Ako pestovať paradajky na balkóne?


pestovanie paradajok v kvetináčoch na balkóne

Pestovanie paradajok v kvetináči od sadenia až po zber

Paradajky sú azda najpočetnejšou skupinou jedlých rastlín. Vyznať sa v spleti odrôd, chutí, tvarov a veľkostí znamená nechať sa vtiahnuť do dobrodružného farebného sveta. Šľachtitelia neotáľajú a z roka na rok prichádzajú na trh s novými odrodami. Situácia moderného človeka, ktorý túži po vlastnej úrode aj v útrobách mesta, vyburcovala k tvorbe nových odrôd špeciálne určených pre balkónové pestovanie. Ako sa teda krok po kroku dopracovať k paradajkám z kvetináča?

Vypestovať paradajky na balkóne či na terase nemusí byť také zložité, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Naberte odvahu a poďte sa s nami naučiť základné zručnosti, ktoré prinesú vytúžený výsledok v podobe sladučkých paradajkových plodov.

Voľba vhodnej odrody rajčiakov do kvetináča

Ako som už úvodom naznačila, paleta odrôd je v prípade paradajok neskutočne široká. Ak sa vám zažiada niečo špeciálne, dokážete si zaobstarať odrody čierne, fialové, či pruhované zelené. Vráťme sa však späť na balkón. Základné delenie rastlín, čo sa týka veľkosti, by sme mohli kategorizovať do troch skupín: kolíkové, kríčkové a trpasličie. Samotný názov nám veľa napovie. Pri pestovaní v nádobe by sme mali jednoznačne zoširoka obísť odrody kolíkové, ak nechceme zbierať úrodu u suseda o poschodie vyššie.

pestovanie paradajok v nádobách

Do väčších nádob by sme mohli umiestniť niektoré kríčkové odrody. Pre balkónových záhradkárov bola špeciálne vyšľachtená kategória trpasličích odrôd paradajok. Jedná sa o rastlinky, ktoré narastajú do výšky maximálne 30 cm, tvoria malé plody a vyznačujú sa mimoriadne vysokou výnosnosťou. Ak sú vysádzané včas a je o nich dobre postarané, plodiť vám budú od skorého leta až do prvých mrazov. Zo skúsenosti sa mi osvedčili tieto odrody: červené – VILMA, BAJAJA, žlté – AZTEK, oranžové – VENUS. Pôsobivé sú tiež menej frekventované ťahavé odrody. Vyššie zmienené však aj v podtatranských podmienkach prekypovali plodmi.

Vhodné nádoby

kvetináče na paradajkyOtázka správnych nádob je veľmi dôležitým faktorom úspechu. Ak zvolíte kríčkovú odrodu paradajok nižšieho vzrastu, uvažujte o nádobe približne veľkosti vedra. V takomto prípade môže byť alternatívou aj pestovateľské vrece, či pestovanie priamo vo vreci substrátu. Špeciálne balkónové mini odrody rajčiakov dorastajú do výšky zhruba 30 cm, preto im stačí aj hrantík bežne používaný pre kvety (hĺbka 15-20 cm). Nesmieme zabudnúť, že rastlinka okrem viditeľnej časti tvorí koreňový systém, bez ktorého nemôže prospievať. Príliš plytká nádoba by mala za následok slabé rastlinky neodolné voči počasiu a samozrejme aj nízku výnosnosť. V prípade trpasličích odrôd by odstup medzi jednotlivými priesadkami mal byť 15 cm.

Voľba vhodného substrátu

Rajčiak jedlý je plodinou mimoriadne náročnou na živiny, preto potrebuje kvalitnú pôdu. Staviť na univerzálny substrát je osvedčená voľba, ale určite nepohrdne ani zeminou špeciálne určenou pre pestovanie paradajok.

Kedy a kam sadiť paradajky v kvetináči?

Paradajka patrí medzi jednoročné rastliny.  Na trhu či v záhradkárskych potrebách už v apríli nájdete v ponuke rozmanitú ponuku priesad. Pokiaľ ste začiatočník, neváhajte s ich kúpou. Skúsený predavač vám istotne rád ozrejmí, či daná odroda bude prospievať aj v menšom priestore kvetináča. Pri tvorbe vlastných sadeníc je potrebné začať už vo februári. Dokonca aj vyššie spomínané špeciálne odrody určené pre balkón viete bez problémov kúpiť ako semiačka. Niekedy i v praktickom balení v trojkombinácii farieb.

sadenice paradajok do kvetináčaParadajky milujú slnko. Balkón orientovaný na juh alebo juhozápad je v tomto prípade polovica úspechu. Výdatné slniečko sfarbí plody do finálnej farby a nabije ich chuťami. Aj keď výdatná zálievka je nevyhnutnosť, chráňte rastlinky pre neregulovaným dažďom. Prevlhnutá pôda vytvára riziko pre vznik mnohých hubovitých chorôb, ktoré sú prenosné aj vzduchom, preto žiaľ ani balkón neochráni pred ich rizikami.

Ak ste už počuli o alelopatických vzťahoch, istotne viete, že aj jedlé rastliny medzi sebou vytvárajú čosi ako priateľstvo. Správna kombinácia druhov pri sadení dopomôže k lepšej úrode či dokonca k ochrane pred škodcami. Naopak, nevhodné kombinácie znižujú úrodu. V prípade paradajky je vhodným susedom zeler alebo bazalka. Na svieži caprese šalát v horúci letný podvečer si stačí dokúpiť kúsok syra mozarella.

Starostlivosť

pestovanie paradajok na teraseMiera starostlivosti, ktorú vyžadujú rajčiaky, je pomerne intenzívna. Vzhľadom na výraznú potrebu živín je potrebné už dva týždne po zasadení začať s prihnojovaním. Živiny zo substrátu totiž rastlinka veľmi rýchlo vyčerpá. V obmedzenom priestore kvetináča je odkázaná na našu pomoc. Na začiatok môžete do substrátu zapracovať podrvené škrupiny z domácich vajec, ktoré dodajú vápnik. Paradajkové rastliny potrebujú aj intenzívnu zálievku, najlepšie ráno. Ak zalievate večer, nočné zníženie teploty v kombinácii s vlhkou pôdou môžu vytvoriť rizikové prostredie pre vznik chorôb. V skutočne horúcich dňoch však bude možno potrebné zalievať ráno i večer. Zakúpiť si dokonca môžete aj mini skleník, ktorý svojou mikroklímou vašu úrodu ešte zväčší. Kto chce mať menej starostí so zalievaním, môže si pomôcť kúpou samozavlažovacích kvetináčov.

Tvorba vlastných priesad vyžaduje len trochu praxe. Ak sa vám niektorá odroda zapáči, stačí si usušiť semiačka a na nasledujúcu sezónu môžete skúsiť vypestovať svoje rastlinky takpovediac od nuly.

Výhody pestovania paradajok v kvetináči

úroda paradajok na balkóneMať čerstvé zeleninové raňajky priamo z balkóna je na nezaplatenie. Z drobnej investície pri troche námahy a dobrom slniečku budete mať osoh po celé leto. Žiaľ, väčšina bežných chorôb rajčiakov sa šíri vzduchom, preto sa im nevyhnete ani pri pestovaní na balkóne. Ak však budete mať šťastie, jemné žlté kvietky na pevných zelených rastlinách a úžasné jedlé plody budú tešiť dlhé mesiace.

Efektívne využitie priestoru pri voľbe správnych odrôd napomôže k dosiahnutiu želaných výsledkov. Paradajky bývajú často obľúbenou zeleninou aj u našich najmladších členov rodiny. Deti sa radi zapoja aj do presádzania či starostlivosti o rastliny, preto sa nebojte ich počas leta zamestnať užitočnou činnosťou.

Záver

Paradajky vám ľahko splnia sen o jedlom balkóne. Ich úrodnosť je vysoká, starostlivosť vyžaduje na úvod trochu vedomostí a potom už len čas, lásku, veľa slniečka a pravidelnú dávku vlahy. Pestovanie na balkóne ponúka obrovské spektrum možností pre relax aj zábavu. Paradajky by rozhodne nemali chýbať ani v tej vašej mini záhradke. Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

pestovanie cesnaku

Pestovanie a sadenie cesnaku jednoducho a prehľadne

Pestovanie a sadenie cesnaku je veľmi jednoduché a zvládnu to aj začínajúci záhradkári. Naše klimatické pásmo s dostatočne dlhou zimou je navyše pre cesnak veľmi vhodné a tak má jeho pestovanie dlhú tradíciu vo všetkých…

výsadba stromov

Sadenie ovocných stromov jednoducho a prehľadne

Spôsob akým zasadíme ovocný strom ovplyvní jeho budúcu prosperitu a čas ktorý bude potrebovať na nábeh do rodivosti. Kedy sadiť ovocné stromy Ideálnym obdobím na sadenie voľnokorenných ovocných stromov je október a…

mandarinky a citróny v kvetináči

pestovanie citrusov v kvetináči

Kto by si nechcel odtrhnúť čerstvý citrón alebo pomaranč zo záhrady? I keď naše podnebie také niečo neumožňuje, čoraz viac ľudí objavuje pestovanie citrusov v kvetináčoch, ktoré sa dajú zimovať v domácnosti. Pestovanie…