Ako pestovať bataty - sladké zemiaky ľahko a prehľadne


pestovanie batatov

Sadenie, pestovanie, zber a skladovanie sladkých zemiakov – batátov

Bataty sa stávajú čoraz obľúbenejšie aj medzi záhradkármi a je nato hneď niekoľko dôvodov: Sladké zemiaky, ako sa bataty často krát označujú, dokážu byť totižto veľmi produktívne a životaschopné, ich pestovanie nie je zložité a v neposlednom rade je to ich skvelá sladkastá chuť, ktorá obohatí jedálniček o chutný, zdravý a výživný druh zeleniny.  Jedlé sú dokonca aj ich listy, ktoré môžeme používať v kuchyni ako špenát.

Sladký zemiak (povojník batatový) je teplomilná rastlina pestovaná prevažne v subtropických a tropických častiach sveta pretože potrebuje minimálne 4 mesiace tepla na rast, no dostupné sú aj kultivary batatov, ktoré veľmi dobre prosperujú aj v našich klimatických podmienkach (jedna rastlina dokáže vyprodukovať 1,5 až 3 kg sladkých zemiakov). Bataty sú s klasickými zemiakmi vzdialení príbuzní (rad ľuľkotvaré), no značne sa líšia vo forme a spôsobe rastu (väčšinou sú popínavé), ako aj v nárokoch na pestovanie a skladovanie. Pestovanie batatov si predstavíme vo viacerých krokoch: ako sadiť bataty, ako sa o ne počas sezóny starať a ako ich zbierať a skladovať.

Pestovanie batatov

Bataty potrebujú na rast a dozretie omnoho viac času ako zemiaky, takže ak by sme ich sadili rovnako ako zemiaky (sadením hľúz do pôdy), síce by vzklíčili, no počas našej krátkej vegetačnej sezóny by nemali dostatok času nato aby vytvorili hľuzy. Preto sa bataty sadia väčšinou zo sadeníc, ktoré sa začínajú pestovať už počas zimy, aby boli pripravené na jarnú sezónu (podobne ako paradajky alebo papriky).

Sadenice si môžete zakúpiť od predajcov alebo si ich môžete vypestovať aj doma.

Ako si vypestovať vlastné sadenice batatov

ako pestovať vlastné sadenice batátovSadenice si najjednoduchšie pripravíme z klíčkov, ktoré vyrastajú z hľuzy batátov vo vlhkom a teplom prostredí. Jednoducho zoberieme sladký zemiak (hľuzu batátu, ktorú si môžeme kúpiť v obchode alebo vypestovať sami) a ponoríme ho do pohára s vodou (24 hodín odstátou kvôli chlóru)  hrubším koncom batátu smerom nadol tak, aby bola spodná polovica batátu ponorená  vo vode. V ideálnom prípade by sa batát nemal dotýkať dna pohára čo môžeme vyriešiť  zapichnutím pár špajdiel do hľuzy, ktoré ho budú držať vyššie v pohári.

vyklíčenie sladkých zemiakovPohár umiestnime na teplé miesto (ideálne 27 °C) s dostatkom nepriameho svetla a z hrubšieho konca sladkého zemiaka pod vodou začnú do pár týždňov vyrastať klíčky s listami aj s vlastnými koreňmi. Ak by sme sladký zemiak ponorili do pohára s vodou hrubším koncom nahor, klíčky by vyrastali z hrubšieho konca bez vlastných koreňov čo by predĺžilo čas potrebný na vypestovanie sadeníc.  Vodu v pohári je potrebné vymieňať každé 3 dni.

batáty sadeniceRastúce klíčky s listami môžeme zatiaľ pestovať ako atraktívnu izbovú rastlinu, až pokým klíčky nedorastú do 15 – 30 cm, kedy sú pripravené na samostatný rast. Potom klíčky aj s koreňmi jednoducho odlomíme od hľuzy a vložíme na týždeň do pohára s vodou, kde bude pokračovať ich rast až kým nebudú pripravené na výsadbu do kvetináča alebo priamo do pôdy v záhrade.  V prípade klíčkov bez vlastných koreňov je ich potrebné nechať po odlomení z hľuzy vyzrieť v pohári s vodou 2 – 3 týždne aby vyhnali korene.  Na vypestovanie sadeníc batatov je potrebných 90 – 100 dní, takže ak ich plánujete sadiť v druhej polovici mája, sadenice začnite pestovať už v polovici februára.

Kedy a ako sadiť bataty

sladke zemiaky sadenieSadenice batatov vysádzame do pôdy až keď pominula hrozba mrazu (cca polovica mája), pretože sladké zemiaky sú veľmi teplomilné a dlhodobejšie obdobie pod 5 °C ich môže zničiť. Vždy volíme radšej neskorší dátum výsadby,  keď je už teplota pôdy vyššia, pretože bataty vysadené do studenej pôdy nebudú mať dobrú úrodu.

Batátom vyhovuje výživná a dobre priepustná (pieskovitá), mierne kyslá pôda, v ktorej sladké zemiaky lepšie prosperujú a vytvárajú väčšie a hladšie hľuzy. V prípade ťažkej ílovitej pôdy je potrebné pôdu dokonale prekypriť minimálne do hĺbky 25 cm ešte pred výsadbou a na vrch pridať vrstvu kompostu, ktorý zabezpečí pôde dostatok živín a vzdušnosti.  Pre lepší štart môžeme dopriať batátom aj hnojivo s vysokým obsahom fosforu (napríklad kostná múčka), ktoré zapracujeme do pôdy.

Následne si vytvoríme vyvýšené hriadky 20 cm vysoké a 35 cm široké do ktorých budeme sadiť sadenice batátov. Na zvýšenie teploty pôdy a obmedzenie burín môžeme hriadky prikryť čiernou fóliou čo zabezpečí pre rast sladkých zemiakov ideálne podmienky – takto docielime bohatšiu úrodu.  Sadenice sadíme pomerne hlboko (1/2 sadenice by mala byť pod zemou) a v 35 – 45 cm rozostupoch (hriadky by mali byť od seba až 80 - 100 cm kvôli priestoru pre ťahavé batáty). Pomedzi hriadky batátov je následne možné sadiť inú zeleninu.  Sladké zemiaky je potrebné pár dní zalievať aby dobre zakorenili.

Starostlivosť o batáty počas rastu

sladké zemiaky pestovanie Ako náhle sladké zemiaky zakorenia sú veľmi životaschopné, odolné proti suchu, vysokej teplote a ohrozuje ich len málo škodcov a chorôb. Ak nemáte hriadky prikryté fóliou, bude ich nutné odburiňovať tak ako pri pestovaní zemiakov a udržiavať hriadky v pôvodnom tvare. Pre lepšiu úrodu necháme ťahavé stonky a listy batatov rásť do priestoru bez akéhokoľvek strihania.

Batáty je nutné po zakorenení polievať len veľmi striedmo v prípade dlho trvajúceho sucha a horúceho počasia (skoro ráno alebo neskoro večer), pretože časté polievanie by znižovalo úrodu a spôsobovalo plesne a hnilobu koreňov. Mesiac pred zberom už sladké zemiaky nepolievame vôbec, pretože by to mohlo spôsobiť praskliny  na hľuzách.  V prípade dostatočne výživnej pôdy batáty po výsadbe už neprihnojujeme, pretože prehnojená pôda by spôsobila väčší rast nadzemnej časti rastliny na úkor hľúz.

Zber batatov

Sladké zemiaky je možné zberať ako náhle sú dostatočne veľké. Väčšinou potrebujú batáty na dozretie do finálnej veľkosti 100 – 120 dní od vysadenia sadeníc (podľa odrody a klimatických podmienok), takže úrodu môžete zbierať od augusta do októbra. Batáty sú zvyčajne pripravené na zber keď ich listy zožltnú, no v pôde sa môžu nechať až do prvých mrazov.

batátyPodobne ako je to pri zemiakoch aj pri batátoch je vhodné ak je pôda pri zbere kyprá, takže ak je vlhká, počkáme kým trochu nevyschne. Skôr ako začneme so zberom batatov, Nadzemnú časť sladkých zemiakov pred zberom odstránime (pokosíme alebo zostriháme). Hľuzy sladkých zemiakov sú v pôde 10 – 15 cm hlboko, takže je potrebné uvoľniť rýľom alebo rýľovacími vidlami pôdu okolo základne rastliny a až následne opatrne podobrať hľuzy. Ideálne je ak vyberanie batátov dokončíme rukami aby sme ich nepoškodili (hľuzy sa ľahko otlačia/poškriabu) a očistili ich od pôdy.  Batáty však neumývame, pretože by sme skrátili ich skladovateľnosť.

Pred konzumáciou sladkých zemiakov je potrebné ich hľuzy nechať vyzrieť na teplom, vlhkom a tmavom mieste (napríklad prikryté miesto v skleníku) zhruba 2 týždne, aby sa ich škrobovitá chuť zmenila na sladkú (škrob sa v batátoch premieňa na cukor). Zrenie zároveň zacelí rany na batátoch, ktoré vznikli pri zbere. Zrenie je dôležité aj v prípade ak chcete zo sladkých zemiakov vypestovať ďalšie sadenice. Batáty by sa pri zrení nemali navzájom dotýkať aby nevznikla hniloba.

Skladovanie batátov

Sladké zemiaky vydržia najdlhšie (až 6 mesiacov) pri teplote 13 – 16 °C, priemernej vlhkosti vzduchu (50%) a s dobrým vetraním. V chladnejšom prostredí (chladnička, chladná pivnica) by bataty pri skladovaní stvrdli a nevydržali tak dlho. Na predĺženie skladovateľnosti sladkých zemiakov môžete zabaliť každý batat separátne do novín.   

Obľúbené odrody batatov

oranžové batatyCentennial: Jedna z najobľúbenejších odrôd sladkých zemiakov. Má hnedo-ružovkastú šupku a dužinu vo farbe mrkvy. Bohato rodí dlhé hľuzy aj v severnejších lokalitách a dobre sa skladuje.  

 

 

 

Beauregard: Sladké zemiaky odroda beauregardPôvodom z Louisiany, rastie a plodí výborne aj v našich podmienkach. Má svetloružovú farbu šupky a oranžovú dužinu. Má veľké hľuzy, ktoré rýchlo vyzrievajú a dobre sa skladujú.

 

 

 

Jewel: sladké zemiaky na pestovanieMá medenú šupku aj dužinu a strednú veľkosť hľúz. Veľmi dobre sa skladuje a dobre odoláva chorobám.

 

 

 

 

Bunch Porto Rico: batáty kríčkovéJe veľmi chutná odroda s medenou šupkou a oranžovou dužinou. Je to veľmi dobrá voľba pre menšie záhradky, pretože má neobvyklý kríčkový vzrast. Nevýhodou je že potrebuje dlhší čas na dozrievanie (120 dní).

 

 

 

Murasaki: Japonské batatyJaponské bataty s výraznou fialovou šupkou a vynikajúcou bielou dužinou orieškovej chuti. Hľuzy sú stredné až veľké.

 

 

 

 

 

O'Henry: svetlé batátyVýborná sladká chuť svetlo žltej dužiny. Rodí bohato, veľké hľuzy už po 90. dňoch od výsadby a je odolná proti chorobám.

 

 

 

Stokes: Fialové batáty sladké zemiakyPonúka atraktívnu fialovú farbu a veľmi chutnú dužinu.

 

 

 

 

 

Vardaman: sladké zemiaky batáty odroda na pestovanieĎalšia kríčkovitá odroda batatov pre menšie záhradky. Má zlatistú šupku a oranžovú dužinu. Plodí dlhé tenké hľuzy.

 

 

 

 

 

 



Podobné témy

ako sadiť zeleninu vedľa seba

Partnerské pestovanie zeleniny alebo čo s čím sadiť

Čo je to Partnerské pestovanie zeleniny? Partnerské alebo spoločné pestovanie rastlín je spôsob vysádzania dvoch alebo viacerých rastlín v tesnej blízkosti tak aby z toho navzájom benefitovali. Zo skúseností vieme, že…

pestovanie cesnaku

Pestovanie a sadenie cesnaku jednoducho a prehľadne

Pestovanie a sadenie cesnaku je veľmi jednoduché a zvládnu to aj začínajúci záhradkári. Naše klimatické pásmo s dostatočne dlhou zimou je navyše pre cesnak veľmi vhodné a tak má jeho pestovanie dlhú tradíciu vo všetkých…

pestovanie batatov

Ako pestovať bataty - sladké zemiaky ľahko a prehľadne

Bataty sa stávajú čoraz obľúbenejšie aj medzi záhradkármi a je nato hneď niekoľko dôvodov: Sladké zemiaky, ako sa bataty často krát označujú, dokážu byť totižto veľmi produktívne a životaschopné, ich pestovanie nie je…

ako pestovať čili papričky

Pestovanie chilli papričiek

Ťažko by sme našli rastlinu, ktorá by dokázala vyprodukovať viac chuti na tak málo priestoru ako chilli paprička. Jedna rastlina dokáže vyprodukovať aj stovku chilli papričiek, takže aj tí najväčší milovníci pikantných…

proti voškám

Ako na vošky v záhrade efektívne

Vošky (aphidoidea) sú početná skupina malého hmyzu s mäkkým telom prispôsobená na cicanie rastlinných štiav, ktorá vie v záhrade narobiť veľké škody. Je to veľmi prispôsobivý a úspešný hmyz, ktorý môžeme nájsť na celom…

vyvýšené záhony

Kombinácie rastlín do vyvýšených záhonov

O tom, že rastliny sa navzájom ovplyvňujú som nikdy nepochybovala, ale ich vzájomné interakcie a vzťahy som objavovala postupne v dostupnej literatúre. Prečítané nevyzeralo sadenie zeleniny podľa znášanlivosti zložito,…