Boj proti burinám ľahko a bez chémie


burina v záhrade

Aj buriny sa môžeme v našich záhradách zbaviť bez väčšej námahy a efektívne ak použijeme tak trochu netradičné metódy:

Boj s burinami je súčasťou života každého záhradkára a nie príliš príjemnou. Či už je to úžitková alebo okrasná záhrada, burina nám v nej dokáže narobiť mnoho problémov. Popri tradičnom pracnom vytrhávaní buriny však existujú aj techniky ako proti burinám bojovať efektívne, dlhodobo a bez vynaloženia veľkej námahy:

Prevencia proti burine

V boji proti burinám je najdôležitejšia práve prevencia. Semená rôznych burín sú všadeprítomné a do našich záhrad sa dostávajú vetrom, no aj napríklad navážkou kompostu či hnoja. Množstvo buriny, ktoré sa dostane do našej pôdy môžeme však značne zredukovať jednoduchými opatreniami:

Nikdy nenechajte burinu vo vašej záhrade vysemeniť sa. Ak sa to stane, vaše problémy s burinou sa zväčšia mnohonásobne.

Používajte mulč. Praktická je najmä mulčovacia tmavá fólia, ktorá vás odbremení od náporu burín hlavne pri zelenine, ktorá sa nesadí príliš nahusto, no aj pri okrasných záhonoch. Alternatívou je hrubá vrstva organického materiálu (slamy, drevnej štiepky, iné materiály) a ich kombinácie.   

Zeleninu saďte hustejšie tak, aby v plnom vzraste úplne pokrývala pôdu a tak znemožnila semenám  burín vzklíčiť

Zvážte používanie trvalo vyvýšených záhonov/hriadok.  Tie vám značne uľahčujú boj proti burinám, pretože pri nich väčšinou absentuje preorávanie a strojová kultivácia pôdy a semená burín, ktoré sú v spodnejších vrstvách sa nedostávajú na povrch kde môžu vzklíčiť. Vyvýšené záhony sú tiež úrodnejšie a tým umožňujú hustejšiu výsadbu rastlín čím sa prirodzene vytláčajú buriny.

Používajte predom pripravené sadeničky. Predpestované sadenice rastlín v skleníku alebo v interiéry budú mať pred burinou náskok a práce pri odburiňovaní budú tak jednoduchšie.  

 

Odstránenie buriny

1. použitím priehľadnej a nepriehľadnej fólie

Fólia na záhoneNajjednoduchší spôsob ako sa zbaviť buriny a pripraviť pôdu pre sadenie bez nežiadúcich semien burín je použitie krycej fólie. Najskôr záhon výdatne polejeme a prikryjeme na mesiac priehľadnou fóliou. Semená burín, ktoré sa nachádzajú v pôde pôsobením tepla, svetla a vlhka vzklíčia. Následne prikryjeme záhon na ďalší mesiac nepriehľadnou fóliou. Všetky vzklíčené rastliny uhynú a po odkrytí máme čistú pôdu bez burín pripravenú na sadenie. Môžeme to robiť skoro na jar, no ešte lepšou alternatívou je jeseň, kedy po zbere úrody prikryjeme v mesačných intervaloch záhony priehľadnou a nepriehľadnou fóliou a na celú zimu necháme záhon prekrytý priehľadnou fóliou. Takto môžeme stihnúť aj skorú jarnú výsadbu niektorých druhov zeleniny. Výhodou tejto metódy je že pôda neeroduje, nestráca vlhkosť a čistá, bez burín zostáva vyhriata a pripravená až kým sa nerozhodneme sadiť.      

 

2. Kultiváciou pôdy

Aj pri dodržiavaní prevencie sa počas sezóny dostane menšie množstvo semien burín do vašej záhrady. To dokážeme odstrániť jednoduchou povrchovou kultiváciou pôdy špeciálnou kultivačnou motykou (na obrázku). Stačí ak medzi vysadenými rastlinami narušíme pôdu do hĺbky 1-2 cm. Takáto jednoduchá kultivácia (a nie vytrhávanie už vyklíčenej buriny) zabráni semenám burín úplne vzklíčiť a my si tak ušetríme veľa problémov s odburiňovaním.  Práca s kultivačnou motykou je jednoduchá a rýchla, takže hravo zvládnete aj väčšie plochy. 

 

3. Horákom na burinu

horák na burinuPlynový horák na burinu je ďalším spôsobom ako sa účinne zbaviť buriny. Táto metóda sa hodí hlavne pri zelenine alebo iných rastlinách, ktoré vysievame priamo do záhonov. Môžeme ju použiť napríklad pri výsadbe mrkvy: záhon/hriadku do ktorej chceme sadiť mrkvu polejeme a na desať dní prekryjeme priehľadnou fóliou aby sme nabudili semená burín. Po odkrytí môžeme vysadiť mrkvu. Mrkve trvá 8 až 12 dní pokým vzklíči a keďže burina má náskok, vyklíči skôr a my ju môžeme horákom zlikvidovať tesne pred vzklíčením mrkvy, bez toho aby sme ju ohrozili. Takto bude mať mrkva čas na pokojné vzklíčenie a zakorenenie bez konkurencie. Pri hustejšej výsadbe mrkvy tak až do zberu nebudeme musieť burinu vytrhávať.        

 

Zdroj: themarketgardener.com

Autor: Redakcia - Mats

 



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…