10 najodolnejších trvaliek, o ktoré sa netreba starať


bezúdržbové trvalky

Bezúdržbové trvalky budú prosperovať a zdobiť vašu záhradu aj bez vašej starostlivosti. Vybrali sme tie najkrajšie:

My záhradníci neustále čelíme výzvam: rastliny ktoré nechcú kvitnúť, kvety zničené neskorými mrazmi, sucho, ktoré zničí celé záhony. Aj preto je fajn mať v záhrade rastliny ktoré si vyžadujú minimum starostlivosti ak vôbec nejakú. Rastliny ktoré sú tak odolné voči mrazom, suchu a hrubému zaobchádzaniu, že budú rásť či už sa o ne budete starať alebo nie.  

Zostavili sme preto zoznam najkrajších bezúdržbových trvaliek, ktoré sa hodia aj do vašej záhrady. Všetky rastliny z tohto zoznamu sú vhodné do každého teplotného pásma na Slovensku:

1. Dúška materina serpyllum/pseudolanuginosus

dúška materina thymus_serpyllum

To že je dúška materina prvá na našom zozname nie je náhoda. Táto prakticky nezničiteľná rastlina, odolná voči mrazom aj horúčavám, plnému slnku ako aj drsnému zaobchádzaniu sa často používa ako pôdopokryvná a dokonca pochôdzna rastlina. Rada tvorí odnože, takže rýchlo zaplní aj väčšie plochy a ozdobí vašu záhradu. Existuje mnoho kultivarov tejto rastliny no môžete ju pestovať aj v jej prirodzenej forme, ktorú nájdete na našich lúkach a využívať ju aj ako liečivú bylinku.

 2. Rozchodník Sedum

rozchodník nádherný Hylotelephium spectabileExistuje mnoho variet tohto druhu rôznych tvarov, farieb a veľkostí. Jeho odolnosť je obdivuhodná – vydrží severské mrazy, plné slnko, vysoké teploty i pôdu chudobnú na živiny. Z tohto dôvodu sa využívajú nižšie variety rozchodníka ako pôdopokryvné rastliny na zelené strechy, kde prosperujú bez akejkoľvek údržby. Napriek tomu však dokáže byť krásny. Do našich záhrad sa hodia aj vyššie variety – napr.  rozchodník nádherný (Hylotelephium spectabile - na obrázku), ktorý sa objavuje už medzi prvými jarnými trvalkami a kvitne od neskorého leta až do prvých mrazov.

3. Agastache Agastache

AgastacheTáto suchu odolná trvalka je výborným doplnkom najmä bujne rastúcim záhradám.  Jej kvety  priťahujú motýle počas celého leta. Rôzne kultivary tohto druhu ponúkajú takmer všetky farby kvetu (oranžovú, ružovú, červenú, fialovú, modrú). Jej vysoké kvety sa skvele hodia k do výsadby za nižšie trvalky.    

4. Krásnoočko Coreopsis

Krásnoočko CoreopsisI keď ju nájdete aj vo forme jednoročnej rastliny, vyberte si ju vo forme trvalky. Tá vydrží tuhé mrazy i veľké horúčavy. Miluje slnko a suché podmienky. Je dostupná v mnohých varietách a farbách, takže ju viete doplniť do akejkoľvek kompozície. Nech už príde akékoľvek horko, táto trvalka bude kvitnúť a kvitnúť a ...

5. Ľaliovka Hemerocallis

ľaliovka HemerocallisVynikajúca voľba pre milovníkov klasických záhrad. Ľaliovky tolerujú premočenie pôdy i sucho a dokonca i slanú pôdu. Často sa preto využívajú proti erózii pôdy a následným zosuvom strmých brehov. Nádherné veľké kvety sa dajú zohnať takmer v akýchkoľvek farebných kombináciách a tvaroch. Darí sa jej na plnom slnku aj v čiastočnom tieni. Po čase sa rozrastá, takže sa dá jednoducho rozmnožovať delením.

6. Yucca vláknitá Yucca filamentosa

Yucca vláknitá Yucca filamentosaAk máte na záhrade suché miesto celodenne vystavené slnku, kde bez závlahy nič neprežije, je to ideálna poloha pre rastlinu yucca (Juka). Jej mrazuvzdorné variety (napr. Yucca vláknitá) sú prakticky nezničiteľné a so svojimi krásnymi podlhovastými listami a obrovským bielim súkvetím v strede, budú stredobodom každej záhrady. Vyberte si ju s panašovanými listami a bude žiariť aj keď práve nekvitne.

7. Poniklec obyčajný Pulsatilla vulgaris

Poniklec obyčajný Pulsatilla vulgarisAk ste záhradník, ktorý ocení nezvyčajné kvety, je načase spraviť miesto aj pre poniklec. Kvitnú skoro na jar väčšinou fialovými kvetmi. Vašej záhrade pridajú element textúry. Po odkvitnutí zostávajú na stonkách výrazné hlavičky nesúce semená, ktoré vydržia niekoľko týždňov. Ako všetky rastliny v tomto zozname aj poniklec si nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť – vydrží sucho i mráz. Navyše to nie je  zvyčajná súčasť slovenských záhrad takže vaša záhrada bude originálna.

8. Skalnica strechová Sempervivum tectorum

Skalnica strechová Sempervivum tectorumKto by neobdivoval túto odolnú rastlinu so sukulentnými listami v tvare malých roziet. Vydrží extrémne suchá i mráz a nepotrebuje takmer žiadnu pôdu, preto sa často používa v skalkách. Hodí sa na každé kamenisté miesto vystavené celodennému slnku a vystačí si s vodou vo forme zrážok.

9. Rebríček Achillea

Rebríček obyčajný poznáme z našich rebríček achillea-filipendulinalúk ako liečivú bylinku s bielymi súkvetiami, niekedy aj pod slengovým názvom myší chvost. Existujú však rôzne variety tejto rastliny ktoré ozvláštnia vašu záhradu. Rebríček dokáže rásť takmer v každých podmienkach a kvitne celé leto až do prvých mrazov. Rebríček je často považovaný za burinu, no výberom toho správneho kultivaru je ako by ste objavili poklad. Stačí si už len vybrať ten správnu varietu tejto rastlinky s rôznymi farbami(odtiene žltej no aj ružovej). 

10. Penstemon Penstemon

penstemonNenechajte sa oklamať jemným zovňajškom kvetov penstemonu. Táto rastlina je veľmi odolná. Kvitne od skorého leta až do jesene. Aj tento druh trvalky sa dá zohnať v rôznych farebných prevedeniach  a tvaroch.

 

 

Existuje mnoho ďalších odolných rastlín, ktoré sme v tomto článku nespomenuli. Za zmienku stoja napr. Veronica, Šalvia, Zlatý dážď, plazivé floxi alebo hosta.  Budeme radi ak sa aj vy podelíte o svoje skúsenosti s vašimi obľúbenými bezúdržbovými rastlinami v komentári tohto článku.

Autor: Redakcia - MatsPodobné témy

bezúdržbové trvalky

10 najodolnejších trvaliek, o ktoré sa netreba starať

My záhradníci neustále čelíme výzvam: rastliny ktoré nechcú kvitnúť, kvety zničené neskorými mrazmi, sucho, ktoré zničí celé záhony. Aj preto je fajn mať v záhrade rastliny ktoré si vyžadujú minimum starostlivosti ak…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

tieňomilné rastliny

10 najkrajších rastlín do tieňa

Aj tienisté kúty záhrady môžu byť krásne a inšpiratívne ak do nich vyberiete tie správne rastliny vhodné do tieňa. Aj keď letničky a trvalky do tieňa nie sú také bežné ako ostatné rastliny, z tienistého miesta v záhrade…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

kvety na terasu

12 Najkrajších kvetov na balkón či terasu

Na balkón sú vhodné všetky kvety, ktoré ľahko a flexibilne rastú a nádherne kvitnú. Kvôli týmto požiadavkám sa ako kvety vhodné na balkón používajú väčšinou výrazne kvitnúce letničky, ktoré rozžiaria každý balkón alebo…