10 najkrajších druhov okrasných tráv do záhrady


Pestovanie okrasných tráv v záhrade nie je nič zložité. Stačí ak si vyberiete tie správne druhy:

Len málo rastlín je možné prirovnať k odolnosti, sile a vizuálnemu dojmu, ktorý majú v záhrade okrasné trávy. Sú vhodné takmer do každého záhradného dizajnu od klasických po až moderné zahrady a pritom sú nenáročné na pestovanie. Ozdobné trávy sa aj preto stále viac využívajú  ako samostatné solitéry, v kombinovanej výsadbe do záhrady s inými trvalkami alebo letničkami, pôdopokryvné rastliny a výnimkou nie sú ani okrasné trávy pestované v kvetináči.

Je až ohromujúce aké veľké množstvo druhov a kultivarov okrasných tráv existuje. Na trhu nájdete druhy rôznych veľkostí, okrasné trávy do tieňa či na slnko a kultivary v rôznych farebných prevedeniach. To, ktoré si zvolíte záleží už len na vašom vkuse a dizajne vašej záhrady. Užite si výber:

1. Kavyľ chvostíkový Nassella tenuissima

ozdobné trávy do záhrady
Kavyľ chvostíkový Nassella tenuissima

Nároky na pestovanie: slnečné stanovisko, nenáročný na starostlivosť

Výška: 15 – 100 cm

Aj najmenší vánok dokáže akoby rozstrapkané konce kavyľa chvostíkového roztancovať. Tento druh okrasnej trávy vyzerá úžasne v kvetináčoch, v skupinovej výsadbe no aj na svahoch, kde okrem estetickej funkcie zabraňuje erózii pôdy. Vďaka svojej nenáročnosti a odolnosti proti suchu sa často táto okrasná tráva používa aj na zelených strechách. Je natoľko odolná a prispôsobivá, že sa vie veľmi ľahko vysemeňovať a rozširovať po záhrade, takže sa niekedy považuje za invazívny druh. Dá sa tomu však ľahko predísť zostrihnutím kavyľa chovstíkového ešte pred vysemenením.

2. Rákosovka Hakonechloa macra

okrasné trávy do tieňa - rákosovka
Rákosovka hakonechloa macra aureola

Nároky na pestovanie: polotieň až tieň, priepustná pôda, pri dlhšom suchu si vyžaduje zálievku

Výška: 30 cm

Jedna z našich obľúbených ozdobných tráv – rákosovka pochádzajúca z Japonska vytvára typické kopčeky a pri väčšej výsadbe aj husté koberce a kaskády tvorené atraktívnymi, širokými steblami. Najmä panašované kultivary ako rákosovka ‘aureola’ alebo rákosovka ‘all gold’ dokážu rozžiariť každý tienistý kút zahrady a preto sa považujú za ideálne okrasné trávy do tieňa. Medzi ďalšie zaujímavé kultivary patrí aj rákosovka ‘nicholas’ s oranžovo-červeným sfarbením a mnohé iné. Rákosovka sa skvele hodí aj na výsadbu do kvetináčov.

3. Kortaderia - Pampová tráva Cortaderia selloana

okrasné trávy do záhrady
Kortaderia - Pampová tráva Cortaderia selloana - viaceré kultivary

Nároky na pestovanie: plné slnko až polotieň a priepustná pôda.

Výška: 2 m

Impozantná kortaderia dokáže do každej zahrady priniesť exotiku pampových tráv Južnej Ameriky. Patrí k najvyšším ozdobným trávam, ktoré sú navyše vďaka hustým, koncovým metlinám v záhrade neprehliadnuteľné. Najčastejšie sa využívajú ako solitéry v záhonoch alebo v skupinových výsadbách, kedy vytvárajú ostrovčeky bujnej vysokej trávy. Viaceré kultivary ponúkajú rôzne farby chocholov (vanilková, žltá, oranžová, ružová,…). Z viacerých kultivarov kortaderie vyberáme ‘Pink feather‘,‘White plume‘, ‘Rosea‘, ‘Bertini‘, ‘Silver fountain‘. Dostupné sú aj trpasličie kultivary tejto výnimočnej ozdobnej trávy.

4. Ozdobnica čínska Miscanthus sinensis

okrasne travy do kvetinaca
Ozdobnica čínska - Miscanthus sinensis strictus

Nároky na pestovanie: Plné slnko a vlhká, priepustná pôda

Veľkosť: 1,5 m výška aj šírka

Pokiaľ spomíname najkrajšie okrasné trávy, nemôže medzi nimi chýbať ani ozdobnica čínska. Tento nádherný druh má vzpriamený vzrast zakončený koncom sezóny chumáčmi kvetov/semien. Nadzemná časť tejto ozdobnej trávy po sezóne odumrie a na jar vyraší nanovo. Ozdobnica čínska je dostupná v mnohých kultivaroch, ktoré sa od seba značne líšia veľkosťou, farbami a tvarmi. Za všetky spomenieme najmä kultivar miscanthus sinsnsis strictus nazývaný aj “zebria tráva”, ktorá je zaujímavá pruhovaným sfarbením stebiel. Ozdobnica čínska “zebra” dodáva záhradám tropický vzhľad. Populárne sú aj panašované verzie ozdobnice či rôzne iné kultivary (napr. graziela, cute one, variegatus, kleine silberspinne,..) tejto okrasnej trávy.

5. Perovec psiarkovitý Pennisetum alopecuroides

ozdobné trávy
Perovec psiarkovitý Pennisetum alopecuroides Red head

Nároky na pestovanie: plné slnko a priepustná pôda

Výška:1,5 m

Perovec psiarkovitý vytvára nádherné veľké trsy s prevísajúcimi steblami a vzpriamenými chocholmi kvetov, ktoré tancujú vo vetre. Perovce sú ideálne na pridanie textúry do záhonov a zjemnenie siluety jarných trvaliek, keďže sú tieto okrasné trávy na jar nenápadné.  Perovec psiarkovitý je dostupný v rôznych kultivaroch (Red head, Hameln, Viridescense, Moudry,… ), ktoré sa odlišujú najmä farbou chocholov (purpurová, žltá, sivohnedá,…). Okrem perovca psiarkovitého je obľúbený aj perovec veľkoklasý (Pennisetum setaceum ) v jeho mnohých kultivaroch (Rubrum, Fireworks,…)

6. Kostrava sivá Festuca glauca

nízke okrasné trávy
Kostrava sivá festuca glauca

Nároky na pestovanie: Plné slnko až polotieň a priepustná pôda

Výška: 30 cm

Kostrava sivá, často krát nazývaná aj ako kostrava modrá je ideálna nízkorastúca okrasná tráva využívaná ako pôdopokryvná rastlina, prípadne v skupinových výsadbách popri chodníkoch či v kombinácii s kvitnúcimi trvalkami. Kostrava sivá vytvára nízke, sivo-modré bochníky, ktoré sa hodia aj do menších záhrad a predzáhradiek. Okrem kostravy sivej sú známe aj iné druhy Festuca mairei (podobná kostrave sivej no má svetlo-zelenú farbu), Festuca californica ( zelenosivá, vyšší vzrast).

7. Imperáta valcovitá Imperata cylindrical

okrasné trávy červené
Imperáta valcovitá Imperata cylindrical red baron

Nároky na pestovanie: plné slnko až polotieň a vlhká, priepustná pôda. V zime si vyžaduje zateplenie – prikrytie čečinou alebo slamou, aby nevymrzla.

Výška: 40 až 100 cm

Ak chcete priniesť do záhrady farby, len máloktorá rastlina prekoná túto červenú okrasnú trávu. Imperáta valcovitá je výnimočná žiarivými odtieňmi červenej, žltej a zelenej ako aj jedinečným vzpriameným vzrastom. Vytvára typické trsovité steblá, ktoré sú na jar žiarivo zelené no začiatkom leta sa začnú sfarbovať pôsobením slnka do červena. Imperáta najviac vynikne ak je vysadená vo väčšom počte v zhlukoch alebo v kombinácii s inými rastlinami. Medzi najznámejšie kultivary patria ‘Red baron’ a ‘Rubra’.

8. Ostrica chocholatá Carex comans

okrasné trávy v záhrade
Ostrica chocholatá Carex comans

Nároky na pestovanie: plné slnko až polotieň a priepustná pôda.

Výška: 30 cm

Ostrica chocholatá je nádherná ozdobná tráva vytvárajúca plazivé trsy trávy, ktoré sú tvorené pevnými prevísajúcimi steblami. Nezameniteľná textúra ostrice dodáva záhradám prirodzený a divoký vzhľad, čo mnohí pestovatelia oceňujú. Ostrica chocholatá je odolná a nenáročná na pestovanie a je dostupná v kultivaroch rôznych farieb a tvarov, takže sa môže kombinovať s akýmkoľvek typom rastlín či drevín.  Z mnohých kultivarov ostrice chocholatej vyberáme ‘Forest curls’, ‘Bronze’, ‘Amazon mist’, ‘Milk chocolate’.

9. Proso Prútnaté Panicum virgatum

ozdobne travy cervene
Proso Prútnaté Panicum virgatum Rehbraun

Nároky na pestovanie: plné slnko až polotieň a priepustná pôda.

Výška: 1,5 m

Proso prútnaté vytvára vysoké vertikálne trsy trávy, ktoré sú v lete a v jeseni zakončené riedkymi chocholmi kvetov/semien.  Tieto ozdobné trávy majú čo ponúknuť počas všetkých ročných období – mnohé kultivary sa v jeseni sfarbujú do odtieňov zlatej a červenej. Aj počas zimy dodáva záhrade nádhernú textúru, takže proso na jeseň nemusíme strihať. Z mnohých kultivarov vyberáme 'Dallas blues', ‘Shenandoah’, ‘Prairie sky’ ‘Rehbraun’.

10. Texaská tráva Muhlenbergia capillaris

ozdobné trávy do záhrady
Muhlenbergia capillaris pink muhly grass

Nároky na pestovanie: plné slnko a priepustná pôda.

Výška: do 1 m

Muhlenbergia je výnimočná vďaka výrazným perovitým choholom kvetov, ktoré sa objavujú počas jesene a zimy a spolu vytvárajú typické guľovité útvary. Táto okrasná tráva vyzerá najlepšie  ak sa vysadí vo väčších počtoch do zhlukov v záhrade, kde budú mať jej našuchorené perá najväčší efekt. Muhlenbergia existuje vo viacerých farebných odtieňoch perovytých kvetov (vanilková, ružová, fialová, červená) a veľkostiach. Z viacerých druhov muhlenbergie vyberáme: Muhlenbergia capillaris ‘White cloud’, Muhlenbergia reverchonii.

 

Do nášho výberu sa nezmestilo veľa druhov okrasných tráv, ktoré takisto stoja za zmienku. Sú to najmä šachor papyrusový (Cyperus papyrus ), Bezkolenec belays (Molinia caerulea), Smlz (Calamagrostis), Steblovka (Glyceria) a mnoho iných.

Budeme radi ak sa aj vy podelíte o svoje skúsenosti s vašimi obľúbenými ozdobnými trávami v komentári tohto článku.

Užitočné informácie:

Prehľadný zoznam predajcov okrasných rastlín: okrasné škôlky a záhradníctva

Autor:
Katka Ondeková

Viac článkov od Katka Ondeková

Podobné témy

Sledujte nás