Aké druhy zeleniny si vybrať do tienistej záhrady?

Máte záhradu v tieni? Aj v takej môžete dosiahnuť bohatú úrodu ak si zvolíte správne plodiny a vykonáte zopár jednoduchých úprav.

Pre mnohé záhrady sú optimálne svetelné podmienky pre pestovanie zeleniny – 8 až 10 hodín plného slnka – prakticky nemožné. Či už ide o stromy, kopce alebo budovy, tieň je skrátka bežnou súčasťou našich záhrad. Našťastie tieň nemusí byť prekážkou k pestovaniu zeleniny ak si vyberieme druhy, ktoré tolerujú tieň a spravíme zopár opatrení ako je dobré hnojenie, dostatočná závlaha či reflexná fólia okolo rastlín, tak aj v tienistej záhrade sa môžeme tešiť na bohatú úrodu.

Ak sa rozhodujeme, ktoré druhy zeleniny vysadiť na tienisté miesta, môže nám pomôcť jednoduchá pomôcka: Plodiny, z ktorých konzumujeme listy (šalát, špenát) a korene (repa, mrkva, petržlen, kvak) znesú aj čiastočne tienisté podmienky. Zelenina, ktorú však pestujeme kvôli jej plodom(paradajka, uhorka, paprika, baklažán, atď. ) potrebuje aspoň šesť hodín plného slnka denne.

Nasledovné druhy zeleniny znesú najviac tieňa:

Rukola

Najmenej tri až štyri hodiny slnka za deň. Rukola má rada polotieň, príliš veľa slnka spôsobuje stáčanie listov.

Ázijská listová zelenina

Najmenej dve hodiny slnka za deň. Bok choi(bok čoj), komatsuna a tatsoi sa uspokoja aj pár hodinami slnka a jasného tieňa denne.

Mangold

Najmenej tri až štyri hodiny ak pestujete mangold pre malé listy a najmenej päť hodín ak chceme konzumovať aj dužinaté stonky. V čiastočnom tieni bude však mangold menší.

Bylinky

Najmenej tri hodiny slnka denne. I keď mnoho druhov byliniek vyžaduje plné slnko, pažítka, majorán, medovka, koriander, mäta, oregano alebo petržlen bude prosperovať aj na tienistejších miestach.

Kel

Najmenej tri až štyri hodiny slnka denne. V porovnaní s kelom na plnom slnku je len malý rozdiel v raste.

Šalát

Najmenej tri až štyri hodiny slnka denne. Šalát je ideálny pre tienisté záhrady, pretože ho chránia pred priamym slnkom, ktoré by spôsobilo stáčanie listov a tiež sa predĺži obdobie jeho zberu.

Listová horčica

Najmenej tri hodiny slnka denne pre malé “baby“ listy. Pre pestovanie baby listov je horčica perfektná do tienistých záhrad.

Hrach a fazuľa

Najmenej štyri až päť hodín priameho slnka denne. Pri polovičnom tieni bude dozrievanie trvať dlhšie. Viac tieňa znesú najme kríčkové a trpasličie odrody.

Koreňová zelenina

Najmenej štyri až päť hodín priameho slnka denne. Mrkva, repa, zemiaky, reďkev, alebo kvaka znesú čiastočný tieň, no na úrodu budete musieť počkať dlhšie.

Pór

Najmenej tri hodiny slnka denne.

Špenát

Najmenej tri až štyri hodiny slnka denne. Aj listy špenátu reagujú na dlhotrvajúce ostré slnko skrútením listov takže sa do tienistých záhrad hodí.

Zdroj: https://www.motherearthnews.com

Autor: Redakcia – Mats

Podobné témy


Ochrana kmeňov ovocných stromov vápenným náterom

Ochrana kmeňov ovocných stromov vápenným náterom

Na kmeňoch ovocných stromov sa zvyknú vytvárať takzvané mrazové trhliny, ktoré znižujú životnosť stromov ako aj ich úrodnosť. Takýmto nepríjemnostiam sa dá ľahko predísť vďaka jednoduchému receptu našich starých otcov - natretím kmeňov vápenným mliekom.

Sledujte nás