ŽAKO KONGO (Psittacus erithacus)


papagaj žako

Chov a starostlivosť o papagája Žako Kongo

Papagáj žako je africký papagáj. Treba spomenúť, že do tohto rodu patria dva druhy a to Žako veľký - kongo (Psittacus erithacus) a Žako liberijský (Psittacus erithacus timneh). Žako liberijský sa líši tmavším zafarbením, je celkovo menší a nemá červený chvost, ako Žako veľký. Oba poddruhy obývajú rovníkovú časť afrického kontinentu, hlavne  husté dažďové mangrovové pralesy a zdržujú sa aj v blízkosti riek a potokov.

POPIS DRUHU

Papagáj žako je stredne veľký papagáj dorastajúci do veľkosti 32-40 cm. Perie má sivé v rôznych odtieňoch, od bledej až po tmavosivú, a šarlátovočervený chvost. Tvárová časť je len biela koža bez peria, zobák je čierny. Dúhovka oka je u mláďat tmavá a postupným pribúdaním veku prechádza do žlta. Prsná oblasť je tmavšia postupne prechádza do svetlejšej. Ručné letky majú tmavošedú až čiernu farbu.Chvostové perá sú výrazne červené. Čo sa týka pohlavného rozdielu je samica sfarbená tak ako samec až na malé rozdiely, ale to nie je pravidlo. Ako skúsený chovateľ viem rozlíšiť podľa určitých znakov pohlavie, ale nikdy to nie je na 100%, preto je potrebné robiť testy DNA alebo endoskopiu. Váha žakovcov sa pohybuje od 420-550g, väčšinou bývajú samci väčší.

CHOV ŽAKO KONGO

Pre chov žakovcov v zajatí je nich ideálna vonkajšia voliéra s vnútorným zimoviskom, v ktorom môžu bývať celoročne. Žakovci majú radi ak majú možnosť výletu na slnko a dážď. Takisto sa potom nemusia sťahovať z vnútorných priestorov do vonkajších voliér, čím sa zabráni zbytočnému stresu papagájov. Voliéry by mali byť, pokiaľ to podmienky dovoŽAKO KONGOľujú,čo najväčšie a vnútorné ubikácie v rozmere aspoň 2x1x2m (dxšxv). Niektorí "chovatelia" zatvárajú papagájov do malých boxov do tmavých miestností len za vidinou zisku z mláďat, s čím absolútne nesúhlasím. Teplotu v chovateľskom zariadení je treba upraviť aj cez zimu, lebo žakovci sú schopní hniezdiť v akomkoľvek ročnom období.  Z vlastných skúseností viem, že dokážu prezimovať aj pri nižších teplotách okolo 5-10°C, k čomu im taktiež prispôsobujem aj krmnú dávku a zloženie zmesi zrnín. Pokiaľ začnú hniezdne aktivity v zimnom období je ale teplotu potrebné udržiavať v rozmedzí medzi 18-20°C. V ich prirodzenom prostredí v Afrike sa v dažďových lesoch pohybuje teplota v priemere 23-25°C, čo sa u nás v letných mesiacoch veľakrát prekračuje na 30°C, preto je vynikajúce nad voliéry namontovať zmlžovače a rosiť v horúcich letných dňoch. Moje papagáje to milujú. Do chovných zariadení  používam bodované pletivo 25x25 mm a silu drôtu 2,2 mm. Bidlá je najlepšie používať z tvrdého dreva, ako je dub alebo buk, lebo ich papagáje tak rýchlo nezničia, čo je dobré aby neboli rušení a zbytočne stresovaní pri výmenách stále nových bidiel, čo žakovci nemajú veľmi radi. Aj keď sám im dávam na okus vrbové alebo brezové bidlá, ale len do vonkajších voliér. V ubikáciách kde sa pária sa snažím, ŽAKO KONGO Psittacus erithacusaby vydržali čo najdlhšie, aj keď z hygienického hľadiska je treba meniť aj tie. Do voliéry pridávam hojdačky a konopné laná, aby sa vtáci nenudili.Je to pre nich zdroj zábavy a dobrý spôsob ako papagájov zamestnať. Bidlá používam z prírody, nie od ciest alebo z mestských častí a treba dávať pozor na znečistenie od voľne žijúceho vtáctva. Hniezdne búdky môžu byť rôzneho typu, buď kmeňové, stojaté, ležaté alebo komerčne robené z preglejky, ale nie vždy chcú žakovci hniezdiť v každom type. Z vlastnej skúsenosti viem, že druh búdky môže rozhodnúť, či pár zahniezdí alebo nie. Bútľavé kmene stromov sú pre žakov najprirodzenejšie a majú ich najradšej. Bútľavina by mala byť približne 50 cm vysoká s priemerom asi 30 cm a vletový otvor okolo 15 cm. Ako hniezdny materiál používam hobliny alebo drevené štiepky najlepšie z mäkkého dreva, aby sa nepoškodila znáška, do čoho ja pridávam trošku rašeliny na udržanie vlhkosti v búdke. Samička znáša 2-5 vajec, priemerne 3-4 vajíčka, na ktorých sedí 28-30 dní. Mláďatká sa liahnu s miernym páperím a vážia asi 15g a sú slepé. Liahnu sa každý druhý deň, tak ako samička znášala vajíčka, pretože nasadá na prvé znesené vajce. V tomto období je treba pridávať rodičom stravu bohatú na bielkoviny,ako je varené vajce, troška tvarohu, múčne červy.

POTRAVA

Výživa má podstatný vplyv na dĺžku života a na jeho reprodukčné schopnosti a zdravotný stav. Žako je papagáj, ktorý sa bežne dožíva 50 a viac rokov, preto je treba venovať kŕmeniu veľkú pozornosť. V domovine sa väčšinou žako stravuje plodmi palmy olejnej, ktorá obsahuje nasýtené mastné kyseliny. Z tohto dôvodu si chovatelia ŽAKO KONGO na trávemyslia, že strava sa môže skladať z viac tučných vecí, ako sú slnečnica atď., s čím nesúhlasím a potrava musí byť vyvážená, už len z dôvodu, že vtáci vo voľnej prírode majú väčší úbytok energie pri zháňaní potravy, ako vtáci chovaní vo voliérach. V mojom chove si skladám krmné dávky z rôznych druhov semien (napr. biela slnečnica, kardi, ovos, kukurica-najlepšie v mliečnej zralosti, paddy ryža, pšenica, pohanka, jačmeň, arašidy, tekvicové semená, semenec, dari, milo, ostropestrec), ktorých podiely mením vzhľadom na ročné obdobie, napr. v zime pri väčšom výdaji energie, v lete znižujem podiel tukov a v chovnej sezóne obohacujem krmnú dávku o bielkoviny, ktoré obsahujú napríklad niektoré strukoviny, tieto pridávam v naklíčenom stave,napr. mungo, hrach, vika. Pri namáčaní a nakličovaní zrnín je treba dbať na časté preplachovanie, aby sa nevyskytli zárodky rôznych pliesní. Naklíčené zrniny majú vyšší obsah vitamínov a sú v chove nepostrádateľné. Nesmieme zabudnúť na ovocie a zeleninu, ktoré sú dôležitým zdrojom vlákniny a vitamínov. Osobne skrmujem zeleninu v biokvalite, ktorú si dopestovávame sami, pretože som presvedčený, že chémia, ktorá je používaná, ovplyvňuje nielen zdravie ľudí, ale aj papagájov a to v oveľa väčšej miere. Chémia, ktorá je používaná na niektorom ovocí v hypermarketoch (kvôli dhšej trvácnosti ovocia) môže byť zdrojom tráviacích problémov, v horšom prípade, pri dlhšom skrmovaní, príčinou úhynu zvieraťa. Preto skrmujem ovocie, ktoré nám dáva príroda, ako napr. hloh, jarabina, trnky, alebo od súkromných pestovateľov ovocia, ktorí minimálne využívajú pesticídy. Žakovci milujú hrozno, jablká, hrušky, jahody, slivky, a pokiaľ chcete skrmovať exotické ovocie, treba ho riadne očistiť a môžte im ponúknuť banány, madarinky, pomaranče, granátové jablko, okrem avokáda, ktoré je pre papagáje toxické.

KROTKÝ ŽAKO

V našom chove sa zaoberáme aj ručným odchovom papagájov. Nie vždy sa podarí odchovávať mláďatá k úplnej samostatnosti pri rodičoch, tak je treba o mláďatká alebo vajíčka sa starať až do úplného osamostatnenia. Takto odcžako kongo - žakovcihovaní jedinci sú veľmi dobrými spoločníkmi a dá sa povedať, že z vtáčej ríše patria medzi najinteligentnejšie stvorenia v imitovaní rôznych zvukov a ľudskej reči. Ručné dokrmovanie nie je jednoduchá záležitosť, je to po všetkých stránkách nákladná a vysokoprofesionálna činnosť, ktorá naviac vyžaduje veľké úsillie a vysokú starostlivosť a kladie nároky na časové možnosti a odborné znalosti chovateľa. Veľa ľudí, ktorí majú záujem o žaka ako spoločníka pri tom ani nevie, aký veľký rozdiel je medzi ručne dokŕmeným a odchovaným papagájom pod rodičmi, ktorého si chcú až potom skrotiť v klietke, čo väčšinou vedie k nezdarom. Vtáci odchovaní rodičmi sú vhodní do chovu do voliéry, ale ako spoločníci človeka by sa trápili. Veľa takýchto papagájov sa predáva od tzv. prekupníkov, ktorí ani nevedia odkiaľ papagáj pochádza, a vôbec nič o zdravotnom stave a za účelom zisku ich nezaujíma ani vek papagája. Takýmto spôsobom si veľa ľudí zakúpilo namiesto krotkého žaka odchovaného legálnym spôsobom a registrovaného na MŽP vtáky, ktoré pochádzali z odchytu a pričom boli nelegálne prepašovanédo Európy.

ŽAKO KONGO šoférZ tohto dôvodu sa od 2.2.2017 zmenila legislatíva a žakovci prešli zo skupiny II  B do skupiny CITES  I  A - Dohoda o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi rastlín a zvierat.   Každý papagáj, ktorý bude v krajinách EU odchovaný, bude pri vyliahnutí u chovateľa označený nezameniteľným označením (Čip alebo plný krúžok), pričom bude chovateľ a zamestnanec ŽP. Ku každému odchovu od rodičovského páru, ktorý má povolenú výnimku zo ŽP na komerčné účely, bude vystavený doklad totožnosti - žltý Eurocites.

Nakoniec by som chcel len podotknúť pre ľudí, ktorí si chcú žaka zakúpiť buď na chov alebo ako člena rodiny, treba myslieť na to, že nie je to len papagáj, ale je to osobnosť s vysokou inteligenciou, preto sa k nemu správať s úctou a pochopením.

Viem, že sa nedá týmto článkom ozrejmiť všetko o tomto papagájovi, ale snáď vám to priblíži aspoň trocha tento druh.



Podobné témy

pes hryzie ruky

Moje šteniatko hryzie. Čo s tým?

Prečo šteniatka hryzú? Používanie zubov pri hre, skúmaní prostredia, pri uľavovaní si od bolesti počas výmeny zubov je pre šteniatka, ako aj iné psovité šelmy úplne prirodzené. Žuvanie a hryzenie je pre ne príjemné,…

vyvýšené záhony

Kombinácie rastlín do vyvýšených záhonov

O tom, že rastliny sa navzájom ovplyvňujú som nikdy nepochybovala, ale ich vzájomné interakcie a vzťahy som objavovala postupne v dostupnej literatúre. Prečítané nevyzeralo sadenie zeleniny podľa znášanlivosti zložito,…

maltezák

MALTÉZSKY PSÍK, OČARUJÚCE NEŽNÉ BIELE KLBKO

psík ICH, Multi Ch. Divine Angel Best Guy Maltezáčik je elegantné dlhosrsté plemeno malého vzrastu, vyznačujúce sa veľkou dynamikou a energiou. Podľa štandardu FCI sa vyskytuje iba v jednej farbe, a to v bielej. Má…

sibírksky husky plemeno

SIBÍRSKY HUSKY

Už od malého dieťaťa som mal rád zvieratá. Ako dvojročný som si nosil domov mravcov v pohári od zaváraniny , o rok neskôr slimáky a tak sa to postupne stupňovalo. . Rybičky, morčatá, škrečok , andulka, zajac a podobne… …

Sliepky marans

Maransky: sliepky, ktoré znášajú čokoládové vajíčka

Plemeno sliepok Marans Maransky pochádzajú z juhozápadného Francúzska z okolia mesta Marans, kde boli vyšľachtené na prelome 19. a 20. storočia. Patria medzi stredne ťažké plemená s mohutnejším, plným trupom. Napriek…

papagaj žako

ŽAKO KONGO (Psittacus erithacus)

Papagáj žako je africký papagáj. Treba spomenúť, že do tohto rodu patria dva druhy a to Žako veľký – kongo (Psittacus erithacus) a Žako liberijský (Psittacus erithacus timneh). Žako liberijský sa líši tmavším zafarbením…