Akú zeleninu sadiť na zimu?


Zimné pestovanie zeleniny dokáže značne predĺžiť sezónu v záhrade. Rastliny zasadené na zimu budú rodiť na jar ako prvé.

Na zimu sa najčastejšie sadí cesnak, no okrem tejto rastliny je mnoho iných, ktoré môžete nasadiť na jeseň, zimu prečkajú vo vegetatívnom pokoji a na jar budú mať náskok pred rastlinami zasadenými na jar.

Väčšina druhov ozimnej zeleniny je plne odolná proti chladu a zimu prežije bez problémov. Problém môže nastať v prípade, že udrú silné mrazy a na záhonoch ešte nie je snehová pokrývka. Vtedy je vhodné prekryť záhon izolačným materiálom (čečina, hrubá geotextília a iné materiály).

Druhy zeleniny ktorú môžeme sadiť na zimu:

1. Cibuľa a šalotka

sadenie cibule na jeseňJesenné vysádzanie cibule je veľmi jednoduché. Cibuľoviny majú dlhé vegetačné obdobie a pri jesennej výsadbe dozrejú až počas leta, takže si treba ich umiestnenie dobre naplánovať. Vysadený záhon by mal byť dobre označený aby ste ho nenarušili jarnou výsadbou. Pri výsadbe jesenných variet cibule a šalotky postupujeme podobne ako pri cesnaku. Na jesennú výsadbu sa hodia aj viaceré jarné variety, no musíte ich prekryť dostatočne hrubou vrstvou izolačného materiálu.

2. Cesnak

cesnak sadený na jeseňVysádzanie jesenného(ozimného) cesnaku je u nás najrozšírenejšie. Jeho pestovanie nemôže byť jednoduchšie a na výber je veľké množstvo jesenných variet. Tak ako cibuľa aj cesnak má dlhé vegetačné obdobie, no na úrodu sa oplatí počkať.

 

 

 

sadenie jarnej cibuľky na jeseň3. Jarná cibuľka

Chladu odolné variety jarnej cibuľky rastú pomerne rýchlo a jesenná výsadba vám zabezpečí úrodu už počas jari. Odolné variety sú u nás bežne dostupné, takže nie je problém s ich výberom.

4. Zimný špenát

zimný špenátZimný špenát je ideálnou rastlinou pre vašu kuchyňu. V prípade potreby ho môžete odstrihnúť a špenát znova vyrastie. Takto môže po dlhú dobu produkovať veľké množstvo šťavnatých listov. Vysadenie špenátu neskoro na jeseň vám zabezpečí úrodu už skoro na jar a bude plodiť až do leta. Ak sa objavia na šaláte kvety, odstráňte ich aby netvoril semená. Takto bude vkladať všetku energiu do listov. Zimné variety špenátu: ‘Lorelay’, ’Winter Riesen’, ‘Monores’, …

bôb sadenie na jeseň5. Bôb

Bôb vysadený na jeseň vyprodukuje prvú rodu zhruba o mesiac skôr ako bôb vysadený na jar. Jednou z najlepších ozimných variet bôbu je ‘Aquadulce’ .

 

6. Hrach

hrach sadený na jeseňČerstvý hrach si môžete užiť už aj počas jari ako hrach vysadíte na jeseň. Na jesennú výsadbu sú vhodné napríklad odolné variety Kelvedon wonder alebo meteor.

 

 

 

7. špargla

špargľaAk máte dostatok miesta, môžete si na jeseň vysadiť permanentný záhon špargle. Pestovanie špargle však nie je jednoduché. Špargľa potrebuje minimálne 2 roky pokým začne prinášať úrodu, no ak sa vám to podarí jedna rastlina vyprodukuje viac ako 20 výhonkov ročne a bude ich produkovať až 25 rokov.

8. Mrkva a petržlen

mrkva sadená na zimuAj mrkva a petržlen sa dajú pestovať počas zimy. Na jesennú výsadbu sú vhodné variety s krátkym vegetačným obdobím ( mrkva: Nektarina, Espredo F1, Primo F1, Nanda F1, Tempo F1; petržlen: Nanda, Espredo )

 

 

 

 

Autor:
Jakub Durdík

Viac článkov od Jakub Durdík

Podobné témy

Sledujte nás