
Na dokonalé akvárium som si musel počkať dlhé roky

Lásku k akvaristike som zdedil po mojom dedovi. Často som ho bez dychu sledoval, ako sa s citom stará o ryby, ako ich kŕmi a ako sa ich dokonca pýta na ich náladu. Po presťahovaní do rodinného domu som konečne mohol svoju vášeň zrealizovať. A spokojnejší
Ak by som tu mal vyratúvať, koľko výhod a pozitív má bývanie v rodinnom dome oproti bytu, čítali by ste do večera. Čo ale mne prinieslo obrovskú radosť a splnenie veľkého detského sna, bol konečne priestor na poriadne akvárium a rozmanité ryby, o ktoré sa budem starať.
Moja manželka vedela, že nemá cenu sa so mnou na túto tému ani baviť. Poznali sme sa už ako malé deti a moja láska k rybkám a akvaristike ako takej bola skrátka neprehliadnuteľná. Manželka by ju nazvala až posadnutosťou.
Blázon do akvaristiky
Vôbec ju teda neprekvapilo, keď som v ešte nezariadenom domčeku celý deň behal s metrom po obývačke s výrazom šialenca. Bolo jej jasné, že ani náhodou mi nejde o miery pre nový televízor. Snažil som sa zistiť a vyrátať, kde bude ideálne miesto pre rozmerné akvárium. Dlhé roky sme totiž bývali v tesnom bratislavskom byte a síce som o akváriu sníval neustále, s príchodom detí môj sen ustupoval potrebám rodiny.
Moja vášeň sa prekvapivo preniesla aj na staršieho syna, za každú cenu mi túžil so všetkým pomôcť, čo ma poriadne (manželku už o čosi menej) potešilo. Stačilo jej, že má už doma jedného blázna do vodného sveta. Žiaľ, génom v našej rodine neporučíš.
Investícia do kvalitného akvária
Prvým, a absolútne nevyhnutným krokom bol výber správneho a ideálneho akvária. Keďže som konečne nebol obmedzovaný priestorom, bolo nad slnko jasné, že pôjdeme do veľkých rozmerov.
Samozrejme, už dávno predtým, než sme sa presťahovali do nového domova, som brázdil takmer každý deň internet, a navštívil som množstvo kamenných predajní. Chcel som mať skrátka dokonalú predstavu o súčasnej ponuke na našom trhu. Najviac ma oslovili dizajnové akvária. Každý kus som si vedel hneď predstaviť v našej priestrannej obývačke.
Na prvý pohľad mi učaroval vskutku dizajnový kúsok. Bol síce tradičného obdĺžnikového tvaru, no všetko ostatné bolo nanajvýš moderné. Dizajnová skrinka antracitovej farby, ktorá držala sklenené akvárium s objemom 200 litrov, zaujímavé LED osvetlenie, ale aj absencia akýchkoľvek trčiacich káblov či iných technických súčastí, bol dokonalý zásah do čierneho. Veru, éra obyčajného skleneného kvádra je skutočne za nami.
Cena nebola najnižšia, čo si budeme klamať. Manželka ma však veľmi milo prekvapila a bez odporu mi na nákup prekrásneho akvária kývla. Tiež nečakala, že v ponuke sa dnes dajú nájsť kúsky, ktoré dokážu dotvoriť moderný a doslova exkluzívny efekt izbového zariadenia.
Rybky „vyberal“ synček
Konečne sme sa prepracovali do fázy, na ktorú sa najviac tešil synček - výber našich nových plávajúcich podnájomníkov. Ako veľký fanúšik akvaristiky poznám veľké množstvo rybiek, ich vlastností, potrieb a vzájomnej znášanlivosti. Nebolo by preto vôbec náročné vybrať behom niekoľkých minút všetky ryby do nášho akvária. Rozhodol som sa však „nechať si podariť“ od syna.
Tak som svojho potomka bral po všetkých obchodoch s rybami. Farebné plávajúce stvorenia ho nesmierne fascinovali. Nemohol som mu tú radosť odoprieť. Bol veľmi šikovný, nakoniec sme vybrali rôzne druhy - najviac Tetier, Neóniek, či krásne Akary hnedé.
Rastliny v akváriu
Kým synček vyberal rybky, ja som sa medzitým snažil zaobstarať kamene a skalky vhodné do nášho rozmerného akvária. Až takú robotu som nemal, lebo tvarov, veľkostí a druhov bolo neúrekom. Neodolal som a dokúpil som aj rôzne dekorácie a mušle. Medzitým bolo potrebné riešiť aj vegetáciu v našom vodnom svete.
Akváriové rastliny sú pre nažívanie rýb nesmierne dôležité. Nielen že sú dôležitým filtrátom vody, okrem toho simulujú prirodzené podmienky pre život v prírode a zároveň dodávajú akváriu ten správny vzhľad. Ako ma dedko kedysi naučil, väčšie rastliny patria do zadnej časti nádoby, aby nezakrývali tie menšie a naopak - čelná stena sa má nechať voľná, aby sme sa touto chybou nepripravili o krásny výhľad na rybky.
Do nášho veľkého akvária som zvolil viacero druhov rastlín. Pri ich sadení som sa rozhodol neriskovať a použiť hneď aj univerzálne hnojivo koreňov, určené špeciálne k naštartovaniu želaného rastu. Do akvária som zohnal aj rastliny plávajúce na vode. Tie okrem iných vlastností čiastočne zabraňujú vytváraniu rias či zákalov vo vode.
Zelený zákal
Výsledok bol perfektný, a to nepreháňam. Manželka bola spokojná, svokrovci len otvárali ústa pri najbližšej návšteve. Tak dlho som sa tešil na ten okamih, keď rybky s farbami od výmyslu sveta budú spokojne plávať pripravenou prírodnou scenériou.
Trávil som aj so synom u akvária celé hodiny. Pozorovať spokojné rybky bola pre mňa zvláštna forma relaxu a uspokojenia. Dedko by bol na nás určite hrdý. Po pár týždňoch som si všimol, že voda postupne dostáva nepekný zelený nádych. Čím to môže byť? Veď som postupoval správne. Voda bola stále zelenšia a kalnejšia, musel som niečo urobiť. Ale čo?
Úprava vody v akváriu
Po porade s internetom a neskôr aj odborníkom z akvashopu som zistil, že môj problém spôsobuje zelená riasa. Najjednoduchšie bude, ak sa v akváriu vypnú svetlá a úplne zatemní, rybkám sa vraj nič nestane. Našťastie, rada zabrala a nepekný zákal skutočne po pár dňoch zmizol. No tentokrát som sa rozhodol neriskovať a zaobstaral som produkty, ktoré zabraňujú množeniu zelených rias a upravujú ph vody.
Správna úprava vody v akváriu a prevencia je základom pre pekné akvárium na pohľad, ale hlavne pre spokojný a šťastný život našich rýb.
Autor: Lojzo Karolkovič