Založte si bylinkovú zimnú záhradu u vás doma
Bylinky a zelenina sa dajú pestovať aj cez zimu ak využijete teplo svojho domova a tie správne techniky:
Zima je čas dlhých večerov, chladného počasia a … domácich čerstvých byliniek a zeleniny? A prečo nie? Prinajmenšom pre tých ktorí sú naklonení interiérovému pestovaniu zeleniny. S menším vybavením a znalosťami môžete rastliny pestovať po celú zimu.
V zime sa takto dajú pestovať bylinky, šalát, koreňová zelenina, rajčiny i čili papričky. Všetko závisí na vašej chuti a na tom koľko máte voľného priestoru. Každý kto má voľný parapet môže prinajmenšom pestovať bylinky, no ak máte viac voľného priestoru môžete ho zaplniť práve jedlými rastlinami. Všetko čo potrebujete na interiérové pestovanie zeleniny sú kvetináče, pôda a dobré osvetlenie na napodobnenie dlhých letných dní.
Interiérové pestovanie zeleniny
Pre začiatočníkov sú vhodné bylinky (bazalka, rozmarín, oregano, tymian, …) a listová zelenina, pretože sa ľahko pestujú a majú plytké korene, čo znamená, že si vyžadujú menšie kvetináče. Šalát, kel a špenát sa môžu pestovať v malých kvetináčoch prípadne iných nádobách a čerstvé listy môžu produkovať mesiace ak sa budú zberať len vrcholové listy.
Pri interiérovom pestovaní zeleniny je dôležité šetriť priestorom, čo ovplyvňuje aj výber vhodných variet zeleniny. Ak chcete pestovať zeleninu ktorá zakoreňuje hlbšie ako napríklad mrkva, môžete ušetriť priestor tým že si vyberiete varietu vytvárajúcu kratšie a hrubšie korene. Pri rajčinách a paprike je vhodné vybrať si do interiéru trpasličie odrody, ktoré si nebudú vyžadovať zastrihávanie.
Svetlo a interiérové pestovanie
Správne osvetlenie je pre vašu interiérovú zeleninovú záhradu kľúčové. Bez ohľadu na ročné obdobie, interiér je príliš tmavé prostredie na pestovanie zeleniny. Počas zimy nedostávajú dostatok svetla ani rastlinky na parapete orientovanom na juh. K osvetleniu rastlín vám však nepomôžu klasické žiarovky, pretože vyžarujú len svetlo jednej vlnovej dĺžky, zatiaľ čo rastliny potrebujú široké svetelné spektrum. V súčasnosti sú však ľahko dostupné aj zdroje svetla, ktoré toto svetlo s rôznymi vlnovými dĺžkami ponúkajú.
Najčastejšie sa používajú HID (High intensity discharge) svetlá a hlavne ich dve varianty MH(Metal Halide) na rastovú fázu rastlín a HPS (High Pressure Sodium) na kvitnúcu fázu rastlín. Do popredia sa dostávajú aj LED ktoré sú úsporné, no ich nadobúdacia cena je vyššia keďže táto technológia je relatívne nová. Bylinky a listová zelenina potrebujú menej svetla ako paradajky, čili papričky alebo koreňová zelenina, ktoré potrebujú väčší výkon svetelných zdrojov.
Rozdiely v potrebe svetla sú aj pri rastlinách dlhého dňa v porovnaní s rastlinami krátkeho dňa. Zatiaľ čo rastliny krátkeho dňa potrebujú 10 až 13 hodín svetla, rastliny dlhého dňa 14 až 18 hodín svetla.
Starostlivosť o záhradu v interiéri
Tak ako pri klasickej záhrade, aj pri interiérovom pestovaní zeleniny bude vaša úroda rásť spolu s vašimi skúsenosťami. Rastliny je potrebné kontrolovať, odstraňovať suché listy a odumreté časti, dodávať potrebné živiny a vodu. Špeciálna pozornosť by sa mala venovať hubovým ochoreniam na ktoré je interiérová zelenina viac náchylná. Ako prevencia sa odporúča používať odvlhčovač a zabezpečiť dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Všetky podmienky pestovania by mali napodobňovať optimálne vonkajšie podmienky na pestovanie.