20 najobľúbenejších plemien malých psov


psy maleho vzrastu

Najznámejšie malé psie plemená v prehľadnom výbere

Malé plemená psov sú úžasné a chovateľsky veľmi obľúbené. Mnohé majú za sebou dlhú históriu šľachtenia, pričom ich diverzita je až zarážajúca. Malá výška a hmotnosť boli pri šľachtení žiadané najmä pri športových, pracovných a spoločenských plemenách, pričom ich pôvodný účel sa v súčasnosti väčšinou zmenil, keďže z malých psích plemien sa stali najmä skvelé rodinné psy a spoločníci.

To, že sú psy malého vzrastu neznamená, že sú všetky tieto plemená vhodné do bytu alebo že nepotrebujú veľa pohybu. Naopak, mnohé malé plemená ako sú napríklad teriéry, jazvečíky či špice potrebujú veľkú a pravidelnú dávku intenzívnej aktivity. Každý malý pes potrebuje okrem toho aj skorú socializáciu a výcvik, pretože navzdory ich menším rozmerom majú malé rasy psov často obrovské ego a veľké sebavedomie, takže sa neváhajú postaviť aj násobne väčším zvieratám.

Do nášho výberu sme zaradili tie najznámejšie malé psie plemená, pričom sme brali do úvahy nielen výšku ale i hmotnosť jednotlivých plemien:

Malé plemená psov

Yorkšírsky teriér

malé psie plemenáNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 3 kg a 23 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 - 15 rokov

Vzťah k deťom: dobrý (vyžaduje si socializáciu)

Jorkšírsky teriér je azda najobľúbenejším malým psím plemenom, využívaným na úlohu spoločenského psa. Yorkšíri milujú zábavu a rôzne aktivity, no keďže sú maličké, postačí im aj kratšia prechádzka. Napriek svojmu drobnému vzrastu sú pomerne odvážne, ostré a nedôverujú cudzincom. Neváhajú sa postaviť iným psom, hoci sú mnohonásobne väčšie. Vyžadujú si preto skorú socializáciu a dobrý výcvik.

Havanský psík

malé psíkyNáročnosť na pohyb: mierne náročný

Váha a výška: 4 - 8 kg a 23 - 27 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 13 – 15 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Plemeno Havanský psík pochádza z Kuby a vyznačuje sa priateľskou a živou povahou. Vytvára si veľmi blízky vzťah so svojou rodinou, takže je skôr vhodný na život v dome alebo v byte s rodinou. Je to vynikajúci spoločník, ktorý ťažko znáša odlúčenie od pána a samotu. Navzdory jeho malým rozmerom má pomerne veľa energie, takže zvláda aj rôzne športy, agility a je aj dobre trénovateľný v poslušnosti. Na vybitie energie potrebujú havanské psíky pravidelný, intenzívny pohyb, aby ostali v dobrej fyzickej a mentálnej kondícii.

Mops

maly psiNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 6 - 8 kg a 25 - 28 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 11 – 15 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Mopslíky tiež patria k malým psím plemenám a sú známe svojou hravosťou, vernosťou, no i charakteristickou skladanou tvárou a malou zavalitou postavou. Toto malé psie plemeno má veľmi rado spoločnosť a neznáša samotu. Mops potrebuje pohyb aby sa udržal v dobrej kondícii, no postačia mu aj kratšie prechádzky. Vďaka svojej povahe, tichosti a malým rozmerom je mops ideálny pes aj do menšieho interiéru.

Taliansky chrtík

drobný psíkNáročnosť na pohyb: mierne náročný

Váha a výška: 3,5 - 6 kg a 33 - 38 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 12 – 15 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Plemeno taliansky chrtík je fyzicky aj povahovo zmenšeninou chrtov. Jeho krehká telesná konštitúcia je stavaná pre rýchlosť a naháňanie koristi, no zároveň je vynikajúcim spoločenským psom s jemnou povahou a blízkym vzťahom k rodine. Talianske chrtíky sú inteligentné psíky, ktoré je možné ľahko vycvičiť a pestovať s nimi rôzne športy, keďže potrebujú pravidelný, intenzívny pohyb a to najmä keď sú mladšie.  

Bišon (Bichon Frise)

plemena malych psovNáročnosť na pohyb: Nenáročný

Váha a výška: 4 kg a 30 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 – 15 rokov

Vzťah k deťom: Veľmi dobrý

Tieto inteligentné, biele klbká sú ideálne malé psy do rodiny, hoci aj s malými deťmi, s ktorými sa veľmi radi hrajú a učia sa nové kúsky. Šibalskí bišoni si vytvárajú s členmi svojej rodiny blízky vzťah, no na rozdiel od väčšiny spoločenských psov zvládnu byť z času na čas aj sami. Plemeno Bišon je energické a hravé, no keďže i v dospelosti dosahuje drobné rozmery, nevyžaduje si niekoľkohodinové prechádzky.

Ruský toy teriér

malý pesNáročnosť na pohyb: mierne náročný

Váha a výška: do 3 kg a 22 - 27 cm

Dĺžka srsti: krátka alebo dlhá varianta

Vek dožitia: 10 - 12 rokov

Vzťah k deťom: dobrý

Ruský toy teriér je veľmi aktívny, živý a zvedavý psík, ktorý nezaprie svoju teriérsku povahu. Bol vyšľachtený ako spoločenský psík, no aj na lov potkanov či ako malý strážny pes, keďže je značne odvážny, teritoriálny a nedôverčivý voči neznámym. Ruské toy teriéri si vytvárajú blízky vzťah so svojou rodinou, takže im bude najlepšie v dome alebo v byte pri rodine. Sú inteligentné a pomerne ľahko cvičiteľné. Toto psie plemeno je jedným z najmenších na svete, takže treba brať ohľad aj na jeho krehkú konštitúciu tela. Pre svoje veľké ego však nemajú radi nosenie na rukách

Pekinkský palácový psík

malé psyNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: do 3 – 6,5 kg a 15 - 23 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 - 15 rokov

Vzťah k deťom: dobrý (vyžaduje si socializáciu)

Plemeno pekinkský palácový psík bolo po stáročia šľachtené ako spoločník cisárskej rodiny a šľachty v Číne. Je to kompaktný psík s pomerne pevnou konštitúciou tela. Pekinské palácové psíky si vytvárajú veľmi blízky vzťah najmä k svojmu pánovi, ku ktorému sú nadovšetko lojálne. Tieto malé psíky sú inteligentné a často majú vznešené a elegantné správanie. Sú tiež veľmi prispôsobivé, no nie je nezvyklé ak pekinské palácové psíky často a hlasno štekajú, takže môžu byť záťažou pre susedov.

Čivava

male psie plemenaNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 3 kg a 23 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 12 rokov

Vzťah k deťom: dobrý

Čivava sa považuje za najmenšie plemeno psov na svete. Vďaka svojej drobnej konštitúcii sú čivavy ideálnymi spoločníkmi pre život v dome či byte. Nevyžadujú si veľa pohybu. Väčšinou sú temperamentné, nedôverčivé a okamžite ohlásia majiteľovi každú návštevu, takže sú i dobrými strážcami. Často krát sa vedia bez rešpektu postaviť aj niekoľkonásobne väčším psom, takže je ich potrebné naučiť ako sa správať k cudzím ľuďom alebo iným zvieratám.

Bavlnka (Coton de Tulear)

malý biely pesNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 3,5-6 kg a 22-28 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 14 - 19 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Malé psie plemeno bavlnka je známe svojou priateľskou a milou povahou. Sú to hravé, rodinné psy, ktoré nemajú veľké nároky na pohyb a cvičenie. Trochu náročnejšia je starostlivosť o ich dlhšiu srsť, no ak sa bude pravidelne česať, bude hebká a príjemná na dotyk. Coton de Tulear sú dlhoveké psy, ktoré sa nezriedka dožívajú až 19 rokov.

Čínsky chocholatý pes

malý bezsrsty pesNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: do 5,5 kg, 28-33 cm

Dĺžka srsti: Bez srsti, na hlave, labkách a chvoste dlhá srsť

Vek dožitia: 10 – 12 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Čínske chocholaté psy sú lojálni spoločníci a skvelé rodinné psy. Toto plemeno nie je náročné na pohyb, ani na starostlivosť. Vyhovuje mu ľudský kontakt a blízkosť členov rodiny. Bezsrsté varianty čínskych chocholatých psov majú dlhé osrstenie len na hlave, na koncoch labiek a chvoste, takže nebudú po sebe zanechávať ani neporiadok.

Papillon

psie plemena maleNáročnosť na pohyb: mierne náročný

Váha a výška: do 3 – 4,5 kg, 20 - 28 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 13 – 15 rokov

Vzťah k deťom: dobrý

Plemeno papillon dostalo svoje pomenovanie podľa typických, veľkých uší, ktoré pripomínajú motýľa (fr. papillon). Toto miniatúrne plemeno psov je napriek svojim rozmerom prekvapivo odolné a energické. Inteligentní a priateľskí papilloni sú spoločenské psíky, ktoré vyhľadávajú blízkosť svojej rodiny, keďže neradi ostávajú samé. Papillon si vyžaduje svoju dávku intenzívnej aktivity aby ostal šťastný a preto je skôr vhodný pre aktívnejších ľudí, ktorý s ním budú športovať, zamestnávať ho rôznymi hrami a výcvikom.

Jazvečík

trpasličí jazvečíkNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: trpasličí jazvečík 3,5-5,5 kg a 13-18 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 12 - 15 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Jazvečíky sú známe vďaka ich krátkym nohám a neprimerane dlhému telu. I keď boli pôvodne vyšľachtené na poľovné účely ako duriči, stali sa veľmi obľúbenými spoločníkmi a rodinnými psami. Jazvečíky vedia byť vytrvalé, no vďaka malým nohám im stačia prechádzky na menšie vzdialenosti – platí to najmä o trpasličích jazvečíkoch. Sú to inteligentné a milé psy, ktoré prinášajú radosť už len svojím zovňajškom.

Kavalier King Charles Španiel

malý psyNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 6-8 kg a 30-33 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 8 – 12 rokov

Vzťah k deťom: Veľmi dobrý

Kavalier je spoločenské plemeno malých psov, ktoré miluje prítomnosť svojho pána a členov svojej rodiny. Veľmi rád sa mazná a patrí medzi psov, ktorí vyhľadávajú fyzický kontakt. Milujú pohyb a šport, no vzhľadom na ich veľkosť im na udržiavanie fyzickej a psychickej kondície postačia aj kratšie prechádzky.

Trpasličí pinč

male rasy psovNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 4-6 kg a 17-20 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 12 - 14 rokov

Vzťah k deťom: dobrý (vyžaduje si socializáciu)

Trpasličí pinč je inteligentný, energický a odvážny spoločník, ktorý si na život nevyžaduje veľa priestoru. Voči cudzincom je nedôverčivý a preto je aj dobrým strážnym psom, čo dáva najavo hlasným štekotom. Trpasličí pinč si väčšinou vyžaduje socializáciu s malými deťmi a inými psami, aby s nimi dobre vychádzal. Nie je náročný na pohyb, no vyžaduje si pravidelné prechádzky a hry na to aby bol šťastný.

Francúzsky buldoček

malé plemená psovNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 12-14 kg a 32-35 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 10 - 12 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Francúzsky buldoček je najväčším psom v rámci nášho prehľadu malých rás psov. Sú to zábavné a priateľské psy, ktoré radi leňošia na gauči a na to aby boli šťastné im stačí aj krátka prechádzka. Francúzske buldočky sa radi hrajú a vítajú ľudský kontakt. Častokrát sú aj veľmi tvrdohlavé, takže je potrené pripraviť sa na nezávislého člena rodiny s výraznou osobnosťou.

Lhasa Apso

malý tibetský pesNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 5-7 kg a 25 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 - 14 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Tento malý pes je výborným spoločníkom a strážnym psom. V porovnaní s väčšími plemenami nemá veľké nároky na pohyb a postačia mu kratšie prechádzky. Lhasa apso má veľké sebavedomie a je vyrovnaný. Vďaka tomu je skvelým spoločníkom a strážcom rodiny. Pri tomto plemene je zvlášť dôležitá skorá socializácia a výcvik. Dlhá, hodvábna srsť si vyžaduje pravidelné česanie.

Maltézsky psík

biely psíkNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 3-4 kg a 25 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 - 15 rokov

Vzťah k deťom: dobrý

Toto malé plemeno psov sa využíva ako spoločenský pes už viac ako 2 000 rokov. Maltézskeho psíka spoznáte už z diaľky vďaka bielej hodvábnej a dlhej srsti. Je veľmi priateľský, veselý a plný energie. Maltezák obľubuje spoločnosť, takže mu bude vyhovovať ak bude stále niekto z členov rodiny doma. Pretože ich srsť nemá podsadu, v byte nezanechávajú veľa chlpov, no ich hodvábna srsť si vyžaduje česanie.

Jack Russell teriér

malý športový pesNáročnosť na pohyb: mierne náročný

Váha a výška: 5 - 6 kg a 25 - 30 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 14 - 16 rokov

Vzťah k deťom: dobrý

Je energické, malé plemeno s očarujúcim výzorom a temperamentnou povahou. Typickými vlastnosťami tohto plemena sú okrem kompaktných rozmerov aj inteligencia, šikovnosť, samostatnosť a nevyčerpateľná energia. Jack Russell teriér miluje pohyb a akýkoľvek šport (a samozrejme svoju loptičku). Je ideálnym psíkom najmä do aktívnej rodiny.

Nemecký trpasličí špic (pomeranian)

male plemena psov na vonNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 3-4 kg a 20 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 - 16 rokov

Vzťah k deťom: dobrý

Toto malé klbko energie je ideálnym rodinným psom a spoločníkom. Na vybitie energie potrebujú tieto psy pravidelné prechádzky, no pre ich drobné rozmery im postačia kratšie vzdialenosti (krátke a intenzívne behanie a hra). Sú dobrými strážcami a cudzích ľudí okamžite hlásia hlasným štekaním. Toto malé psie plemeno je pomerne nezávislé, takže zvládne aj ak zostane doma sám. Dlhá srsť si vyžaduje pravidelné česanie.

Pudel

malé psie plemenoNáročnosť na pohyb: mierne náročný

Váha a výška: Trpasličí pudel 5 kg a 28-35 cm

Dĺžka srsti: stredne dlhá, kučeravá

Vek dožitia: 14 - 18 rokov

Vzťah k deťom: veľmi dobrý

Pudel je plemeno, ktoré je vyšľachtené vo viacerých variantách: Veľký pudel, stredný pudel, trpasličí pudel a toy pudel. Za malé plemená psov sa považujú najmä trpasličie a toy pudle. Sú to inteligentné a ľahko cvičiteľné psy, ktoré sú výbornými spoločníkmi do rodiny. Pudle potrebujú pravidelný pohyb aby si mohli vybiť energiu.

Ši-cu (Shih tzu)

malý dlhosrstý pesNáročnosť na pohyb: nenáročný

Váha a výška: 4-7 kg a 20-28 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 - 16 rokov

Vzťah k deťom: dobrý

Ši-cu bol vyšľachtený na to aby sa stal rodinným maznáčikom. Sú to výborní spoločníci, ktorí sa prispôsobia akémukoľvek prostrediu. Nie sú náročné na pohyb a aj preto sú vyhľadávaným plemenom malých psov. Ši-cu sú veľmi hrdé a sebavedomé psy no sú priateľské k ľudom, iným zvieratám a deťom ak sa k nim správajú s rešpektom.

 

Na záver

Mnoho ďalších obľúbených malých psích plemien sme v tomto prehľade nespomenuli. Sú to napríklad plemená bruselský griffon, opičí pinč, toy fox teriér, japonský chin, anglický toy španiel, norfolský teriér, norwichský teriér, šiperka a mnohé iné.

Chýba vám niektoré plemeno malých psov v našom výbere? Dajte nám prosím o tom vedieť nižšie komentároch tejto témy.

 

Užitočné informácie:

1. Prehľad chovných staníc psov na Slovensku: chovné stanice

2. Prehľad veľkých psích plemien: najznámejšie veľké psie plemená

3. Ako vypočítať vek psa: vek psa

 Podobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

psie plemená

10 najobľúbenejších plemien psov na Slovensku

Na svete existujú stovky psích plemien rôznych veľkostí, tvarov, farieb a temperamentov, pričom každá rasa psov má svojich milovníkov a históriu. Niektoré plemená psov sú však natoľko obľúbené, že ďaleko prevyšujú počty…

psy maleho vzrastu

20 najobľúbenejších plemien malých psov

Malé plemená psov sú úžasné a chovateľsky veľmi obľúbené. Mnohé majú za sebou dlhú históriu šľachtenia, pričom ich diverzita je až zarážajúca. Malá výška a hmotnosť boli pri šľachtení žiadané najmä pri športových,…