Obmedzené priestory neznamenajú obmedzené možnosti - aj malá terasa dokáže mať svoje čaro

Sponzorované - Trávenie času doma na terase nemusí byť nutne len výsadou letných dní.

Naopak, slnečné lúče dokážu spríjemniť aj kratšie jarné alebo jesenné večery, prípadne vám terasa môže poslúžiť aj počas tých najchladnejších mesiacov, kedy sa na nej zabalíte do deky a budete si odpíjať z horúceho čaju. 

Mnohé domy (prípadne byty) však disponujú len menšími terasovými priestormi, no ani ich zariaďovanie nie je tak úplne nadľudská úloha. Síce sa to spočiatku môže zdať ako poriadna výzva, nie je tomu celkom tak. Stačí si len pozorne prečítať pár tipov a tie vám pomôžu využiť čo najefektívnejšie každý centimeter priestoru, ktorý máte k dispozícii.

Predtým, než sa do samotnej rekonštrukcie pustíte, mali by ste mať na pamäti tri nasledovné veci:

Pred nákupom akéhokoľvek nábytku si celý priestor terasy poriadne premerajte, aby ste si v konečnom dôsledku boli istí, že vybraný nábytok do vašich priestorov dokonale zapadne. 

Zvážte, na aký účel plánujete terasu využívať, čo vás následne navedie k tomu, čo budete aj reálne potrebovať. Plánujete si tam len hodiny čítať obľúbenú knižku a užívať si slnečné lúče alebo chcete priestory využívať na stretnutia pri káve s pár priateľmi?

Namiesto klasického nábytku zvážte skôr kúpu sklápacieho nábytku, ktorý je možné v prípade jeho nepoužívania uskladniť, prípadne siahnite po rohovom sedení, ktoré vám umožní využiť aj tieto inak ťažko využiteľné priestory.

Optimálne sedenie

K tradičnému širšiemu gaučovému sedeniu môže byť perfektnou alternatívou lavička. V porovnaní s ním je totižto užšia, čím ponúka skvelý spôsob optimalizácie aj tých najmenších priestorov. A aby sa z tvrdej lavice stalo sedenie snov, stačí ju doladiť pár pohodlnými vankúšikmi či podsedákmi. 

sedačka na terase
Zdroj: pxfuel.com

Tip: Jednoduchým trikom ako docieliť optické zväčšenie terasy je zladiť drevenú lavicu s drevenou stenou, čím zabezpečíte akúsi  priestorovú kontinuitu. 

Výber vhodnej podlahy

Práve podlaha je jednou z najdôležitejších vecí, nad ktorými by ste mali premýšľať ešte pred samotným výberom nábytku a dekorácií. Všeobecne platí, že na terase nie je nič lepšie než chôdza naboso (predovšetkým v letných mesiacoch), preto by ste mali siahnuť po drevenej podlahe. Terasové dosky môžete doplniť umelou trávou či príjemným kobercom (ten však odporúčame umiestňovať skôr do krytých priestorov).

Rastliny ako dekorácia

Nie je žiadnym tajomstvom, že obyčajné rastliny dokážu dotvoriť akýkoľvek priestor, a tak nemožno pochybovať ani o tom, že by sa na vašu mini terasu nehodili. Trochu zelene dodá pocit sviežosti, avšak siahať by ste mali po rôznych veľkostiach rastlín a takisto aj po rôznych odtieňoch zelenej. Skvelou alternatívou na ich umiestnenie je okrem pokladania na podlahu ich zavesenie, ktoré vám z už aj tak malej výmery neuberie ani centimeter.

dekorácia terasy
Zdroj: pikist.com

Čarovné osvetlenie

Osvetlenie treba brať do úvahy zrejme pri dekorovaní akéhokoľvek priestoru, nehovoriac o jeho dôležitosti pri zariaďovaní vašej terasy, obzvlášť pokiaľ na nej plánujete tráviť čas aj vo večerných hodinách. Okrem praktického využitia vyzerajú zavesené svetielka jednoducho skvelo, no dobre vyniknú napríklad aj sviečky, ktoré terase dodajú príjemný letný pocit.

Textil na dozdobenie

Podobne ako svetielka, aj textil dokáže dodať terase šmrnc. V móde sú momentálne bavlnené a ľanové tkaniny, ideálne vo svetlých zemitých farbách. Ak však chcete vašu terasu oživiť sviežejšími farbami, siahnite napríklad po farebných vankúšoch s letnými motívmi.

Podobné témy

Sledujte nás