Ako účinne ochrániť čučoriedky a iné bobuľoviny pred vtákmi

Tento rok máme opäť bohatú úrodu čučoriedok. Tu by som chcela zdôrazniť, že je naozaj veľmi dôležité dodržiavať agrotechniku pestovania

- vhodné stanovisko, pH pôdy, pravidelné prihnojovanie, dostatok vlahy a mať zasadené viaceré odrody, kvôli lepšej opelivosti. Ako tip pre pestovateľov by som odporučila pestovať čučoriedky ako súčasť okrasných záhonov medzi ihličnatými rastlinami a ak si dáte námahu s výmenou pôdy za kyslú rašelinu, skúste ako podrast čučoriedok vysadiť iné kyslomilné druhy - kľukvy, vresy, vresovce. Ja som vysadila vresy, krásne prosperujú už štvrtý rok a vždy bohato kvitnú.

Okrem čučoriedok sme mali aj pekné maliny, ale jesť sme ich nestihli, pretože nás predbehli vtáky. Vlastne sme ich "obetovali", lebo kým vtáky chodili oberať maliny, nechodili zobať jahody, ríbezle a čučoriedky. Aby sme úrodu ochránili pred náletmi spevavcov rôzneho druhu, obalila som rastliny starými záclonami tak, ako to robila aj moja starká.

tradičný spôsob ako ochrániť drobné ovocie pred vtákmi

Každoročne pôsobia takto zabalené rastliny v záhrade nevábne, určite to neprospieva ani im samotným a preto sme hľadali iný spôsob ochrany. Z dôvodu obmedzovania spotreby akýchkoľvek plastov v záhrade na nevyhnutné minimum sme sa rozhodli nevyužiť možnosť použitia sietí proti vtáctvu a pustili sme sa do výroby kovových klietok. Klietka je ľahko prenosná, opakovane použiteľná a úplne recyklovateľná.

ochranná klietka proti vtákom na čučoriedkyRozmery klietky na rastlinu sú: výška 100 cm x šírka 85 cm x dĺžka 75 cm, nožičky majú 10 cm a okrasné hroty 10 cm a 30 cm.

Použitý materiál na jeden kus: 2 ks kovová tyč Ø 6 mm dĺžka 6 m, 4 ks okrasných kovových hrotov, králičie pletivo široké 1 m v dĺžke 4 m, kúsok drôtu na prichytenie pletiva na konštrukciu. Celkové náklady na jeden kus bez práce boli v našom prípade 13,2.- eur.

konštrukcia klietky proti vtákom v záhradeKovové tyče sme rozrezali na 2 x 140 cm, 2 x 120 cm, 4 x 85 cm, 4 x 75 cm. Pozvárané boli do tvaru boxu tak, aby vytvorili konštrukciu klietky s nožičkami a na vrchnej strane s presahom na pohodlné uchopenie a manipuláciu. Aby boli pekné a zároveň aj bezpečné, na prečnievajúce konce boli prizvárané okrasné hroty.  Takto pripravený box  sme obalili králičím pletivom a umiestnili nad rastlinu.

Dokopy sme vyrobili pre naše čučoriedky 6 klietok a ako vidíte, ešte nie sú celkom dokončené, lebo namiesto pletivovej bariéry na nich stále vejú "záclonové zástavy", ale chcela som sa o tento nápad  podeliť, pretože práve teraz je ochrana drobného ovocia pred vtákmi veľmi aktuálna. 

ochrana drobného ovocia pred vtákmi

Tvary a veľkosti sú samozrejme veľmi variabilné podľa individuálneho vkusu a typu záhrady a čučoriedky za takouto mrežou bezpečne dozrievajú.

ochrana čučoriedok a ríbezlí proti vtákom

Mirka Dvoranová
Autor:
Mirka Dvoranová

Viac článkov od Mirka Dvoranová

Podobné témy


SIBÍRSKY HUSKY

SIBÍRSKY HUSKY

Sibírsky husky je vyšľachtený vlk zo severu s veľmi ľahkým pohybom a typickým výrazom tváre. Jeho mandľové oči akoby hľadeli priamo do vašej duše.

Sledujte nás