Ako vyrobiť dokonalý kompost, ktorý pomôže vašim rastlinám rozkvitať

Naša Záhradka

Autor
Naša Záhradka

05.12.2019

Ako vám rôzne organizmy v komposte môžu pomôcť dosiahnuť bohatú a drobivú textúru, ktorú záhradníci milujú?

Kompost dopĺňa živiny aj recykluje odpad

 

Výroba kompostu pre výživu vašej záhrady je základom správnej záhradníckej praxe. Kompost nielen doplňuje živiny a zlepšuje štruktúru pôdy, ale je to aj najúčinnejší spôsob recyklácie organického odpadu.

 

Pri kompostovaní v skutočnosti urýchľujete proces, ktorý sa vyskytuje bežne v prírode. Pri kompostovaní pôsobíte skôr ako sprostredkovateľ než ako tvorca. Nastavujete vhodné podmienky pre celý rad organizmov, aby pre vás robili prácu a kým nebudete presne vedieť, ako fungujú a čo potrebujú, budete tápať v tme. Takže, čo sa deje vnútri vašej kompostovej haldy a ako môžete maximalizovať proces, ktorého výsledkom je taká bohatou, drobivá textúra, o ktorú sa všetci záhradníci usilujú?

 

Ako to v komposte funguje?

 

Ako isto viete,cítite teplo vychádzajúce z kompostovej hromady rozkladajúcich sa organických látok. Kompostová hromada je do značnej miery živá bytosť s miliardami pôdnych baktérií, húb a iných organizmov. Prvým druhom sú psychrofilné a nízkoteplotné baktérie. Tieto oxidujú uhlík v kompostovej halde, aby vytvorili energiu, ktorá nakoniec zvýši teplotu dostatočne pre ďalšiu skupinu - mezofilné baktérie, ktorým sa darí pri teplotách okolo 20-30 ° C.

 

Ak sú podmienky nastavené správne, teplo bude ďalej stúpať a pripravovať pôdu pre termofilné baktérie, ktoré sú aktívne pri teplotách 40 - 70 ° C - dosť horúce na to, aby uvarili vajíčko. Termofily dokážu túto teplotu udržať iba niekoľko dní, ale ak sa kompostová hromada otočí, aby poskytla novú cirkuláciu kyslíka, cyklus sa môže opakovať znova a znova - dokiaľ sa všetko nerozloží.

 

Výhodou kompostovej haldy, ktorá dosahuje tieto teploty, je to, že rozklad je rýchlejší - a čo je dôležitejšie, semená burín sa ničia. Pretože však potrebujete veľké množstvo materiálu na výrobu tohto tepla (a času na to, aby ste obracali kompostovú hromadu), väčšina záhradníkov nie je schopná dosiahnuť tieto teploty. Ak je to váš prípad, nebojte sa. Väčšina rozkladu je mezofytická a táto skupina baktérií je veľmi efektívnym rozkladačom, ktorý pracuje v tandeme s inými tvormi, ako sú červy a hmyz, ktoré ich štiepením rozkladajú na menšie kúsky.

 

Štyri základné prvky

 

Ako zabezpečíme pre tieto armády živých organizmov správne podmienky? Stručne uvedené, potrebné sú štyri prvky - uhlík, dusík, vzduch a voda a dosiahnutie ich správnej rovnováhy je kľúčom k úspechu. Pomer uhlíka a dusíka by mal byť vyrovnaný. Medzi materiály bohaté na uhlík (hnedé) patria slama, drevité stonky, kartón a skartované noviny. Materiály bohaté na dusík (zelené) zahŕňajú útržky zeleniny, odrezky tráv a živočíšny hnoj.

 

Vrstvenie zelených a hnedých zložiek a ich premiešanie otočením kompostovej hromady pomôže urýchliť proces. Ak je pomer príliš naklonený na niektorý smer (výrazná prevaha uhlíka či dusíka), budete mať problémy. Materiály s vysokým obsahom dusíka, ako sú odrezky trávy, majú tendenciu byť mokré a kalné. Príliš veľa z tohto typu materiálu môže mať za následok anaeróbny rozklad, ktorý uvoľňuje dusík do vzduchu ako amoniak, čo vydáva nepríjemný zápach. Pomáha miešanie kalových predmetov so slamou bohatou na uhlík, suchými listami alebo rozdrvenými stonkami. Na druhej strane, príliš veľa suchého materiálu obsahujúceho uhlík, je tiež na škodu.

 

Ak sa vám podarí dosiahnuť rovnováhu materiálov, uistite sa, že sa do kompostovej haldy dostane dostatok vzduchu a vody. Pravidelné otáčanie - zhruba každé dva týždne - prinesie viac vzduchu, takže všetko rotuje rýchlejšie. Môže vám pomôcť mať dve alebo tri drevené nádoby, takže počas procesu rozkladu môžete zmeniť obsah jedného zásobníka na druhý. Ak majú koše rošty, vzduch môže cirkulovať a ich udržiavanie v otvorenej polohe k zemi umožňuje jednoduchý prístup k červom a inému životu v pôde.

 

Konečnou zložkou je voda, ktorá sa ľahko reguluje s trochou zdravého rozumu: ak je počasie suché, zalejeme kompost; ak je daždivé, zakryte vrchnú časť kompostovej haldy. Ak dodržíte všetky uvedené rady, namiesto toho, aby ste museli čakať rok, kým materiál zhnije, budete mať použiteľný kompost v priebehu niekoľkých mesiacov - a nie je nič uspokojivejšie, ako ho zapracovať do vašej záhrady a sledovať, ako vaše rastliny prosperujú.

Zdroj: NasaZahradka.sk

Naša Záhradka
Autor:
Naša Záhradka

Viac článkov od Naša Záhradka

Podobné témy


Ako a prečo pestovať zelené hnojivo (oziminy) v záhrade

Ako a prečo pestovať zelené hnojivo (oziminy) v záhrade

S každou ďalšou úrodou vo vašej záhrade sa z pôdy vytrácajú živiny. Tie sa stávajú súčasťou zeleniny a ovocia a aj vďaka nim sú chutné a výživné pre vás. Ak chcete v záhrade pestovať aj budúcu sezónu, musíte pôdu opäť…


pestovanie bez orania

pestovanie bez orania

Malí záhradkári sa tradične spoliehajú na orbu alebo prevracanie pôdy rýľovaním na to aby sa zbavili buriny, prekyprili pôdu, zapracovali hnojivo a uľahčili si výsadbu plodín. Takáto kultivácia pôdy zároveň urýchľuje aj…


Čo je to dobré hnojivo?

Čo je to dobré hnojivo?

To aké hnojivo bude vhodné pre naše rastliny zaujíma každého pestovateľa zeleniny a ovocia. Všetci predsa chceme dopestovať zdravé potraviny, nevyčerpať pritom pôdu a zároveň brať čo najväčší ohľad na životné prostredie…


Ako pripraviť kvalitný kompost jednoducho a efektívne

Ako pripraviť kvalitný kompost jednoducho a efektívne

Pod kompostom si môžeme predstaviť dve veci: prvou je hnijúca zmes odpadu z kuchyne, priťahujúca muchy a pachom pripomínajúca žumpu a druhou je bohaté, drobivé “čierne zlato” so zemitou vôňou – sen každého záhradníka. …


Mulč s použitím kartónu

Mulč s použitím kartónu

Mulčovanie s kartónom je jednoduchý spôsob ako urýchliť rozklad organického materiálu priamo na pôde vo vašej záhrade. Namiesto ukladania trávy, lístia, hnoja, kartónu, zbytkov rastlín a iných organických materiálov po…

Sledujte nás