Ibištek, jeho pestovanie a druhy


pestovanie ibišteka

Pestovanie, starostlivosť a druhy okrasnej rastliny ibištek

Ibištek (Hibiscus) je nádherná rastlina s typickými, veľkými zvončekovitými kvetmi. Má pritom mnoho podôb, pretože rod hibiscae zahŕňa stovky druhov ibištekov pochádzajúcich takmer zo všetkých kontinentov sveta od mierneho pásma až po trópy. Viacero tropických a subtropických druhov ibištekov sa pestuje ako izbové rastliny, pričom najznámejším je zrejme ibištek čínsky, ktorý sa ľudovo nazýva aj čínska ruža. Viacero druhov ibištekov sa však pestuje aj vo forme trvaliek a okrasných krov v záhrade a práve týmto odolným druhom ibištekov a ich pestovaniu sa budeme v tejto téme venovať. Najobľúbenejším a najčastejšie pestovaným druhom v exteriéri je ibištek sýrsky a jeho hybridy, no známe sú aj ibištek bahenný  a pre teplejšie lokality Slovenska aj ibištek coccineus.  Preskočiť na druhy ibištekov

Ibišteky sú v záhradnej tvorbe veľmi obľúbené, pretože vytvárajú v záhradách atraktívne, kvitnúce dominanty s kvetmi v odtieňoch bielej, červenej, modrej a v ich kombináciách. Ibištek je vyhľadávanou súčasťou záhrad aj pre jeho neskoršie kvitnutie počas neskorého leta, kedy už kvitne len málo rastlín a dopĺňajú tak iné rastliny. Ibištek pritom nie je náročnou rastlinou na pestovanie, no ak mu doprajete ideálne podmienky, odmení sa vám svojou vitalitou a krásou.

Ibištek a jeho pestovanie

ibištek okrasný Stanovisko: Ibišteku vyhovuje slnečné stanovisko, ideálne s južnou expozíciou. Ibištek je okrasná drevina, ktorá dokáže dorásť do niekoľkých (ibištek sýrsky až do 3 m) metrov výšky aj šírky, takže potrebuje na svoj rast priestor a preto treba pri plánovaní záhrady počítať s tým, že bude omnoho väčší ako pri výsadbe. V prípade obmedzených priestorových podmienok je potrebné zvoliť slabšie rastúce druhy ako je napríklad ibištek bahenný, prípadne upravovať veľkosť pravidelným rezom.

Teplota: Moderné kultivary ibišteka sýrskeho sú dostatočne mrazuvzdorné aj pokiaľ ide ich nadzemnú časť (v prípade ibišteka bahenného a ibišteka coccineus prežíva cez zimu len podzemná časť), no benefitujú, ak sa okolo ich základne nastelie mulč, ktorý prispieva k lepšej izolácii rastliny a zabraňuje rýchlemu odparovaniu vody. Keďže ibištek začína pučať pomerne neskoro (máj - jún), nehrozia mu ani neskoré jarné mrazíky. Rovnako dobre znáša aj horúce počasie, no pri horúčavách si vyžaduje viac vlahy.  

Voda: Ibištek dobre znáša aj mierne sucho, takže si za bežných podmienok vystačí s prirodzenými zrážkami. Čím väčší ker, tým hlbšie má korene a tým dlhšie odoláva suchu. Našu pozornosť si preto vyžadujú najmä nedávno vysadené malé ibišteky, ktoré ešte dostatočne nezakorenili. Ibišteku pomáha udržiavať vlhkosť pôdy ak okolo jeho základne vysypeme mulč z drevnej štiepky alebo kôry.

Pôda: Ibišteky sa vedia dobre prispôsobiť rôznym typom pôdy no v každom prípade by mali byť priepustné a nikdy nie trvalo premočené. Tolerujú široké rozpätie od kyslých pôd až po mierne zásadité pôdy (pH 5,5 – 7,5). Dokonca prežijú aj v chudobných pôdach no pre bohatšie kvitnutie si vyžadujú živiny v podobe hnojiva či kompostu. Hnojivo môžeme aplikovať od apríla do septembra, pričom vhodnou je jednorazová aplikácia pomaly rozpustného hnojiva počas apríla.

ibištek krik

Ibištek a jeho rozmnožovanie

Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom ako rozmnožiť ibištek je pomocou stonkových odrezkov. Stačí ak odstrihnete stonku ibišteka s rozvinutými listami a listovými púčikmi, dlhú 10 – 15 cm. Ideálne sú mladé (tohtoročné) odrezky.  Následne odtrhnite listy zo spodnej polovice odrezku, spodný koniec namočte do rastového hormónu (hormón zvyšuje pravdepodobnosť prijatia) a odrezok zasaďte do kvetináča so substrátom (1/3 odrezku by mala byť v pôde). Potom je potrebné zasadený odrezok výdatne poliať a umiestniť ho na stanovisko s trochou nepriameho svetla a substrát udržiavať vlhký, no nie premočený. Na zvýšenie pravdepodobnosti prijatia odrezku ho ešte môžete zakryť na sedem dní po výsadbe plastovým, priehľadným vreckom kvôli zvýšeniu vlhkosti a teploty.

Odrezok by sa mal prijať do pár týždňov a následne by mal vyhnať aj prvé púčiky a listy. Potom ako prijatý odrezok narastie minimálne o 5 cm, je pripravený na presadenie do väčšieho kvetináča alebo do záhrady.

Starostlivosť o ibištek

ibištek rozmnožovanie Ibištek je do veľkej miery bezúdržbový okrasný strom. Najkrajší je v jeho prirodzenej forme kra, takže jeho strihanie sa väčšinou obmedzuje len na odstraňovanie suchých a chorých stoniek/konárov. Počítajte však s tým, že ibištek sa prebúdza pomerne neskoro (máj - jún), takže buďte trpezliví a neodstraňujte zdanlivo suché konáre. Po odkvitnutí je vhodné kvety odstrihnúť ešte predtým ako vytvoria semená, pretože tak stimulujeme ibištek k opätovnému kvitnutiu. Rozsiahlejší rez ibišteka (kvôli tvarovaniu alebo redukcii veľkosti) je ideálne načasovať na predjarné obdobie, kedy už nehrozia tuhé mrazy.

Škodcovia ibišteka

V našich klimatických podmienkach sú hlavným škodcom ibišteka vošky. Tento hmyz ibišteky doslova miluje a zakrátko dokáže zničiť všetky listy rastliny. Vošky sú pre ibištek nebezpečné najmä v kombinácii s mravcami, ktoré si ich na ibišteku pestujú a chránia. Ibištek po invázii vošiek väčšinou vyženie nové listy a aj zakvitne, no je značne oslabený. Pre viac informácií o týchto škodcoch si pozrite aj tému: Ako na vošky v záhrade efektívne

Sadenie ibišteka

Keďže ibištek sýrsky sa predáva väčšinou pestovaný v kvetináčoch, môže sa vysádzať počas celého roka (okrem zimného obdobia, keď je pôda zamrznutá), no ideálnym obdobím na výsadbu tejto rastliny je skorá jar alebo jeseň, počas vegetačného pokoja rastliny. Pri sadení ibišteka v kontajneri alebo v bale je potrebné poprestrihávať korene tak, aby nerástli do kruhu. Pri samotnej výsadbe postupujeme tak, ako pri klasickom sadení iných stromov.

Ibištek a jeho druhy

Vybrali sme najznámejšie pestované druhy ibišteka, ako aj rôzne kultivary týchto druhov. S výnimkou ibišteka čínskeho (čínskej ruže) je možné tieto druhy pestovať aj celoročne v exteriéri. Nechajte sa inšpirovať:

Ibištek sýrsky Hibiscus syriacus

ibištek sýrsky - Hibiscus syriacusIbištek sýrsky je v našom klimaticom pásme najobľúbenejším a najpestovanejším druhom ibištekov celoročne vonku v záhradách. Sú odolné aj proti tuhším mrazom a nenáročné na starostlivosť. Ponúkajú sa v stovkách rôznych kultivarov v rôznych farebných odtieňoch či kombináciách. Môžu dorásť až do 3 metrov, no rastú relatívne pomaly.

Ibištek bahenný Hibiscus moscheutos

ibištek okrasný bordovýObrovské, exoticky vyzerajúce kvety ibišteka bahenného spolu s jeho tmavšie sfarbenými listami navodzujú tropickú atmosféru, no tento druh je natoľko odolný, že podzemná časť rastliny vydrží aj tuhšie mrazy, takže je ho možné pestovať celoročne vonku aj v našom klimatickom pásme. Ibištek bahenný sa v našich podmienkach pestuje vo forme trvalky, ktorej nadzemná časť vždy na zimu odumrie a na jar opäť nanovo vyrastie. Nevytvára teda drevnaté kry tak, ako ibištek sýrsky, no aj tak dokáže za sezónu vyrásť 1 – 1,5 m do výšky.  

Ibištek čínsky – čínska ruža Hibiscus rosa-sinensis

čínska ruža - izbový kvetČínska ruža je označovaná za kráľovnú trópov a je zrejme najobľúbenejším a najviac pestovaným druhom ibišteka na svete. V našich klimatických podmienkach je tradične pestovaný vo forme kvitnúcej izbovej rastliny. Aj čínska ruža je dostupná vo viacerých kultivaroch rôznych farieb a tvarov. 

 

Ibištek Coccineus Hibiscus Coccineus

ibištek krvavý kvetTento netradičný druh ibišteku je zaujímavý hviezdicovými kvetmi a listami pripomínajúcimi konope.  Cez zimu jeho nadzemná časť odumrie, no na jar nanovo vyrastie podobne ako ibištek bahenný. Ibištek coccineus je však o čosi citlivejší, takže je vhodnejší do teplejších častí Slovenska a prospeje mu izolačná vrstva mulču cez zimu. Počas vegetačnej sezóny dokáže vyrásť až do 2 m.

 

Z týchto najznámejších druhov ibištekov vzniklo mnoho hybridov a kultivarov, z ktorých sme na záver vybrali:

Ibištek sýrsky ružový kvet
Ibištek sýrsky 'pink giant'
ibištek sýrsky biely kvet
Ibištek sýrsky 'Diana'

 

ibištek bielo červené kvety
ibištek sýrsky 'mathilde'
ibištek veľkokvetý
Ibištek bahenný ´Carrousel Pink Passion'

 

ružový ibištek
Ibištek sýrsky 'woodbridge'
modrý ibištek kvet
Ibištek sýrsky ´OISEAU BLEU'- blue bird

 

Užitočné informácie:

1. Prehľadný zoznam záhradníctiev: záhradníctva

2. Výber najdlhšie kvitnúcich trvaliek do záhrady: dlho kvitnúce trvalky

3. Prehľad záhrad v rôznych štýloch a veľkostiach pre vašu inšpiráciu: inšpirácie na okrasné záhrady

 

Použité zdroje: extension.umn.edu, gardenloversclub.com, almanac.comPodobné témy

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

vavrínovec

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec lekársky je všestranná, stálozelená rastlina, ktorú je v okrasnej záhrade možné využiť na mnoho spôsobov. Vavrínovce sa najčastejšie pestujú vo forme živých plotov no desiatky kultivarov tejto dreviny…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

skalničky

12 najkrajších skalničiek do skalky

Okrasné skalky sú nádhernou súčasťou mnohých záhrad a zakladajú sa najmä na miestach vystavených celodennému slnku a s chudobnou pôdou. Rastliny ktoré v skalkách prosperujú musia zniesť celodenné slnko, málo vody a…

Hortenzie pestovanie

Hortenzia a jej pestovanie

Hortenzia je elegantná krovitá trvalka, ktorá svojim starodávnym šarmom priťahuje pozornosť. Kvitne nádhernými súkvetiami, ktoré sa počas leta stávajú stredobodom záhrady a vytvárajú v nej nezameniteľnú atmosféru.…