Ako naučiť mačku používať WC?


ako naučiť mačku na wc

...alebo o tom, ako vyriešiť jeden z najčastejších problémov u mačiek – učenie na toaletu.

Ako naučiť mačku na WC nemusí byť až také zložité, ak porozumieme príčinám, pre ktoré tak nekoná. Sme naučení o niektorých témach nehovoriť, no niekedy to tak skrátka nejde. Jednou z týchto tém je určite všetko, čo sa odohráva v tej najmenšej miestnosti. Ak vo Vašom výbere zvieracieho miláčika víťazí mačka, medzi nesporné výhody patrí fakt, že ju netreba venčiť. Za tento benefit má mačka určite mnoho plusových bodov, čo však v prípade, že práve tá Vaša v tomto smere celkom „nefunguje“ správne? Poďme sa spoločne pozrieť na niekoľko dôvodov, pre ktoré môže mať Vaša mačka problém s používaním toalety.

Ako naučiť mačku na záchod

ako naučiť mačku na toaletuKaždý psíčkar vie, že naučiť psa pýtať sa na potrebu vonku je poriadna drina. Niekedy dokonca zahŕňa aj viac štádií výcviku, napríklad močenie na noviny či prebaľovaciu podložku. Kto nemá skúsenosti s chovom mačiek, často neveriacky vytreští oči, keď poviem, že mačka žiadny špeciálny výcvik nepotrebuje. Ak Vaše mačiatko malo „normálny“ vstup do života – čiže prvé týždne s matkou v pokojnom prostredí chovnej stanice, prípadne vhodné podmienky niekde vonku – vyprázdňovanie do sypkého materiálu je pre ňu prirodzený inštinkt. Aj v prírode vyhľadáva miesta, kde si môže do zeminy vyhrabať jamku a svoje výlučky následne zahrabať. Pokiaľ by ste mačičku nechali v miestnosti bez toalety, pravdepodobne si vyberie pre vykonanie potreby kvetináč alebo nenápadné miesto v rohu. Oboznámenie sa s novým prostredím po príchode vašej mačky do domácnosti zahŕňa aj prvý kontakt s mačacím wc, ktoré ste pre ňu pripravili. Vo väčšine prípadov mačka pochopí sama, čo tam má urobiť.

Možné príčiny, prečo mačka nepoužíva WC

Hanblivosť je mačacia prirodzenosť

Už ste zažili situáciu, keď váš lekár mačke meral teplotu v konečníku a vaša štvornohá princezná (či princ) sa pri tom tvárila tak, že ste čakali, kedy sčervená od hanby? Nie, nezdalo sa vám to. Je to skutočne tak. Mám na to aj skromnú hypotézu: Mačka miluje čistotu a všetko, čo nejak súvisí s jej nedostatkom, sa snaží dať čím skôr do poriadku. Vrátane svojich „podchvostových“ partií. A ten moment, keď sa snaží mať túto oblasť pod kontrolou niekto iný, je pre ňu momentom hanby.

Zdravotné pozadie problému

Dôvodom močenia mimo toalety môže byť neriešený zdravotný problém. V prípade ťažkostí s obličkami a/alebo močovým mechúrom (napríklad zápal močových ciest), môže byť tento prejav prvým signálom pre návštevu veterinárneho lekára. V prípade nekastrovaných kocúrov je vysoko pravdepodobné, že budú svoje teritórium značkovať. Riešením je kastrácia. Pokiaľ ide o staršieho (viacročného) kocúra, môže sa stať, že ani kastrácia nebude účinná. Zvyk môže byť už natoľko zafixovaný v správaní, že značkovať neprestane, ani keď to preňho už nebude pudová potreba vyhranenia teritória. Inak povedané, kocúr síce už celkom presne nevie, prečo to robí, ale zdá sa mu, že to predsa len treba, veď to tak robil roky.

Psychika a stres

Ak vaše zvieratko prehliadol lekár a skonštatoval, že nenachádza zdravotné pozadie problému, je čas posvietiť si na psychiku. Prepojenie fyzického tela a psychiky je v súčasnej medicíne regulérne uznávaným vzťahom. Samozrejme nemám na mysli nepodložené prístupy okrajových disciplín alternatívnej medicíny, ale skôr prienik „prírodného“ prístupu ku zdraviu a „západnej“ medicíny. Vaša mačička môže prežívať akútny alebo chronický podprahový stres. Akútna forma býva spojená so životnými zmenami (napr. zmena majiteľa, zmena denného režimu v domácnosti, úmrtie člena rodiny alebo zvieracieho spoločníka, sťahovanie atď.). O chronickom strese môžeme skôr uvažovať v súvislosti s nevhodnými podmienkami chovu (napr. nadmerne hlučné prostredie, nedostatočná starostlivosť, napätie medzi členmi rodiny atď.). Psychicky vyrovnaná mačka môže stres dlho kumulovať, u menej vyrovnaných jedincov sa prejaví skôr. V každom prípade, nečistotnosť môže byť varovný signál, že zviera prežíva psychický nekomfort. Prejavy nepohody zväčša neprichádzajú ako osamotený príznak, ale ako súbor viacerých zložiek. Naučiť mačku chodiť na toaletu musíme v pokoji, po odstránení stresových podnetov z jej života.

Trestanie

Vo výchove psov existujú mnohé trendy, mnohé cesty ako dospieť k cieľu, ktorým býva poslušnosť. Aj keď čoraz viac vidno zástancov metód založených na pozitívnej motivácii, stále sa nájdu takí, ktorí využívajú motiváciu cez strach. Určite ani u psov nie je tento trend práve ideálny, v prípade mačiek je však priam nežiadúci. Ako som spomenula v druhom odseku, mačka je vo svojej prirodzenosti veľmi čistotná. Už samotný fakt, že jej prostredie je znečistené, u nej vyvoláva nekomfort. Je samozrejmé, že ak nájdete „voňavý pozdrav“ mimo toalety, prinesie to so sebou pocit hnevu. Ak však povolíte ventil a na mačku sa vykričíte, môžete dosiahnuť presný opak toho, čo si želáte. Viackrát som sa stretla s majiteľmi, ktorí svoju mačku hrešili nad mláčkou alebo jej dokonca do moču strčili ňufák. Toto správanie máva za následok niekoľko možností. Po prvé, mačka sa vás začne báť. Po druhé, vaša mačka k vám nadobudne odpor. Trest si nebude spájať so situáciou, ale s vami ako osobou. Oba prípady na seba nabaľujú obrovskú kopu sekundárnych problémov v podobne problémového správania. V skratke povedané, močenie mimo toaletu nebýva „pasiou“, ale príznakom problému alebo volaním o pomoc. Najrýchlejšia cesta je pomocou osvedčených metód a rád odborníka presmerovať pozornosť mačky z nežiaduceho správania na žiaduce.              

Poruchy správania

Močenie a kalenie kade-tade môže byť aj dôsledkom nesprávnej výchovy. Mačky, ktorým majitelia dovolia posúvať hranice, môžu dospieť až do štádia panovačnosti. Jeden z prejavov je práve toto. Vždy spozorniem, ak počujem od majiteľov vety ako:

„Moja mačka mi nedovolí spať samej/samému.“

„Moja mačka ma v noci budí, musím jej dať jest.“

„Moja mačka je extrémne vyberavá v jedení.“

Takéto vyjadrenie totiž naznačujú, že nie vy chováte mačku, ale mačka chová vás. A verte mi, málokedy sa to skončí pri jednej oblasti problému. Som hlboko presvedčená, že nadmerná benevolencia voči zvieratku (a to isté platí aj pri výchove detí) nie je prejavom zdravej lásky. Nevedie totiž k dobrým cieľom. Môže to zájsť až tak ďaleko, že zničí vaše spolužitie a trpieť bude rovnako mačka ako aj vy.

Mačky, u ktorých sa rozvinie dominancia, môžu používať znečisťovanie prostredia za spôsob manipulácie s Vami – ako cestu, ktorá im prinesie upriamenie vašej pozornosti na ňu. Tiež tým môžu zaháňať nudu v nepodnetnom prostredí. Mimoriadna situácia totiž prinesie aj nové podnety – a niekedy ani nezáleží na tom, či tieto podnety budú pozitívne alebo negatívne. K rozvoju nežiaduceho správania majú sklony skôr tvrdohlavé plemená, ak ide o prejav dominancie. Ak ide o prejav nudy, stáva sa to najmä aktívnym plemenám. Preto je veľmi dôležité zvážiť charakteristiky plemien vzhľadom na váš životný štýl a chovateľské skúsenosti.

Nežiaduce správanie môžu vykazovať i mačky, ktoré majú za sebou nejakú traumatickú skúsenosť. V tomto zmysle je adopcia zvieratka z útulku, ktorého minulosť nepoznáme, žiaľ akousi „kúpou mačky vo vreci“. Tým samozrejme nechcem nikoho odrádzať, sama som chovateľka troch mačičiek - útulkáčiek a náš spoločný život je skvelý. V každom prípade by útulok mal mať skúsených pracovníkov. Tí dokážu zo správania mačičky mnoho vydedukovať a rozhodnúť o jej vhodnosti pre vás. Taktiež by vám mali ponúknuť možnosť poradiť sa so skúsenejším chovateľom, ak v budúcnosti zvieratko prejaví nejakú anomáliu v správaní – napríklad neochotu používať wc. Naučiť mačku na toaletu môže byť problém, najmä ak prežila do momentu adopcie niekoľko rokov vonku. Každá traumatická skúsenosť síce ostáva v psychike zvieraťa zapísaná, ale aj s tým sa dá pracovať. Môžeme si to predstaviť ako misku váh. Na jednej strane sú položené negatívne zážitky, na druhej strane pozitívne. Ak mačka zažíva viac pozitívneho, rovnováha sa nakloní na túto stranu. Váha traumatickej skúsenosti akoby strácala na význame.

Chyby pri starostlivosti o mačaciu toaletu

starostlivosť o mačacie wcPri hľadaní príčin vyprázdňovania na nevhodné miesta sa vždy pýtam veľa detailov ohľadne toalety samotnej. Pokiaľ mačka odmieta chodiť do WC, je možné, že jej nevyhovuje podstielka. Mačací čuch je veľmi citlivý, preto nikoho neprekvapí, že môže odmietať najmä parfumované typy steliva. Najbežnejším a cenovo najviac prístupným materiálom je bentonit. Zakúpiť sa dajú rôzne frakcie (veľkosti zrniečok), s parfumom či bez. Nedávno prišli na trh aj ekologické typy podstielok, ktoré je možné kompostovať alebo dokonca spláchnuť do toalety. Príkladom je kukuričná podstielka a tofu podstielka (vedľajší produkt pri výrobe tofu syra). Silikátové guľôčky a drevené peletky uvádzam pre kompletnosť ako ďalšie možnosti. Dokonca existujú deodoranty rôznych foriem a vôní. Odporúčam uhlíkový bez vône, výrazne zníži zápach v miestnosti. Keďže už vieme o obrovských možnostiach výberu, poďme sa pozrieť na problém s umiestnením. Mačky sú v tomto ohľade dosť hanblivé, preto aj umiestnenie toalety musí byť na mieste, kde má súkromie. Čistenie je dôležité vykonávať 2x denne. Nielen že poskytneme vyšší komfort svojej mačke, znižujeme zároveň zdravotné riziká v súvislosti so zoonózami (ochorenia prenosné zo zvierat na človeka). Minimálny interval je 1x za 24 hodín.  Pokiaľ máte doma viac zvierat, je lepšie mať viac toaliet. Odporúča sa podľa vzorca „počet mačiek + 1“. no povedzme si na rovinu, nikto nechce mať obývačku ako pisoár. Ak majú mačky dobré vzťahy, aj WC používajú bez problémov spoločne.

Zhrnieme si to: ak mačka vykonáva potreby mimo záchoda, v prvom kroku toaletu premiestnite. Ak to nebude stačiť, vyskúšajte rôzne stelivá.

Záver

Zo skúseností viem, že riešenie problémov s vyprázdňovaním je behom na dlhšiu trať. Určite sa nevzdávajte, ak to nejde vyriešiť v priebehu dní. Naučiť mačku na WC môže trvať aj niekoľko mesiacov. Je dôležité, aby ste spolupracovali s veterinárnym lekárom, poprípade aj s odborníkom na poruchy správania mačiek. Nenechajte sa chytiť do pasce netrpezlivosti, ani do pasce „zaručených riešení“, ktoré striehnu na nás z reklám. Každá mačka má jedinečnú povahu a vyžaduje si individuálny prístup. Ak neprepadnete panike či pohodlnosti, je vysoko pravdepodobné, že nájdete riešenie a život s vašou mačkou bude prinášať radosť všetkým zúčastneným.

Vytrvalosť je tajomstvo všetkých víťazstiev. (Victor Hugo)



Podobné témy

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

mačky plemená

10 Najobľúbenejších plemien mačiek

Mačka domáca žije v prítomnosti ľudí už tisíce rokov a za ten čas sa vyvinula do rôznych veľkostí a podôb. Tak ako u iných domácich zvierat aj u mačiek domácich chovatelia ovplyvňovali šľachtením ich vývoj a utvárali…

mačka

Mačka domáca a jej chov

Mačka domáca (felis catus) je malý domestikovaný mäsožravý cicavec patriaci do čeľade mačkovité. Mačky domáce sa zvyčajne chovajú ako interiérové domáce zvieratá bez možnosti výbehu alebo formou voľného chovu, pri…

mačacie roky

Ako zistiť vek mačky

Vek mačky sa tradične počíta spôsobom: jeden mačací rok je ekvivalentom 6 až 7 ľudských rokov, no určenie skutočného veku mačky je trocha zložitejšie. Každá mačka či kocúr sú jedineční a tak ako u ľudí, aj u mačiek je…

blcha psia, mačacia a ľudská

Blchy - ako sa ich zbaviť?

Blcha je malý, bezkrídly hmyz, ktorý parazituje na pokožke psov, mačiek, iných domácich a divých zvierat a niekedy aj na človeku. Blchami označujeme parazitický hmyz radu siphonaptera, v ktorom môžeme nájsť viac ako 2…

ako sa zbaviť parazitov

Parazity u psov a mačiek

Či už sa nám to páči, alebo nie, parazity sú bežnou súčasťou života psov a mačiek a je len na ich chovateľoch ako si s nimi poradia. Vonkajšie a vnútorné parazity psov a mačiek sa často dokážu veľmi rýchlo šíriť a…