Ako vypočítať vek psa

Koľko sa dožíva pes a ako plynú psie roky v prehľadnej tabuľke

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka života variabilná a závislá na viacerých faktoroch (gény, strava, prostredie), no vo všeobecnosti môžeme vek psa odhadnúť na základe dlhodobo pozorovaných poznatkov:

Psy dospievajú v porovnaní s ľuďmi podstatne skôr. V priebehu prvých dvoch rokov psy fyzicky a psychicky úplne dospejú. Priemerný malý pes dosiahne po jednom kalendárnom roku vek, ktorý je ekvivalentom 15. ľudských rokov a dvojročný pes má v prepočte na ľudské roky už 23. Následne je každý rok života psa ekvivalentom 4. až 8. ľudských rokov. Psie roky majú v porovnaní s tými ľudskými teda rozdielnu dynamiku.

Priebeh vývoja a starnutia psov závisí aj od veľkosti plemena. Malé psie plemená sa často dožívajú 15-16 rokov, zatiaľ čo stredné a veľké plemená psov sa v priemere dožívajú 10 až 13 rokov. Veľmi veľké psy (napr. plemeno mastiff a írsky vlkodav) sa v priemere dožívajú 7 až 8 rokov.

V nasledovnej tabuľke nájdete odhad priemerného veku psa v prepočte na ľudské roky. Výpočet zohľadňuje rýchlejšie dospievanie psov počas prvých dvoch psích rokov ako aj priemernú dĺžku dožitia (malých plemien - 14 rokov, stredných plemien -  12 r., veľkých plemien – 11 r. a obrích plemien -  9 r.) v prepočte na sú súčasnú priemernú dĺžku ľudského života:

psie roky

To, koľko sa dožíva pes nie je len otázkou ich veľkosti v dospelosti. Existujú malé psie plemená (napr. mops) ktoré sa dožívajú v priemere 10 až 12 rokov a naopak nájdu sa aj veľké plemená psov (napr. aljašský malamut), ktoré sa často dožívajú aj 15. rokov. Okrem veľkosti závisí teda aj na genetickej predispozícii jednotlivých plemien psov.     

Odhad veku psa na základe zdravotného stavu

vypocet rokov kolko sa doziva pesAk z rôznych príčin (napr. psík z útulku) nepoznáte dátum narodenia, vek psa môžete zhruba odhadnúť aj podľa určitých znakov, ktoré sa počas života psov menia. Sú to napríklad: aktivita psa, šedivá srsť, prípadne na základe stavu jeho chrupu.

Veterinár môže vek psa odhadnúť aj na základe celkovej telesnej prehliadky. Vo všeobecnosti môžeme prejavy pokročilého veku psov prirovnať k tým ľudským. Ich telá začínajú byť náchylnejšie na ochorenia, ktoré sa v mladosti objavujú len sporadicky, na tele sa objavujú známky opotrebenia a ich aktivita postupne klesá.

Najbežnejšie prejavy vysokého veku psa:

Znížená aktivita, viac spánku a nižšia intenzita pohybu

Slabnutie svalov a kostí

Strata sluchu a videnia

Nadváha (energetická potreba starších psov je o 35% nižšia)

Slabnúci imunitný systém vedúci k rôznym ochoreniam

Zhrubnutie a stmavnutie pokožky, ktorá je menej elastická, šedivé chlpy

Artritída, dysplázia a iné ochorenia kĺbov

Strata zubov

Poruchy trávenia a vylučovania

Srdcové ochorenia a diabetes

 

Zdroje: en.wikipedia.org, pets.webmd.com, www.dog-care-knowledge.com, www.cesarsway.com

Autor:
Peter Ondruš

Viac článkov od Peter Ondruš

Podobné témy

Sledujte nás