Mainská mývalia mačka - profil plemena


mainská mývalia

Všetko o plemene mainská mývalia mačka vrátane vzhľadu, povahy, zdravia a starostlivosti

Mainská mývalia mačka, chlpatý dobrosrdečný obor v hebkom kožúšku, si získava čoraz viac priaznivcov. Prvenstvo medzi plemenami si drží zaslúžene svojim vzrastom, keďže je najväčším čistokrvným mačacím plemenom. Tento nežný mačací gigant si vydobýja miesta nie len na pohovkách, ale aj v srdciach prípadných záujemcov o chov. Okrem svojej veľkosti má aj iné špecifiká, o ktorých sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. Pozrieme sa bližšie na históriu plemena, vzhľad, povahu, zdravie a starostlivosť.

História

Pôvod tohto obľúbeného plemena nevieme vypátrať s úplnou presnosťou. K jeho vzniku sa viažu viaceré legendy. S istotou však vieme povedať, že rasa bola vyšľachtená v Amerike, v štáte Maine, z čoho vychádza aj jej pomenovanie. Synonymom jej názvu je pomenovanie maine coon. Existujú dohady, že ich predkami sú nórske lesné mačky, iné názory hovoria o mainská mačkaprikrížení perzskými či angorskými mačkami. Hovorí sa dokonca aj o skrížení mačky s medvedíkom čistotným, čo sa však neskôr vďaka vedeckému skúmaniu ukázalo ako nemožné. „Mývalia príhoda“ ostala len akousi rozprávkou, ktorá zanechala v názve to povestné „coon“... Iné zdroje tvrdia, mainské mývalie mačky sú krížencami angorských mačiek Márie Antoinetty, ktoré pred svojou popravou nechala odviezť do USA. Nech to už bolo so šľachtiteľskými začiatkami akokoľvek, k registrácii plemena v Amerike došlo až v 60. rokoch 20. storočia. Niekoľkokrát im hrozilo vyhynutie. Na Slovensku a v okolitých krajinách však v posledných rokoch pribúdajú chovatelia, čo je dobre viditeľné aj na výstavách.

Vzhľad

Mainská mývalia mačka patrí, ako iste viete, medzi veľké plemená. Mohutné svalnaté telo je osrstené polodlhou kožušinou. Zhodne ako u plemena ragdoll, aj u mainských mývalých mačiek sa vyskytuje tzv. golier a nohavice – výrazné osrstenie krku a zadných labiek. Chlpatý chvost na pohľad pripomína chvost mývalí – snáď odtiaľ sa vzala tá legenda o mývalých predkoch. Pozrime sa na ich veľkosť v číslach: váha dospelého kocúra môže dosiahnuť aj 11kg a dĺžka 1m (vrátane chvosta).

štandart mainska myvalia mačka

Hlava je hranatá, robustná. Uši sú výrazné, smerujúce nahor, mierne naklopené, s typickými drobnými štetinkami na vrchu. Oči bývajú výrazne veľké, zelené, zlaté alebo medené, atypicky aj modré alebo nerovnako sfarbené (chyméra). Proporcie tváre často vytvárajú, najmä u kocúrov, dojem veľmi prísneho pohľadu. Práve tento znak ich dobre odlišuje od podobných plemien, ktorými sú nórska lesná mačka a sibírska mačka. Výrazným prvkom tváre sú dlhé fúzy. Držiteľom svetového rekordu v ich dĺžke je práve mačka z radu mainských mývalých. Sfarbenie srsti zodpovedá bežným farbám európskej krátkosrstej mačky, plemenný štandard povoľuje veľké spektrum odtieňov – podobne ako je to u britskej krátkosrstej mačky. Najbežnejšie sa však stretávame s tigrovanou kresbou v sfarbení hnedo-čiernom. Viac o údržbe srsti si povieme v podkapitole „starostlivosť“.

Povaha mainskej mývalej mačky

temperament mainskej mývalej mačkyVo všeobecnosti platí, že väčšie plemená mačiek mávajú pokojnejšiu a usedavejšiu povahu. Mainská mačka dostala prezývku nežný obor. Napriek prísne pôsobiacemu výrazu tváre ide o veľmi jemné zviera. Patrí k plemenám, ktoré sa dobré znášajú so psami aj deťmi (samozrejme predchádza tomu vhodný spôsob zoznámenia, ale aj splnenie iných podmienok spoločného chovu). Navyše svoju rodinu majú tendenciu ochraňovať. Milujú kontakt, maznanie sa. Napriek tomu nebývajú dotieravé. Ich zvukové prejavy by sa dali zhrnúť do sloganu „hlasno pradie, ticho mňauká“. Vedia sa prejaviť aj aktívne, v hre. Zaujímajú ich aj logické hry a nie je náročné ich vycvičiť. Správnou motiváciou dosiahnete aj pozoruhodné výsledky, ako je napríklad aportovanie. Rovnako dobre sa dajú naučiť chodiť na vôdzke. O podnetné aktivity je potrebné sa starať najmä interiérovým mačkám. Ak má vaše zvieratko prístup do exteriéru, pravdepodobne si svoje túžby po podnetoch splní von a po návrate domov bude vylihovať na gauči či spať vo vašom náručí. Ako výhradne vonkajšie mačky nie sú vhodné kvôli príliš priateľskej povahe.

V porovnaní s mačkami „atletického“ typu ako je siamská, bengálska či abesínska sú mainské mačky povahovo náročné len minimálne. Ich potreba pozornosti nie je až taká naliehavá, vedia tráviť oveľa viac času samé a uspokoja sa aj s fyzicky menej vyťaženým životom.

Starostlivosť

Ak máte záujem o chov mainskej mývalej mačky, ako prvé je potrebné zvážiť priestorové možnosti. Pri chove v vnútri je nevyhnutné zabezpečiť dostatočne veľký pelech na pokojnom mieste vhodnom na odpočívanie. To isté platí pre toaletu. Aby sa mačička cítila komforte a WC ochotne používala, je potrebné zakúpiť veľký model. Ten často nie je bežnou súčasťou sortimentu v predajniach pre zvieratá, keďže chov veľkých plemien nie je u nás až tak frekventovaný. Je potrebné dodať, že nesprávne zvolená toaleta môže mať za následok nečistotnosť mačky a s tým spojené problémy (viac v téme Ako naučiť mačku na wc). Rovnako môže mačka odmietnuť prijímať potravu či vodu z príliš úzkych misiek, pretože stiesnenie fúzov (hmatových chlpov) je pre ňu veľmi nepríjemné. Zaujímavosťou je, že sa u nich často pozoruje pred tým, než sa napijú z misky, zahrabanie na hladinu. Súčasťou „povinnej výbavy“ interiérovej mačky sú aj škrabadlá a vyvýšené plochy, ktoré tiež musia byť dostatočne veľké a najmä stabilné. Mainky milujú skákanie, preto je na vás zabezpečiť prostredie tak, aby mala splnenú svoju potrebu bezpečným spôsobom.

Mainské mývalie dobre znášajú vodu a chlad, preto ich často vídavame chované v dome s prístupom von. Ideálna možnosť je voliéra, kde má mačka výbeh a zároveň je chránená pred nástrahami.

mačka mainská mývalia

Starostlivosť o srsť nie je tak náročná, ako by ste zrejme na prvý pohľad predpokladali. To však neznamená, že to môžeme nechať úplne „na mačku“. Dôkladné vyčesávanie je potrebné aspoň 1x týždenne. Najlepšie je zvykať mačku na česanie od útleho veku a správne ju pri tom motivovať. Tento úkon by mala vnímať ako súčasť hry alebo hladkania, nie ako povinnosť či dokonca trest.

Ak vaša mačka chodí von, srsť by ste mali skontrolovať po každom návrate. Ak si v nej priniesla darček v podobe zamotaných konárikov či iných drobností, neodkladajte ich odstránenie. Ak sa totiž zamotajú príliš, jediná pomoc bude spočívať v ostrihaní. Srsť síce opäť dorastie, ale veľmi pomaly. Kúpanie nie je nevyhnutné, pokiaľ kožušina nie je znečistená niečím, s čím si nedá mačka rady sama. Ako všetky mačky s dlhou srsťou, aj u mainských je vyššia tendencia k problémom s trichobezoármi. Prevencia je jednoduchšia ako liečba, preto dbajte na prístup k mačacej tráve alebo doplňte kŕmenie o vhodný doplnok výživy. Aj dôkladné vyčesávanie pomôže predchádzať tvorbe zmotkov.

Zdravie

Priemerná dĺžka života mainských mývalích mačiek je 10-14 rokov. Veľké plemená dospievajú pomalšie než malé. Za vzhľadovo a mentálne dospelé ich považujeme po dovŕšení druhého roku života. Väčšiu trpezlivosť potrebujeme teda pri tolerancii „teenagerských“ nálad. Pomalé dospievanie sa zohľadňuje aj pri výstavnom posudzovaní.

Medzi časté dedičné ochorenia patrí polycystické ochorenie obličiek. Taktiež sa vyskytuje dedičné ochorenie srdca, takzvaná hypertrofická kardiomyopatia. Ide o ochorenie, kde dochádza k štrukturálnym zmenám v srdcovom svale, čo môže mať za následok funkčné zmeny a v prípade neliečenia aj úhyn zvieraťa. Obe ochorenia sa dajú včas ovplyvniť správnou diagnostikou a prípadnou terapiou v rukách skúseného veterinárneho lekára.

Veľkým plemenám sa, žiaľ, vo zvýšenej miere vyskytujú ochorenia kĺbov. Preventívne je mačiatka mainskej mývalej mačkymožné pridávať do stravy vhodné výživové doplnky. Vzhľadom na váhu týchto mačiek by ste tiež mali zamedziť behaniu po kĺzavých povrchoch. Najmä ak mačka behá či skáče, predstavuje hladký povrch pri koordinácii tela väčšiu záťaž na kĺby. A vždy je lepšie spraviť viac krokov pre prevenciu, lebo v prípade ochorenia už zmôžeme veľmi málo. Mainská mačka patrí k plemenám s tendenciou k obezite, vhodné krmivo a správny režim stravovania by mali byť preto samozrejmosťou. U tejto rasy sa tiež objavujú problémy so zápalmi v ústnej dutine. Aj keď sklon k takýmto ochoreniam majú mačky všeobecne, u mainky sa s nimi stretávame aj v mladšom veku. Ďalším dedičným ochorením mainských mývalích mačiek je spinálna svalová atrofia. Toto neurologické  ochorenie spôsobuje stratu funkčnosti svalov a je, žiaľ, neliečiteľné. K uchovneniu zvieraťa je potrebné mať tieto choroby testované s negatívnym výsledkom. Pozitívni jedinci musia byť z chovu vylúčení.

V otázke stravovania platia rovnaké zásady ako u všetkých ostatných plemien:

1. kvalita vstupných surovín krmiva a ich šetrné spracovanie

2. kŕmna dávka zodpovedajúca veku a váhe

3. prístup k mačacej tráve alebo doplnky z maltózy ako prevencia tvorby trichobezoárov

Obozretnosť treba zachovať v období rastu. Vtedy má mačka špecifické výživové potreby. Preto má byť krmivo vyberané s ohľadom na vek. Problémy môže spôsobiť ako nedostatok živín tak aj ich nadbytok. Ak plánujete mačke variť domácu stravu, neminie vás precízne štúdium výživových tabuliek.

Cena mačiatka sa začína na približne 600 EUR, čo robí z tohto plemena pomerne dostupnú voľbu. Ak si plánujete zakúpiť mačičku ako maznáčika, cena bude nižšia. Ak hľadáte zvieratko vhodné na chov, odrazí sa to aj na cene. Oba prípady musíte s predajcom zmluvne vysporiadať. Opäť platí, že podozrivo nízka cena predpovedá s vysokou pravdepodobnosťou problém. Naoko profesionálni chovatelia ľahko oklamú najmä menej skúsených záujemcov. Domov si tak môžete odniesť „zaručene papierové“ zvieratko s genetickými problémami či poruchami správania.

Záver

ryšavá mainská mývalia mačkaMainská mývalia mačka je úžasným mačacím spoločníkom pre každého, kto hľadá pokojného spoločníka a dokáže mu ponúknuť vhodné priestorové podmienky. Mainské mačky sú nekonfliktné a učenlivé, vhodné aj do početnejšej rodiny – či už zvieracej alebo ľudskej. V otázke povahy patria k nekomplikovaným druhom mačiek, preto ich môžeme odporúčať aj začínajúcim chovateľom. Ak sa chcete poprechádzať na vôdzke s mačičkou namiesto psa, je mainka skvelou voľbou. Vašu pozornosť v každom zmysle ocenia, ale nebudú na nej príliš nástojiť. Čo sa týka výberu spoločných aktivít, sú takpovediac univerzálne: potešia sa všetkému od hladenia, cez hry pohybové, logické, až k spoločným vychádzkam. Koniec koncov, všetky prejavy lásky sú vítané a určite vám budú od mačacej spoločnosti vrátené stonásobne.



Podobné témy

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

mačky plemená

10 Najobľúbenejších plemien mačiek

Mačka domáca žije v prítomnosti ľudí už tisíce rokov a za ten čas sa vyvinula do rôznych veľkostí a podôb. Tak ako u iných domácich zvierat aj u mačiek domácich chovatelia ovplyvňovali šľachtením ich vývoj a utvárali…

mačka

Mačka domáca a jej chov

Mačka domáca (felis catus) je malý domestikovaný mäsožravý cicavec patriaci do čeľade mačkovité. Mačky domáce sa zvyčajne chovajú ako interiérové domáce zvieratá bez možnosti výbehu alebo formou voľného chovu, pri…

mačacie roky

Ako zistiť vek mačky

Vek mačky sa tradične počíta spôsobom: jeden mačací rok je ekvivalentom 6 až 7 ľudských rokov, no určenie skutočného veku mačky je trocha zložitejšie. Každá mačka či kocúr sú jedineční a tak ako u ľudí, aj u mačiek je…

blcha psia, mačacia a ľudská

Blchy - ako sa ich zbaviť?

Blcha je malý, bezkrídly hmyz, ktorý parazituje na pokožke psov, mačiek, iných domácich a divých zvierat a niekedy aj na človeku. Blchami označujeme parazitický hmyz radu siphonaptera, v ktorom môžeme nájsť viac ako 2…

ako sa zbaviť parazitov

Parazity u psov a mačiek

Či už sa nám to páči, alebo nie, parazity sú bežnou súčasťou života psov a mačiek a je len na ich chovateľoch ako si s nimi poradia. Vonkajšie a vnútorné parazity psov a mačiek sa často dokážu veľmi rýchlo šíriť a…