Ako zistiť vek mačky

Koľko sa dožíva mačka a ako plynú mačacie roky v prehľadnej tabuľke

Vek mačky sa tradične počíta spôsobom: jeden mačací rok je ekvivalentom 6 až 7 ľudských rokov, no určenie skutočného veku mačky je trocha zložitejšie. Každá mačka či kocúr sú jedineční a tak ako u ľudí, aj u mačiek je dĺžka života variabilná a závislá na viacerých faktoroch (gény, strava, prostredie), no vo všeobecnosti môžeme vek mačky odhadnúť na základe dlhodobo pozorovaných poznatkov:

Mačky dospievajú v porovnaní s ľuďmi podstatne skôr. V priebehu prvých dvoch rokov mačky fyzicky a psychicky úplne dospejú. Priemerná mačka dosiahne po jednom kalendárnom roku vek, ktorý je ekvivalentom 15 až 17. ľudských rokov a dvojročná mačka má v prepočte na ľudské roky už 25. Následne je každý rok života mačky ekvivalentom približne štyroch ľudských rokov. Mačacie roky majú v porovnaní s tými ľudskými teda rozdielnu dynamiku.

Na rozdiel od psov, dĺžka života mačiek až tak nezávisí od veľkosti plemena a výrazné rozdiely vo väčšine prípadov nie sú ani medzi jednotlivými mačacími plemenami. Priemerný vek mačky (chovanej v interiéri) je 12 až 18 rokov, no nie je nezvyčajné ak sa mačka dožije aj 20 a viac rokov.

V nasledovnej tabuľke nájdete odhad priemerného veku mačky v prepočte na ľudské roky. Výpočet zohľadňuje rýchlejšie dospievanie mačiek počas prvých dvoch mačacích rokov ako aj priemernú dĺžku dožitia mačiek.

mačacie roky

To, koľko sa mačka dožíva rokov, závisí najmä na jej genetickej predispozícii, podmienkach v ktorých žije (prostredie, aktivita, starostlivosť, potrava) a na zdravotnej starostlivosti, ktorú jej poskytneme. Priemerný vek dožitia mačky chovanej v exteriéri, s voľným pohybom je výrazne nižší, pretože takéto mačky sú vo väčšej miere vystavené rôznym ochoreniam, parazitom, autám, konfliktom s inými zvieratami či ľuďmi a rôznym jedom. Mačky chované v exteriéri sa preto len výnimočne dožívajú viac ako 10 rokov.   

Odhad veku mačky na základe zdravotného stavu

kolko rokov sa doziva macka Ak z rôznych príčin (napr. mačka z útulku) nepoznáte dátum narodenia, existujú aj iné spôsoby ako zistiť vek mačky či mačiatka. Vek mačky môžete zhruba odhadnúť aj podľa určitých znakov, ktoré sa počas života mačiek menia. Sú to napríklad: aktivita mačky, šedivá srsť, prípadne na základe stavu jej chrupu.

Veterinár môže vek mačky odhadnúť aj na základe celkovej telesnej prehliadky. Vo všeobecnosti môžeme prejavy pokročilého veku mačiek prirovnať k tým ľudským. Ich telá začínajú byť náchylnejšie na ochorenia, ktoré sa v mladosti objavujú len sporadicky, na tele sa objavujú známky opotrebenia a ich aktivita postupne klesá.

Najbežnejšie prejavy vysokého veku mačky:

Znížená aktivita, viac spánku a nižšia intenzita pohybu

Nadváha (energetická potreba starších mačiek je nižšia)

Strata sluchu a videnia

Slabnutie svalov a kostí

Slabnúci imunitný systém vedúci k rôznym ochoreniam

Zhrubnutie a stmavnutie pokožky, ktorá je menej elastická a viac prevísa

Srsť mladých mačiek je mäkšia a jemnejšia, u starších sa objavujú šedivé chlpy

Artritída, dysplázia a iné ochorenia kĺbov

Strata zubov

Poruchy trávenia a vylučovania

Srdcovo-cievne ochorenia a diabetes

 

Užitočné informácie:

1. Všetko o chove a starostlivosti o mačku: mačka domáca a jej chov

2. Aké parazity ohrozujú mačky: parazity u psov a mačiek

3. Prehľad najobľúbenejších mačacích plemien: 10 najobľúbenejších plemien mačiek

 

Použité zdroje: catyearschart.com, en.wikipedia.org, icatcare.org, catcliniclawrence.com

Autor:
Jarka Michaleková

Viac článkov od Jarka Michaleková

Podobné témy

Sledujte nás