Ako naučiť psa neťahať na vodítku?


pes ťahá na vodítku

Neustále ťahanie a trhanie vodítka stresuje majiteľa ako aj psa. Vďaka týmto technikám sa tohto správania dokážete zbaviť:

Psy prirodzene nevedia, že nemajú ťahať alebo byť ťahaní na vodítku a preto je ich to potrebné naučiť. Tréning správania sa na vôdzke nie je ľahký, pretože prirodzený pohyb psa je rýchlejší ako krok človeka a naši štvornohí zverenci sa väčšinou nevedia na prechádzke dočkať skúmania rôznych pachov a iných neodolateľných vecí. Vôdzky obmedzujú ich pohyb a správanie, nech je už akékoľvek. Niektoré psy radi behajú tak rýchlo ako môžu, iné sa neustále zastavujú, aby oňuchali a označkovali obľúbené miesta.

Na to, aby ste naučili psa neťahať vodítko je najdôležitejšie nikdy mu ho neumožniť ťahať Ak v tom budete dôslední a konzistentní, výcvik sa vám nakoniec vyplatí.

Ako naučiť psa, aby šiel na vodítku bez trhania a ťahania?

Na výcvik správania sa na vôdzke môžete použiť viacero metód, no predtým ako začnete využite týchto pár tipov:

Pokým sa váš pes nenaučí na vodítko, by mala byť každá prechádzka na vôdzke tréningom. Snažte sa aby tieto tréning boli časté, krátke a aby boli pre psa zábavné

•  Vaše tréningové vodítko by malo byť dlhé 1,5 až 2 m a malo by byť pevné(nie flexibilné, samonavíjacie). Na tréning chôdze na vodítku by sa taktiež nemali používať psie postroje ale klasický obojok

  Psy ťahajú vodítko aj preto, že majú prebytok energie, takže predtým ako ho pripnete na vôdzku, nechajte ho vybehať sa na dvore, prípadne sa s ním zahrajte aby prvotné vzrušenie trocha upadlo a pes sa upokojil. Ak sa upokojil, môžete mu pomaly nasadiť vodítko, no ak znovu začne byť vzrušený, šteká, kňučí alebo vyskakuje, prerušte zapínanie vodítka (ruku s vodítkom stiahnete späť k sebe), pokým sa neukľudní. Tento trik opakujte až pokiaľ sa pes neupokojí a až potom ho na vodítko zapnite. Pes sa takto naučí upokojiť sa pred tým ako idete na prechádzku

  Na tréning budete potrebovať veľa pamlskov. Vyberte si maškrtu ktorú má váš pes najradšej a nedostáva ju často. Najvhodnejšie sú mäkké maškrty, aby ich mohol pes okamžite prehltnúť a pokračovať v tréningu

  Kráčajte v rýchlom tempe. Zmiernite tak rýchlostný rozdiel medzi človekom a psom a pes nebude mať toľko príležitostí, k tomu aby stále zastavoval

Metóda 1: Červená a zelená

(Táto metóda si už vyžaduje aby pes zvládal povely na sed a privolanie)

Kráčajte so psom na vodítku a v momente keď pes dorazí na koniec vôdzky a začne ťahať, červená – zastavte a ostaňte bez pohybu. Keď pes prestane ťahať a vodítko sa uvoľní, privolajte ho k sebe. Keď, k vám príde, prikážte mu sadnúť k nohe a ak poslúchne povel, pochváľte ho, dajte mu pamlsok a znovu začnite kráčať - zelená. Ak sa na vás pes počas chôdze pozerá a čaká na pamlsok, pochváľte ho a dajte mu maškrtu počas chôdze. Ak začne znova ťahať, opakujte predchádzajúci postup. Pri chôdzi ho často odmeňujte za to, že kráča popri vás a díva sa na vás. Ak v tom budete konzistentní, naučí sa že pokiaľ bude kráčať popri vás, bude dostávať maškrty a bude pokračovať ďalej v prechádzke. Tiež sa naučí, že ak začne ťahať, bude sa musieť zastaviť a prísť naspäť k vám a sadnúť si. Ak vás pes začne ťahať k nejakému lákavému miestu, zopakujte postup so zastavením a za odmenu pokračujte v prechádzke k tomuto miestu. Po niekoľkých dňoch zistíte že budete psa zastavovať stále zriedkavejšie.

Metóda 2: Návnada a odmena

Kráčať začnite so psom na ľavej strane tak, že v ľavej ruke budete mať niekoľko pamlskov a budete ich držať tesne pred jeho nosom. Každých pár sekúnd odmeňte chôdzu psa tesne pri vás maškrtou. Ako náhle od vás odbehne a začne ťahať, okamžite zastavte a privolajte psa. Následne mu prikážte sadnúť si k nohe a po poslúchnutí ho znova odmeňte. Následne dajte opäť ruku s pamlskami pred neho a vydajte povel na chôdzu.

Tréning každým dňom predlžujte a po týždni môžete presunúť pamlsky z ruky do ľavého vrecka na nohaviciach, pričom psa stále odmeňujte pamlskami z ľavého vrecka za chôdzu popri vás. Interval medzi pamlskami postupne predlžujte (Na začiatku každý druhý krok a postupne predlžujte až na minúty).

Metóda 3: Opačný smer

Táto metóda používa trest, čo znamená že ak nezaúčinkuje rýchlo ( počas niekoľkých tréningov), nemala by sa ďalej používať. Neúčinný opakujúci sa trest sa môže vyhrotiť a rýchlo sa stať nevhodným. Prestaňte tieto metódy používať ak začne pes skuvíňať, začne byť priečny, agresívny alebo začne prejavovať strach.

Pre niektoré psy zastavovanie a odmeňovanie pamlskami nie je dostatočné na to aby pochopili, že nemajú ťahať. V takom prípade zareagujte na ťahanie psa nie zastavením ale obrátením sa a kráčaním do opačného smeru. Predtým ako to spravíte musíte použiť aj verbálne varovanie “pomaly”. Ak spomalí, tak mu dajte pamlsok bez toho aby ste zastavovali. Ak ale neposlúchne a začne ťahať, obráťte sa a kráčajte do opačného smeru. Vyžaduje si to trhnutie psa za obojok(nie ťahanie), tak aby hneď zbadal že ste zmenili smer. Silu trhnutia prispôsobte veľkosti psa tak aby ste mu neublížili. V momente keď vás pes pri chôdzi do opačného smeru dobieha, pochváľte ho a keď je už na vašej úrovni, znovu sa obráťte a pokračujte v pôvodnom smere chôdze. Tento postup opakujte vždy keď pes začne ťahať. Naučí sa, že ťahanie bude viesť k trhnutiu späť a že nebude môcť pokračovať v prechádzke.

Trhnutie psa vodítkom, prispôsobte vždy rýchlosti psa a jeho veľkosti aby ste mu neublížili. Táto metóda sa nemôže kombinovať so sťahovacími alebo ostnatými obojkami.

Psy ktoré odmietajú prechádzku na vodítku

Niektoré psy sa bránia ísť na vodítku. Namiesto ťahania skôr zastanú a otočia sa späť smerom domov. Často je to preto, že sa boja a potrebujú sa najskôr stotožniť s chôdzou na vôdzke. Čo s tým?

•  Skúste viesť psa na vodítku s rukou plnou pamlskov. Nebude sa tak sústrediť na vodítko a postupne sa stane pre neho prechádzka s vôdzkou komfortnejšia

•  Ak pes na vodítku zastavuje, vždy pri tom zastavte cca. meter pred ním a čakajte. Keď sa pes rozhodne ísť k vám pochváľte ho a dajte mu pamlsok. Znova pokračujte a opakujte postup pri každom zastavení. Pochváľte a dajte mu maškrtu len vtedy ak sa pohne dopredu.

•  Ak je váš pes menší môžete skúsiť techniku zdvihnutia, na ktorú budete potrebovať postroj namiesto obojku: Ak pes zrazu bez príčiny zastaví zdvihnete ho za postroj, preneste ho zo pár metrov a znova položte. Môže ho to znova nakopnúť a ak znovu pôjde sám, pochváľte ho a odmeňte maškrtou. Opakujte pri každom zastavení a vždy sa snažte predvídať čo pes spraví aby ste ho týmto spôsobom prinútili aby vôbec nezastal

•  Niektorí psy reagujú dobre na to ak im prikážete robiť niečo iné keď bez príčiny zastavia. Prikážte mu sadnúť si, potraste labkou alebo hocičo čo má váš pes rád. Pes tak môže zabudnúť na dôvod prečo náhle zastal a pokračovať ďalej. Vždy ho potom pochváľte a odmeňte maškrtou.

 



Podobné témy

pes hryzie ruky

Moje šteniatko hryzie. Čo s tým?

Prečo šteniatka hryzú? Používanie zubov pri hre, skúmaní prostredia, pri uľavovaní si od bolesti počas výmeny zubov je pre šteniatka, ako aj iné psovité šelmy úplne prirodzené. Žuvanie a hryzenie je pre ne príjemné,…

ako naučiť psa cikať vonku

Ako naučiť šteniatko pýtať sa von na potrebu

Otázku ako naučiť šteniatko cikať vonku si kladie každý začínajúci chovateľ, no proces tohto tréningu nemusí byť stresujúci pre vás ani pre vášho zverenca. Pri šteniatku nám hrá pri tomto výcviku do karát matka príroda…

šteniatko

Starostlivosť o šteniatka: výživa, rast, výchova a zdravie

Šteniatka sú veľká radosť, no zároveň aj veľká zodpovednosť. Prírastok do rodiny v podobe šteniatka si vyžaduje veľa lásky, znalostí, starostlivosti a potrebného krmiva či vybavenia. A keďže učiť sa na vlastných chybách…

pes neprestane štekať

Ako odnaučiť psa zbytočne štekať

Štekanie je pre psov prirodzené. Niektoré psy však štekajú i vtedy, keď na to nie je dôvod a je nám to nepríjemné. Takéto nadmerné štekanie sa dá odnaučiť prípadne zmierniť ak použijete tie správne výcvikové techniky.…

pes vyje

Čo robiť ak pes zavýja?

Zavýjanie je jedna z mnohých foriem hlasovej komunikácie používanej psami. Psy zavýjajú na  prilákanie pozornosti, na kontaktovanie iných psov alebo na upozornenie na ich prítomnosť. Niektoré psy tiež zavýjajú v reakcii…

pes skáče

Ako odnaučiť psa skákať

Šteniatka, no i dospelé psy prirodzene skáču na ľudí keď ich chcú pozdraviť. Je to jednoducho preto, lebo ľudia sú vyšší. Keď sa stretnú psy, oňuchajú si tváre a presne to chcú spraviť, keď sa chcú s nami pozdraviť.…