Pestovanie a sadenie cesnaku jednoducho a prehľadne
Ako a kedy sadiť cesnak v záhrade spolu s pestovateľskými tipmi na starostlivosť, zber a skladovanie cesnaku
Pestovanie a sadenie cesnaku je veľmi jednoduché a zvládnu to aj začínajúci záhradkári. Naše klimatické pásmo s dostatočne dlhou zimou je navyše pre cesnak veľmi vhodné a tak má jeho pestovanie dlhú tradíciu vo všetkých regiónoch Slovenska. Táto cibuľovina je nenahraditeľnou ingredienciou v kuchyni a je známa aj svojimi liečivými účinkami, čo z nej robí jednu z najobľúbenejších druhov zeleniny na konzumáciu či pestovanie. Nie je však cesnak ako cesnak. Ten doma vypestovaný je vo väčšine prípadov omnoho aromatickejší, komplexnejší a zdravší v porovnaní s cesnakom v supermarketoch, ktorý sa väčšinou importuje z Ázie.
Pestovanie cesnaku
Ako si teda vypestovať chutný a zdravý, domáci cesnak? V tejto téme sa budeme venovať ako a kedy je vhodné sadiť cesnak. Aké druhy cesnaku sú na sadenie vhodné a čo je pri pestovaní tejto cibuľoviny podstatné. Nevyhneme sa ani zberu a skladovaniu cesnaku, tak aby nám zásoby tejto superpotraviny vydržali po celú sezónu.
Kedy sadiť cesnak
Pri jesennej výsadbe cesnaku je ideálny čo najneskorší termín – ideálne deň pred zamrznutím pôdy, čo sa však ťažko odhaduje a preto sa zvykne cesnak vysádzať na prelome októbra a novembra. Takáto neskorá výsadba zabraňuje cesnaku predčasne vzklíčiť a zamedzuje vzniku rôznych hubových ochorení (napr. fusarium).
Pri jarnej výsadbe sadíme cesnak čo najskôr po rozmrznutí pôdy (február až marec). Pri neskoršom termíne výsadby (apríl až máj) sa výrazne znižuje úroda.
Väčšina pestovateľov cesnaku preferuje jesennú výsadbu, pretože cesnak zakorení už počas jesene a zimy a do vegetačnej sezóny vstupuje s náskokom 4-6 týždňov, čoho výsledkom je väčšia úroda. Ďalšou výhodou jesennej výsadby cesnaku je, že po skorom (júlovom) zbere úrody môžeme po cesnaku nasadiť iný druh zeleniny, ktorá má ešte dostatok času na rast a dozretie v rámci tej istej vegetačnej sezóny.
Kde sadiť cesnak
Pre cesnak je vhodná pôda s dostatkom organickej zložky a živín a slnečné stanovisko. Rôznym odrodám vyhovujú rôzne pôdne podmienky (piesčitá či ílovitá pôda), takže neváhajte experimentovať s rôznymi kultivarmi.
Dôležitá je aj správna rotácia rastlín v záhrade. Cesnak by sme nemali sadiť na rovnaké miesto, kde boli vysadené cibuľoviny (vrátane cesnaku) minimálne 4 roky. Zároveň je vhodné vybrať miesto, kde bola predchádzajúcu sezónu vysadená zelenina nenáročná na živiny (koreňová zelenina, listová zelenina, repa, paštrnák, mangold, oziminy ako horčica či vika a iné). Pokiaľ pestujeme v záhrade aj cibuľu, mala by byť čo najďalej od cesnaku aby sa medzi nimi neprenášali prípadné choroby.
Sadenie cesnaku - postup
Krok 1. Pred sadením cesnaku je potrebné prekypriť pôdu do hĺbky 20 – 30 cm a zapracovať do nej živiny v podobe kompostu, prípadne iného prírodného hnojiva (nevyzretý hnoj nie je vhodný, pretože je príliš agresívny), pretože cesnak je náročný na živiny. Keďže cesnak nemá rád premočenú pôdu, hriadku na výsadbu cesnaku je vhodné trochu vyvýšiť (stačí 10 - 20 cm) nad úroveň okolitého terénu V ideálnom prípade by mala byť pôda prekyprená 3-4 týždne pred výsadbou aby mala zem čas trochu uľahnúť.
Krok 2. Cesnak sadíme do hĺbky 8 – 10 cm (pri jarnej výsadbe 4 – 6 cm), špicatejším koncom strúčika smerom nahor. Na výsadbu si v ideálnom prípade vyberáme najväčšie strúčiky s neporušeným obalom. Strúčiky vkladáme do pripravených riadkov vyhĺbených motykou alebo ich priamo zastrčíme do pôdy rukou ak je dostatočne kyprá (môžeme si pomôcť aj malou, úzkou lopatkou). Alternatívou je aj vyhĺbenie výsadbovej jamky kolíkom, no pri tejto metóde zvykne zostať pod zasadeným cesnakom vzduchová medzera, čo cesnaku neprospieva. Výsadbový riadok si je vhodné označiť špagátom aby sme cesnak sadili v rovných líniách a maximálne tak využili plochu hriadky.
Krok 3. Odporúčané rozostupy (spon) medzi jednotlivými strúčikmi sú 10 – 12 cm a 20 - 35 cm medzi výsadbovými riadkami (väčšia vzdialenosť medzi riadkami je dôležitá najmä kvôli väčšej vzdušnosti a pracovnému priestoru na odburiňovanie a prekyprovanie pôdy pri cesnaku). Pri paličiakoch a širokolistých odrodách nechávame väčšie rozostupy a pri nepaličiakoch a úzkolistých odrodách naopak menšie.
Krok 4. Zasadené strúčiky zahrnieme do roviny pôdou a výdatne zalejeme.
Krok 5. V prípade jesennej výsadby hriadku následne prikryjeme vrstvou čečiny, slamy alebo suchého lístia tak, aby bola celá hriadka zakrytá (vrstva mulču nemusí byť hrubá). Mulč ochráni zasadený cesnak pred prudkými výkyvmi teplôt pôdy a tak ochraňuje cesnak pred teplotnými šokmi pokým dobre nezakorení. Opadané ihličie z čečiny alebo slama navyše zabraňuje vysúšaniu pôdy a obmedzuje rast buriny.
Aký cesnak na sadenie si vybrať?
Cesnak na sadenie si môžeme odložiť z našej minuloročnej úrody prípadne si ho zakúpiť u overených predajcov sadbového cesnaku. Cesnak na pultoch supermarketov nie je na sadenie vhodný ani odrodovo, no najmä kvôli tomu, že obsahuje inhibítory, ktoré spomaľujú klíčenie a rast cesnaku. V každom prípade je prospešné ak je cesnak na sadenie namorený (predajcovia sadbového cesnaku v niektorých prípadoch ponúkajú už namorený cesnak), pretože morenie zabraňuje prenosu viacerých chorôb a škodcov. Cesnak si môžeme ľahko namoriť aj doma s použitím prípravkov ako je napr. sulka.
Sadbový cesnak si obstarávajte len od overených predajcov, ktorí ponúkajú zdravú sadbu bez chorôb či škodcov, pretože ak si do záhrady prinesiete cesnak napadnutý háďatokom zhubným, či bielou skleróciovou hnilobou, už sa ich tak ľahko nezbavíte.
Cesnak rozdeľujeme na 3 základné typy:
1. Paličiaky (cesnak s tvrdou stonkou)
Cesnak typu paličiak je v našich podmienkach najčastejšie pestovaný typ cesnaku. Paličiaky majú spravidla väčšie hlavy a v porovnaní s nepaličiakmi sú aromatickejšie, s väčšou chuťovou variabilitou v rámci rôznych odrôd a zároveň majú mierne horšiu skladovateľnosť. Na rozdiel od nepaličiakov vytvárajú kvetný stvol (kvetný puk na stonke) a majú tvrdšiu stonku.
2. Nepaličiaky (cesnak s mäkkou stonkou)
S týmto typom cesnaku sa môžeme stretnúť aj v predajniach supermarketov. Je určený na pestovanie do teplejšej klímy s miernejšími zimami a má jemnejšiu, menej aromatickejšiu chuť. Nevytvára tvrdú stonku ani kvetný stvol.
3. Sloní cesnak
Tento typ nie je skutočný cesnak (Allium sativum), tak ako dva predchádzajúce typy. Je skôr príbuzný s pórom a poznáme ho aj pod označením cesnak pórový (Allium ampeloprasum). Tvarom hlavy a strúčikov však pripomína klasický cesnak a preto je často zaraďovaný medzi jeho druhy. Oproti klasickému cesnaku má sloní cesnak väčšie rozmery (jedna hlava môže dosahovať aj viac ako 10 cm), menej strúčikov a má jemnejšiu chuť podobnú póru s menším obsahom aromatických látok.
Odrody cesnaku na sadenie
Podľa vegetačného obdobia rozoznávame skorý, poloskorý a neskorý cesnak, ktoré dozrievajú v rôznych obdobiach (skoré – v priebehu júla a neskoré v období august až začiatok septembra ). Cesnak sa často rozdeľuje aj na ozimný (jesenný) a jarný cesnak, čo označuje ideálne obdobie výsadby pre maximálnu úrodu, no v skutočnosti je možné sadiť na jeseň aj na jar všetky odrody. Pre jarnú výsadbu sú vhodnejšie neskoršie odrody.
Väčšina pestovateľov preferuje jesennú výsadbu cesnaku, ktorej výhodou je zakorenenie cesnaku ešte počas jesene a skorší rast spolu s dozrievaním. Cesnak vysadený ešte na jeseň má spravidla väčšie hlavičky, poskytuje väčšiu úrodu, no jarný cesnak sa zasa môže dlhšie skladovať.
1. Skoré odrody
Paličiaky: Arkus, Bjetin, Harnaš, Unikat, Lumír
Nepaličiaky: Alan, Anton, Germidour, Novozámocký
2. Poloskoré odrody cesnaku
Paličiaky: Anin, Blanin, Dukat, Džambul, Havel, Havran, Matúš, Mirka, Ornak, Slavin, Tantal, Vekan
Nepaličiaky: Lukan, Messidrome, Mojmír, Radoš, Štepán, Záhorský
3. Neskoré odrody cesnaku
Paličiaky: Jovan, Stanik, Valko
Nepaličiaky: Benátčan, Japo, Matin
Ak sadíte cesnak po prvý raz, je užitočné vysadiť viacero odrôd aby ste zistili, ktorým sa bude dariť vo vašich klimatických a pôdnych podmienkach najlepšie.
Starostlivosť o cesnak po výsadbe
Pestovanie cesnaku po výsadbe je už veľmi jednoduché a nie je náročné na starostlivosť. Stačí ak si pestovatelia dajú pozor na dve dôležité veci: odstraňovanie buriny a na škodcov.
Ako náhle na jar cesnak vzklíči a vyrastie do výšky ((10 – 15 cm)) môžeme mulč odstrániť a mierne skypriť povrch pôdy, čo zamedzí akýmkoľvek burinám vyklíčiť (ideálnym nástrojom na odburiňovanie sú rôzne plečky a motyky na burinu). V prípade, že sa predsa len nejaká burina na hriadke počas sezóny objaví, je ju potrebné odstrániť (burina odoberá cesnaku energiu a môže byť živnou pôdou pre rôzne plesňové ochorenia, ktoré sa následne prenášajú aj na cesnak).
Najväčšími škodcami cesnaku sú fúzavka cesnaková a háďatko (cesnakové a zhubné). Proti háďatkám sa môžeme brániť výsadbou zdravého cesnaku z overených zdrojov a vysádzaním vždy na iné miesto a proti fúzavke cesnakovej sú najúčinnejšie husté, záhradné siete proti hmyzu (prípadne riedka, biela geotextília), ktorými sa celá hriadka prikryje počas apríla a mája, čím sa zamedzí náletom a kladeniu vajíčok fúzavky cesnakovej do cesnaku a to najmä v oblastiach kde sa fúzavka vyskytuje.
V prípade cesnaku typu paličiak, ktorý vytvára kvetné stvoly je potrebné tieto kvetné stonky odstrániť (uštipnúť rukou) ešte pokým sú mladé a stočené smerom nadol. Uštipnutím kvetných stvolov usmerníme celú energiu rastliny do rastu strúčikov, ktoré sú potom omnoho väčšie.
Náš tip: mladé kvetné stonky majú výbornú, jemnú cesnakovú chuť a sú vynikajúce ako príloha, k mäsu, či k iným jedlám.
Cesnak vo väčšine prípadov nie je potrebné polievať. Výnimkou môže by dlho trvajúce sucho.
Zber, sušenie a skladovanie cesnaku
Cesnak dozrieva podľa odrody od polovice júla do začiatku septembra, no odhadnúť správny moment na zber niekedy nie je jednoduché (ak zberáme cesnak príliš skoro, tak sú hlavy ešte malé a ak neskoro, tak sa už začínajú strúčiky rozdeľovať a ich skladovateľnosť sa zníži). Pri paličiakoch je cesnak zrelý na zber ako náhle sa kvetné stvoly narovnajú do vzpriamenej polohy (2 – 3 kvetné stvoly môžeme na cesnaku nechať ako ukazovateľ zrelosti). Pri nepaličiakoch sú indikátormi zrelosti žltnúce konce listov a políhanie rastliny.
Cesnak je najlepšie vykopávať, keď pôda nie je mokrá a ľahko sa rozdrobuje. Ideálnym nástrojom na vyhrabávanie cesnaku sú rýľovacie vidly, prípadne iné náradie. Cesnak po zbere očistíme od hrubej nečistoty a necháme (s celou vňaťou aj s koreňmi) na vzdušnom tmavom mieste odležať cca. 10 dní. Následne je dôležité cesnak dôsledne vysušiť – pred sušením sa z cesnaku odstrihnú korene a stonka sa skráti na cca. 50 cm - najčastejšie sa hlavy cesnakov so stonkami viažu do snopov (max po 20 kusov aby na seba príliš netlačili), a zavesia sa na suché, tmavé a dobre ventilované miesto, kde prebieha sušenie.
Sušením sa cesnak zbavuje prebytočnej vody, takže je potom menej náchylný na plesnivenie. Cesnak zároveň pri procese sušenia aj vyzrieva, takže sa v ňom zvyšuje podiel aromatických látok, ktoré robia kvalitný cesnak cesnakom. Po mesiaci sušenia je vhodné stonky skrátiť o polovicu a po ďalšom mesiaci ich skrátiť na 3 - 4 cm a v takejto podobe môžeme cesnak následne skladovať na dlhšie obdobie v košíku či debničke ( takáto procedúra so skracovaním stoniek zabraňuje cesnaku v príliš rýchlom vysúšaní, ktoré vedie k následnému drobeniu a práchniveniu cesnaku).
Cesnak je najvhodnejšie skladovať na tmavom, suchom mieste s nízkymi teplotami a dobrým prúdením vzduchu. Pri skladovaní cesnak dobre odoláva aj nízkym zimným teplotám pod bodom mrazu, no ohroziť ho môžu náhle oteplenia počas zimy, kedy cesnak absorbuje vzdušnú vlhkosť a následné prudké ochladenie môže cesnak poškodiť. Preto sú na skladovanie cesnaku vhodnejšie miesta so stabilnejšou nízkou teplotou.
Užitočné informácie:
1. Ako bojovať proti fúzavke cesnakovej: Fúzavka cesnaková – škodca cesnaku
2. Čo po čom sadiť v zeleninovej záhrade: Rotácia rastlín v záhrade
3. Ako pripraviť záhradu a pôdu na zimu: Príprava zeleninovej záhrady na zimu