôležité je aby bol kaktus minimálne 12 hodín denne v úplnej tme.

Počas vegetačného spánku zredukujte aj zálievku a polievajte až keď je vrchná vrstva substrátu suchá. Počas tohto obdobia si vianočný kaktus vytvorí kvetné puky a pripraví sa na kvitnutie. Po naliatí pukov môžete vianočný kaktus preniesť na svetlejšie stanovište kde bude krásne kvitnúť až jeden mesiac. Pre predĺženie kvitnutia držte vianočný kaktus ďalej od tepelných zdrojov

Pár týždňov po odkvitnutí zostrihnite konce stoniek aby ste podporili rast a rozvetvovanie vianočného kaktusu. Odrezky môžete použiť na rozmnožovanie vianočného kaktusu.

Vianočný kaktus a jeho rozmnožovanie

Vianočný kaktus môže byť vďačný darček pre vašich priateľov a susedov a vy si ho veľmi ľahko môžete rozmnožiť pomocou odrezkov. Odstrihnite koncovú časť zdravej stonky (1 až 3 segmenty), vložte ho do priepustného substrátu do 1/3 dĺžky odrezku a výdatne zalejte. Sadeničku umiestnite na svetlé miesto bez priameho slnka a starajte sa o ňu tak, ako o dospelú rastlinu a do 4 a 6 týždňov by mala zakoreniť.

Jakub Durdík
Autor:
Jakub Durdík

Viac článkov od Jakub Durdík

Najčítanejšie články

Sledujte nás