Ako naučiť šteniatko pýtať sa von na potrebu


ako naučiť psa cikať vonku

Začiatky sú vždy ťažké, no aj šteniatko sa dá naučiť hygienickým návykom veľmi rýchlo:

Otázku ako naučiť šteniatko cikať vonku si kladie každý začínajúci chovateľ, no proces tohto tréningu nemusí byť stresujúci pre vás ani pre vášho zverenca.

Pri šteniatku nám hrá pri tomto výcviku do karát matka príroda. Hneď po narodení sa šteniatka kŕmia a vykonávajú svoju potrebu priamo v ich pelechu, kde ich matka ihneď inštinktívne očistí. Na mieste kde v prvých dňoch po narodení jedia, spia a trávia čas, tak nikdy nie je pach po moči alebo výkaloch. Hneď ako šteniatka dostatočne vyrastú, naučia sa chodiť na potrebu von tým, že napodobňujú svoju matku.

Týmto spôsobom majú šteniatka prirodzene zakorenené, že nemajú špiniť do ich brloha, pelechu alebo miestnosti v ktorej žijú. Tento vzorec správania umožňuje šteniatka vo veku od dvoch až do štyroch mesiacov naučiť hygienickým návykom veľmi jednoducho, keďže je to súčasť ich prirodzených inštinktov.

Tráviaci systém šteniatka ako pomôcka

Ak chceme naučiť šteniatko pýtať sa von, ďalšou výhodou pri výcviku je jeho extrémne rýchly a efektívny tráviaci trakt. Šteňa sa vyprázdňuje po piatich až 30 minútach po kŕmení, takže pri rovnomerne nastavenom harmonograme kŕmenia a sledovania času, budete schopný vystihnúť moment, kedy chce šteniatko vykonať potrebu pravidelnými vychádzkami von. Takto veľmi rýchlo zistíte ako často venčiť šteniatko.

Miesto venčenia by malo byť tiché, aby sa šteňa cítilo pri vyprázdňovaní bezpečne. To platí najmä počas prvých dní venčenia. Psy zvyknú vykonávať svoju potrebu na rovnakých miestach – pachy týchto miest fungujú u psov ako spúšťač, čo nám uľahčí námahu. Pamätajte však, že pach moču bude fungovať ako spúšťač aj v domácnosti, takže v prípade nehody šteniatka doma toto miesto dôkladne vyčistite.

Pozitívny prístup k výcviku

Ak budete nervózny, netrpezlivý alebo budete na šteňa tlačiť aby sa vyprázdnilo na mieste venčenia, len ho vystresujete. Akékoľvek príkazy alebo konverzácia so psom sú v tomto prípade kontraproduktívne a čakanie na vykonanie potreby sa len predĺži.

Ako náhle šteniatko vykoná svoju potrebu, je dôležité ho pochváliť za dobrú prácu. Postačí tichá pochvala s potľapkaním, prípadne maškrta.

Čo ak sa stane nehoda doma

V prípade nehody šteniatka v domácnosti nikdy šteňa netrestajte, pretože by to vyvolalo negatívnu asociáciu na jeho telesné funkcie. Šteňa by sa tak pri vykonávaní potreby skrývalo, a odniesli by si to zákutia vo vašom dome. Namiesto toho zostaňte pokojný a s kľudom zoberte šteňa na obvyklé miesto venčenia.

Rutina

Na to aby šteniatko získalo návyk na vykonávanie potreby vonku je potrebná konzistencia. Každé ráno ako prvé zoberte šteniatko na to isté miesto na vykonanie potreby a opakujte to po každom kŕmení.

Ak sa výcvik venčenia šteňaťa robí správne, mal by prebiehať bez komplikácií a šteniatko by si malo na nový režim v novom domove zvyknúť počas prvých týždňov.

 Podobné témy

pes hryzie ruky

Moje šteniatko hryzie. Čo s tým?

Prečo šteniatka hryzú? Používanie zubov pri hre, skúmaní prostredia, pri uľavovaní si od bolesti počas výmeny zubov je pre šteniatka, ako aj iné psovité šelmy úplne prirodzené. Žuvanie a hryzenie je pre ne príjemné,…

ako naučiť psa cikať vonku

Ako naučiť šteniatko pýtať sa von na potrebu

Otázku ako naučiť šteniatko cikať vonku si kladie každý začínajúci chovateľ, no proces tohto tréningu nemusí byť stresujúci pre vás ani pre vášho zverenca. Pri šteniatku nám hrá pri tomto výcviku do karát matka príroda…

šteniatko

Starostlivosť o šteniatka: výživa, rast, výchova a zdravie

Šteniatka sú veľká radosť, no zároveň aj veľká zodpovednosť. Prírastok do rodiny v podobe šteniatka si vyžaduje veľa lásky, znalostí, starostlivosti a potrebného krmiva či vybavenia. A keďže učiť sa na vlastných chybách…

pes neprestane štekať

Ako odnaučiť psa zbytočne štekať

Štekanie je pre psov prirodzené. Niektoré psy však štekajú i vtedy, keď na to nie je dôvod a je nám to nepríjemné. Takéto nadmerné štekanie sa dá odnaučiť prípadne zmierniť ak použijete tie správne výcvikové techniky.…

pes vyje

Čo robiť ak pes zavýja?

Zavýjanie je jedna z mnohých foriem hlasovej komunikácie používanej psami. Psy zavýjajú na  prilákanie pozornosti, na kontaktovanie iných psov alebo na upozornenie na ich prítomnosť. Niektoré psy tiež zavýjajú v reakcii…

pes skáče

Ako odnaučiť psa skákať

Šteniatka, no i dospelé psy prirodzene skáču na ľudí keď ich chcú pozdraviť. Je to jednoducho preto, lebo ľudia sú vyšší. Keď sa stretnú psy, oňuchajú si tváre a presne to chcú spraviť, keď sa chcú s nami pozdraviť.…