Nová metóda prípravy chutnejšej a zdravšej čokolády


Nová metóda prípravy chutnejšej a zdravšej čokolády

Jednoduchá zmena pri spracovaní kakaových bôbov dokáže výrazne zlepšiť chuť ako aj zdravotné benefity spojené s čokoládou. Znamená to, že čokoláda sa stane zdravšou? To by sa väčšine z nás veľmi páčilo, všakže.

Nový výskum z dielne tímu Emmanuela Ohene Afoakwa z Ghanskej Univerzity, by mohli znamenať skvelé správy pre nadšencov čokolády ako aj zástancov zdravého stravovania a navyše navrhované zmeny v spracovaní kakaa vôbec nie sú drahé alebo náročné.

Tradičné spracovanie kakaových bôbov 

strom kakaovníkProces spracovania kakaových bôbov na výrobu čokolády prebieha spravidla v tropických krajinách Latinskej Ameriky alebo v Afrike, kde kakaovníky prinášajú úrodu ovocia pripomínajúceho pretiahnutú tekvicu. Vo vnútri sa ukrýva cca. 24 semien obalených bielou dužinou, ktorá je mimochodom veľmi chutná a vyrábajú sa z nej nápoje a zaváraniny, no nedá sa dlho skladovať a prepravovať, takže v našom teplotnom pásme ju nepoznáme. [* https://chovatelahospodar.sk//upload/article/2017/03/kakaove-boby-vnutro_1489048292.jpg >] Samotné semená (bôby) sa po očistení nechávajú fermentovať na pár dní až niekoľko týždňov. To akým spôsobom sa prebieha fermentácia závisí od pestovateľa a krajiny z ktorej pochádza. Zvyčajne sa bôby nechávajú odležať v košoch spolu s nejakým rastlinným materiálom (palmové listy, banány), kvôli urýchleniu procesu fermentácie. Kakaové bôby sa následne sušia na slnku. Po vysušení sa upražia a pomelú, čím vznikne drť z ktorej sa vyseparuje kakaové maslo a kakový prášok, ktoré sa používajú na výrobu čokolády. Kakový prášok obsahuje mnoho prospešných látok vrátne antioxidantov a polifenolov.

Nová metóda spracovania kakaových bôbov

Výskum sa zemeral na to ako uchovať v kakaových bôboch čo najviac týchto prospešných látok, ako aj ako zvýrazniť chuť kakaa a tým aj čokolády. Ide o veľmi jednoduchú zmenu: namiesto toho aby sa semená vybrali z plodov hneď po obratí, nechávajú sa celé plody kakaové bôbyodležať približne jeden týždeň, čo spôsobí akúsi pred-fermentáciu pred samotnou fementáciou očistených bôbov. Ďalším vylepšením je pomalejšie praženie pri nižších teplotách. Testy ukázali, že takýmto spôsobom sa obsah antioxidantov a polyfenolov v bôboch dramaticky zvýši a zlepší sa aj chuť kakaa. Nové postupy nie sú pre nákladné a preto je pravdepodobné, že túto zmenu v dohľadnej dobe aj sami ochutnáme.

Autor: Redakcia - Mats

Použité zdroje: BBC news



Podobné témy

štúdijné odbory stredných škôl zamerané na prírodu

Zoznam stredných škôl zameraných na prírodu

Aktualizované: 20.11.2023 Veterinárstvo, lesníctvo, záhradníctvo, včelárstvo, rybárstvo, vinohradníctvo, poľnohospodárstvo, agropodnikanie a životné prostredie majú jedno spoločné – blízky vzťah k prírode. Tu je…

oziminy pestovanie

Ako a prečo pestovať zelené hnojivo (oziminy) v záhrade

S každou ďalšou úrodou vo vašej záhrade sa z pôdy vytrácajú živiny. Tie sa stávajú súčasťou zeleniny a ovocia a aj vďaka nim sú chutné a výživné pre vás. Ak chcete v záhrade pestovať aj budúcu sezónu, musíte pôdu opäť…

kravy jersey

Plemeno hovädzieho dobytka Jersey a jeho chov

Mlieko od plemena Jersey má oproti iným plemenám vysoký obsah tuku (5%), bielkovín (4%) a vysoký obsah minerálov, čo ho predurčuje na výrobu mliečnych výrobkov ako maslo, smotanu, syry a zakysané mliečne produkty. Ich…

fúzavka cesnaková Suillia lurida škodca cesnaku

Fúzavka cesnaková, škodca zimného cesnaku

Fúzavka cesnaková (Suillia lurida) je mucha, ktorá je zafarbená do hrdzava, podobá sa mäsiarke, ale je kratšia ( 4–5 mm), má dymové krídla a pomalý let, telo má pokryté chĺpkami, na hrudi má pozdĺžne červené pásiky, na…

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…