Vysaďte čučoriedky v decembri a budúci rok budete žať sladké ovocie


výsadba čučoriedok v decembri

December. Väčšine ľudí sa spája s príchodom zimy, s blížiacimi sa chvíľami vianočnej pohody a sviatkov. Ostrieľaným záhradkárom aj s výsadbou čučoriedok.

December - čas sadiť čučoriedky

 

Ak si chcete užiť budúci rok čerstvé ovocie, nastáva najlepší čas na sadenie ovocných kríkov. Zo všetkých domácich plodín poskytujú zďaleka najväčšiu odmenu za vynaložené úsilie. Nielenže je bobuľovité ovocie v obchodoch drahé v porovnaní so skromnou cenou rastliny, ale v svojej záhrade získate voňavé, chutné a tak dobre vyzerajúce ovocie, aké by ste v supermarketoch nikdy nenašli.

Vzhľadom na naše neustále sa zmenšujúce záhrady je možno najlepšou správou, že ak si vyberiete správne druhy, ovocné kríky sa môžu pohodlne kombinovať s okrasnými kvetmi, čo znamená, že si nemusíte vyberať medzi dvoma protichodnými vzhľadmi záhrady.

 

Predaj čučoriedok sa v posledných rokoch údajne zvýšil až štvornásobne, ale málokto vie, aké ľahké je vypestovať si ich doma. Domestikované boli začiatkom 20. storočia. Stále v sebe skrývajú veľkú časť divokej sily, ktorá zaručí, že sa im darí v skromných kyslých pôdach. Nájdite im v svojej záhrade slnečné miesto a odmeny sa zaručene dočkáte.

 

Elixír zdravia i jesenná romantika

 

Okrem sladučkého letného ovocia produkujú kríky na jar záplavy romantických bielych a ružových kvetov, na jeseň potom červenohnedých. Vďaka schopnosti udržať oslnivé jesenné lístie oveľa dlhšie ako iné druhy známe pre jesennú farbu sa zvyšuje záujem o ich pestovanie len na okrasné účely.

Nezabúdajte, že čučoriedky sa považujú za jeden z najzdravších druhov ovocia na svete. Sú plné antioxidantov, vitamínov a minerálov. Sú vhodné aj pre diabetikov, pretože účinne znižujú hladinu cukrov v krvi. Obsahujú vitamíny A, E, C, B1, B2, B6, kyselinu listovú, z minerálov najmä vápnik, železo, zinok, fosfor, meď, horčík a taktiež vysoké množstvá betakaroténu. Majú silné antioxidačné účinky, sú výbornou prevenciou proti civilizačným ochoreniam, rakovine i srdcovo-cievnym problémom.

Zdroj: NasaZahradka.sk



Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

výsadba stromov

Sadenie ovocných stromov jednoducho a prehľadne

Spôsob akým zasadíme ovocný strom ovplyvní jeho budúcu prosperitu a čas ktorý bude potrebovať na nábeh do rodivosti. Kedy sadiť ovocné stromy Ideálnym obdobím na sadenie voľnokorenných ovocných stromov je október a…

mandarinky a citróny v kvetináči

pestovanie citrusov v kvetináči

Kto by si nechcel odtrhnúť čerstvý citrón alebo pomaranč zo záhrady? I keď naše podnebie také niečo neumožňuje, čoraz viac ľudí objavuje pestovanie citrusov v kvetináčoch, ktoré sa dajú zimovať v domácnosti. Pestovanie…

proti voškám

Ako na vošky v záhrade efektívne

Vošky (aphidoidea) sú početná skupina malého hmyzu s mäkkým telom prispôsobená na cicanie rastlinných štiav, ktorá vie v záhrade narobiť veľké škody. Je to veľmi prispôsobivý a úspešný hmyz, ktorý môžeme nájsť na celom…

vrúbľovanie ovocných stromov

Štepenie ovocných stromov

Štepenie alebo vrúbľovanie ovocných stromov je metóda, ktorá umožňuje kombinovať odrezok (vrúbeľ) z ušľachtilého stromu na podpník alebo konár iného ovocného stromu. Výhodou Štepenia stromov je, že z navrúbľovanej časti…