Ako odnaučiť psa skákať

Tipy ako psa odnaučiť vyskakovať na vás alebo na iných ľudí

Šteniatka, no i dospelé psy prirodzene skáču na ľudí keď ich chcú pozdraviť. Je to jednoducho preto, lebo ľudia sú vyšší. Keď sa stretnú psy, oňuchajú si tváre a presne to chcú spraviť, keď sa chcú s nami pozdraviť. Takéto správanie je preto úplne prirodzené no často aj veľmi nepríjemné, keďže nechceme aby nám pes zašpinil oblečenie alebo skákal po iných ľuďoch.

Tak ako aj iné zlozvyky, aj skákanie psov po ľuďoch sa dá odnaučiť a najefektívnejším spôsobom je použitie metódy pozitívneho podmieňovania. Základom je uvedomiť si, že psy sa učia novému správaniu veľmi špecifickým spôsobom, kedy každé správanie, ktoré je odmenené (v priebehu pár sekúnd), bude posilňované a v budúcnosti preferované. Z tohto dôvodu musíme najskôr zmeniť naše správanie aby sme omylom neodmeňovali nechcené správanie – v tomto prípade skákanie:

Ak na vás pes vyskočí keď sa hráte s hračkou, okamžite prestaňte s hrou, položte hračku na zem a odíďte.

Ak pes vyskakuje popri tom ako mu dávate žrádlo, neodtláčajte ho ale odíďte preč i s jedlom

Ak na vás pes vyskakuje keď prichádzate domov, nevstúpte hneď do domu a počkajte chvíľu vonku kým sa neupokojí

odnaučiť psa vyskakovaťV každej situácii pri ktorej pes skáče na vás alebo na iných ľudí je dôležité ako zareagujete. Skákaním chce pes niečo (pozornosť, jedlo, hračku,…) dosiahnuť. Preto je dôležité aby pes pochopil, že skákaním danú vec nedostane a naopak to čo chcú sa im ešte vzdiali prípadne zmizne. Pes bude následne skúšať inú stratégiu správania, ktorou dosiahne požadovanú vec alebo reakciu (napríklad zostane sedieť pri vašom príchode domov). Ako náhle to spraví, okamžite (do pár sekúnd) ho za to bohato odmeňte maškrtou alebo pochvalou. Takéto pozitívne podmieňovanie rýchlo vytvorí nové vzorce správania, ktoré vám budú vyhovovať.

Takýto výcvik trvá viac ako len pár hodín, takže musíte byť trpezliví a dôslední. Odmenou vášho konzistentného prístupu vám bude postupná zmena správania.

Ako odnaučiť psa skákať v rôznych situáciách

Ak je pes až príliš nabudený alebo rozjarený a vyskočí na vás

1. Otočte sa mu chrbtom. Neodtláčajte psa rukami, pretože by si myslel že získal vašu pozornosť, alebo že sa s ním hráte.

2. Ak odvrátenie sa od psa pri skákaní nepomáha, pridajte slovné pokarhanie (napr. “nesmieš” alebo zlý pes”) a odíďte od neho, prípadne zatvorte pred ním dvere.

3. Ako náhle sa pes upokojí a prestane skákať, pochváľte ho a môžete pokračovať s pôvodnou činnosťou (hra, prechádzka, …)

 

Ak pes na vás skáče keď prichádzate domov

1. Dvere otvárajte pomaly. Ako náhle zbadáte náznak skákania, otočte sa a výjdite opäť von, zatiaľ čo psa necháte dnu za zatvorenými dverami cca 30 sekúnd.

2. Tento postup opakujte, až pokým pes na vás neprestane vyskakovať.

3. Ako náhle sa upokojí a prestane skákať, okamžite ho pochváľte a zvítajte sa s ním.

Ak pes vyskakuje na návštevu/priateľov

1. Požiadajte priateľov aby vám pomohli s výcvikom. Pred tým ako návšteva vstúpi, pripnite psa na vôdzku a prikážte mu sadnúť si v dostatočnej vzdialenosti (pár metrov) od dverí. Návšteva by mala otvoriť a vstúpiť sama, zatiaľ čo vy budete čakať pri psovi.

2. Inštruujte návštevu aby k vám šla, no v momente keď začne pes skákať sa musí zastaviť. Pokojne prikážte psovi sadnúť si a ak sa upokojí, návšteva môže pokračovať smerom k vám.

3. Krok 2 opakujte až kým návšteva/priateľ príde do blízkosti psa kľudne sediaceho na podlahe. Až potom môže pes návštevu privítať.

Podobný prístup môžete zvoliť aj v prípade ak pes vyskakuje na cudzích ľudí na ulici alebo v parku. Na tréning môžete osloviť neznámych okoloidúcich.

Čomu sa vyvarovať ak chcete odnaučiť psa skákať

Vyhnite sa odmeňovaniu (hoci neúmyselnému) psa za skákanie. Ide napríklad o odtláčanie, prípadne potľapkanie psa potom ako vyskočil na vás alebo pohladkanie psa inými ľuďmi potom ako na nich pes vyskočil.

Nehovorte psovi “prestaň” alebo “Dole”, pretože tým preukazujete psovi pozornosť o ktorú sa usiluje. Ak to spravíte, takéto správanie len posilníte.

Netrestajte psa za to že na vás vyskakuje. Vyskakovanie je totiž prejavom submisívneho správania a trestanie by len posilnilo nutkanie psa prejaviť vám svoju priazeň skákaním.

Jakub Durdík
Autor:
Jakub Durdík

Viac článkov od Jakub Durdík

Podobné témy


Ako naučiť šteniatko pýtať sa von na potrebu

Ako naučiť šteniatko pýtať sa von na potrebu

Otázku ako naučiť šteniatko cikať vonku si kladie každý začínajúci chovateľ, no proces tohto tréningu nemusí byť stresujúci pre vás ani pre vášho zverenca. Pri šteniatku nám hrá pri tomto výcviku do karát matka príroda…


Ako odnaučiť psa zbytočne štekať

Ako odnaučiť psa zbytočne štekať

Štekanie je pre psov prirodzené. Niektoré psy však štekajú i vtedy, keď na to nie je dôvod a je nám to nepríjemné. Takéto nadmerné štekanie sa dá odnaučiť prípadne zmierniť ak použijete tie správne výcvikové techniky.…


Čo robiť ak pes zavýja?

Čo robiť ak pes zavýja?

Zavýjanie je jedna z mnohých foriem hlasovej komunikácie používanej psami. Psy zavýjajú na  prilákanie pozornosti, na kontaktovanie iných psov alebo na upozornenie na ich prítomnosť. Niektoré psy tiež zavýjajú v reakcii…


Ako odnaučiť psa skákať

Ako odnaučiť psa skákať

Šteniatka, no i dospelé psy prirodzene skáču na ľudí keď ich chcú pozdraviť. Je to jednoducho preto, lebo ľudia sú vyšší. Keď sa stretnú psy, oňuchajú si tváre a presne to chcú spraviť, keď sa chcú s nami pozdraviť.…


Ako naučiť psa neťahať na vodítku?

Ako naučiť psa neťahať na vodítku?

Psy prirodzene nevedia, že nemajú ťahať alebo byť ťahaní na vodítku a preto je ich to potrebné naučiť. Tréning správania sa na vôdzke nie je ľahký, pretože prirodzený pohyb psa je rýchlejší ako krok človeka a naši…

Sledujte nás