Antúria, jej druhy a pestovanie
Všetko o izbovej rastline Antúria (Anthurium)
Antúria je nádherná topická trvalka s typickými “voskovými“ kvetmi, ktorá dodá exotický nádych každému priestoru v interiéri. Antúrie krásne a dlho kvitnú a jej moderné formy nie sú náročné na pestovanie, takže sa stali jednými z najobľúbenejších izbových rastlín v domácnosti.
Antúria Anthurium
Antúria je tropická trvalka patriaca do čeľade Áronovité (Araceae), podobne ako lopatkovec alebo monstera. Antúrie pochádzajú z dažďových pralesov Strednej a Južnej Ameriky, pričom známych je približne 1000 druhov rôznych veľkostí, farieb a tvarov. Väčšina z nich sú epyfitické rastliny žijúce v korunách stromov, podobne ako orchidey alebo bromélie. V interiéri sú najobľúbenejšími druhmi na pestovanie hybridy antúrie druhu Anthurium andreanum a zriedkavejšie aj Anthurium scherzerianum, ktoré sú dobre prispôsobené na pestovanie v interiéri a nie sú náročné na starostlivosť. Ak im však doprajete vhodné podmienky, antúrie sa vám odvďačia krásnym a vytrvalým kvitnutím a dlhým životom. V tejto téme sa budeme venovať práve pestovaniu týchto najobľúbenejších druhov antúrie.
Pestovanie antúrie
Svetlo
Antúria preferuje polotienisté stanoviská s nepriamym slnkom, pretože vo svojom prirodzenom prostredí rastie pod korunami stromov, čo nám najlepšie napovie ako pestovať antúriu. Najlepšie sa im darí ďalej od okna, kde ich priame slnečné lúče nespália. Táto izbovka môže prosperovať aj na tienistejších miestach, no v takom prípade bude pomaly rásť a nebude kvitnúť.
Voda
Antúria potrebuje počas vegetačnej sezóny (jar, leto, začiatok jesene) zálievku cca. raz týždenne, pričom ideálne je túto izbovku celú “osprchovať”, tak ako by to vo voľnej prírode urobil dážď. Zálievka by mala byť výdatná, no prebytočná voda by mala okamžite odtiecť, pretože antúria nemá rada ak má svoje korene vo vode (inak by to mohlo spôsobiť hnilobu koreňov). Frekvencia polievania antúrie závisí od množstva svetla a teploty, takže ako náhle teploty poklesnú a množstvo prirodzeného svetla sa počas jesene a zimy zníži, antúria sa uloží na vegetačný spánok a počas tohto obdobia je potrebné túto izbovku zalievať len cca. raz za každé dva týždne.
Pôda
Antúrie sú epyfitické rastliny žijúce v korunách stromov bez priameho kontaktu s pôdou. Substrát pre antúriu by mal byť preto maximálne priepustný a mal by umožňovať cirkuláciu vzduchu aj pre samotné korene rastliny. Antúriám vyhovuje preto mix substrátu pre orchidey s prímesou (cca. 20%) záhradníckeho substrátu. Prípadne zmes priepustných materiálov (napr. kúsky kôry, drť z kokosovej škrupiny, rašelinník, v menšom množstve aj rašelina) a trocha kompostu ako hnojivo.
Hnojenie
Antúrie budú prospievať aj s malým množstvom kompostu pridaným do substrátu, no na povzbudenie dlhotrvajúceho kvitnutia im prospeje tekuté hnojivo bohaté na fosfor a to raz mesačne počas vegetačnej sezóny (marec - september). Antúrie by sa však nemali hnojiť počas vegetačného pokoja (neskorá jeseň a zima).
Teplota
Antúrie prospievajú pri bežnej izbovej teplote čo je pri jej pestovaní v interiéri výhoda. Platí to najmä počas vegetačného obdobia. Ako náhle sa cez zimu množstvo prirodzeného svetla zníži, je vhodné antúriu presunúť na chladnejšie miesto (v rozmedzí 10 - 15 °C), kde si bude môcť odpočinúť a nabrať sily na ďalšie kvitnutie. V každom prípade by antúria nemala byť v blízkosti zdrojov tepla, klimatizácie či prievanu.
Vlhkosť vzduchu
Ako každá tropická rastlina, aj antúria vlhkosť miluje. Nedostatok vlhkosti sa často prejavuje schnutím koncov listov antúrie do hneda. Ideálna vlhkosť vzduchu pre antúriu je 50 – 60%, no alternatívou môže byť pravidelné rosenie listov (nie kvetov), zvlhčovanie vzduchu nádobou s vodou v blízkosti antúrie, prípadne zvlhčovača vzduchu.
Ako sa starať o antúriu
Antúria a jej strihanie
Keďže antúria nerastie rýchlo, netreba ju často ani strihať. V podstate je potrebné vždy odstrihnúť len odkvitnuté kvety (ideálne je ich odlomiť prstami od základne rastliny) a zoschnuté či inak poškodené listy. Ak chceme udržiavať kompaktný tvar antúrie, môžeme zostrihnúť najdlhšie časti rastliny no na antúrii by malo po reze ostať aspoň zopár listov.
Čistenie
Široké listy antúrie sú magnetom na prach a preto je ich potrebné čistiť minimálne raz do roka. Môžete to spraviť osprchovaním rastliny alebo utretím listov vlhkou handrou.
Presádzanie
Antúria nepatrí k izbovým rastlinám, ktoré rýchlo rastú, takže presádzanie je potrebné len každých 3 – 5 rokov. Signálom na presadenie antúrie môže byť prerastanie koreňov cez drenážne diery v kvetináči alebo na povrchu substrátu, či celkový zlý stav rastliny. Antúriu je vhodné presadiť do kvetináča, ktorý je o 2 – 3 cm väčší ako ten pôvodný. Pri presádzaní jednoducho vytiahneme antúriu zo starého kvetináča, do nového kvetináča pridáme substrát a rastlinu doň presadíme tak, aby bola úroveň substrátu v rovnakej výške rastliny ako v starom kvetináči. Presádzanie antúrie je najlepšie načasovať na jar alebo leto.
Rozmnožovanie antúrie
Najspoľahlivejšou metódou akou je možné antúriu rozmnožiť je rozdelenie rastliny pri presádzaní. Ak rastlinu rozdeľujete, prerežte ju pozdĺžne priamo cez stred koreňového balu ostrým nožom a obe polovice (s listami) zasaďte do samostatných kvetináčov. Antúriu je možné rozmnožovať aj pomocou odrezkov hrubších stoniek aj s listami, ktoré vložíme do vázy s vodou a po vypustení korienkov ich zasadíme do kvetináča so substrátom.
Jedovatá antúria
Antúria je mierne jedovatá pre väčšinu domácich zvierat vrátane psov a mačiek, pretože obsahuje látku šťavelan vápenatý, spôsobujúcu zápal slizníc, žalúdka a čriev zvierat.
Choroby a škodcovia
V porovnaní s inými rastlinami je antúria voči škodcom a chorobám odolnejšia. Napriek tomu môžu antúriu napadnúť vošky, roztoče alebo červce, no dá sa ich ľahko zbaviť jednoduchým zotretím z listov, prípadne insekticídnym mydlovým roztokom.
Možné problémy s antúriou:
Antúria nekvitne – rastlina pravdepodobne nemá dostatok svetla, zriedkavejšie môže byť tento problém spôsobený nedostatkom živín, prípadne nebolo antúrii dopriate obdobie vegetačného pokoja znížením teploty a prirodzeného svetla.
Schnutie listov antúrie/ antúria má hnedé listy – Hnedé konce listov signalizujú prelievanie, prebytočné hnojenie alebo nízku vlhkosť vzduchu. Ak listy antúrie hnednú odspodu, stačí ich odstrániť, aby nekonkurovali mladším listom. Môže to byť tiež signál že antúria už prerástla svoj kvetináč a potrebuje presadiť do väčšieho kvetináča.
Antúria a jej druhy
Antúrie sú dostupné vo viacerých pôvodných druhoch a kultivaroch rôznych veľkostí, tvarov a farieb, pričom najznámejšie sú hybridy druhu Anthurium andreanum, prípadne Anthurium scherzerianum. Tieto antúrie sú známe svojimi lesklými farebnými kvetmi najmä v odtieňoch červenej a bielej, nízkym vzrastom a svojou nenáročnosťou na pestovanie. Pre skúsenejších pestovateľov sú dostupné aj menej známe antúrie, ktoré sa často pestujú skôr pre textúru ich listov ako pre ich kvety. Z mnohých druhov antúrie, ktoré je možné pestovať v interiéri sme vybrali:
Užitočné informácie:
1. Výber kvitnúcich izbových rastlín: 12 najkrajších kvitnúcich izbových rastlín
2. Prehľad záhradníctiev a záhradných centier v SR: záhradníctva
3. Prehľad rôznych druhov črepníkov a nádob: kvetináče na rastliny
Použité zdroje: joyusgarden.com, theflowerexpert.com, houseraccoon.com