Francúzsky buldoček, profil plemena a chovné stanice


francúzsky buldog

Vlastnosti, povaha, výchova a starostlivosť o plemeno francúzsky buldoček

Nezameniteľný zjav plemena francúzsky buldoček s drsným výzorom navonok no s miernosťou a prítulnosťou vo vnútri, z neho spravili ideálneho spoločníka pre ľudí. Francúzsky buldoček patrí medzi malé psy s hmotnosťou pod 13 kg a je charakteristický silnou postavou s mohutným osvalením, krátkou a hladkou srsťou a typickými netopierymi ušami, ktoré sú v kontraste s krátkou tupou papuľou.

Francúzsky buldoček vám vyčarí úsmev na tvári. Rád sa hrá, no takisto rád vylihuje na gauči. Je zároveň inteligentný, tvrdohlavý aj očarujúco roztomilý. Po stáročia bol šľachtený tak, aby mal rád ľudí a miloval najmä svoju rodinu. Má rád ľudský kontakt, takže nerád ostáva doma sám bez spoločnosti. Francúzsky buldoček je spoločenský pes, ktorý sa najlepšie cíti v interiéri, v tesnom kontakte s členmi svojej rodiny. Aj zo zdravotného hľadiska je preň interiér vhodnejší, pretože tak ako iné psy s tupou papuľou, aj francúzsky buldoček má problém s reguláciou svojej telesnej teploty a vyhovuje mu regulovaná teplota okolia, kde je pravdepodobnosť ochorení oveľa nižšia.

francuzsky buldocekK tomu aby bol francúzsky buldoček šťastný, nepotrebuje veľa pohybu, vďaka čomu je obľúbený aj ako pes do bytu, ktorý navyše nemá tendenciu štekať na okolie a nezvykne byť bezdôvodne agresívny voči iným psom, na rozdiel od iných malých plemien. Toto plemeno je preto vhodnou voľbou pre tých ktorí nedokážu poskytnúť aktívnejším plemenám dostatok pohybu alebo pre ľudí, ktorí nemajú dom s veľkou záhradou. Je aj dobrým strážnym psom, ktorý upozorní na každé nebezpečenstvo, no bez dôvodu nebude štekať

Ľudia ktorí ich milujú opisujú francúzskych buldočkov ako roztopašné, vtipné psy s nezávislým myslením, bez ktorých by si svoj život nevedeli predstaviť. Sú neustále s členmi svojej rodiny, ktorých budú milovať nadovšetko.

História plemena

Plemeno francúzsky buldoček nevzniklo vo Francúzsku ako by sa podľa názvu mohlo zdať. Jeho korene siahajú do Anglicka, presnejšie do okolia mesta Nottingham, kde boli mini buldoci (príbuzní anglickým buldogom) populárni medzi robotníkmi väčšinou zamestnanými v čipkárskom priemysle. Úlohou malých buldogov bolo robiť ľuďom spoločnosť, no využívali sa aj na chytanie potkanov a myší. Po priemyselnej revolúcii sa časť čipkárov odsťahovala za prácou do Francúzska a so sebou si zobrala aj svojich štvornohých miláčikov. Vo Francúzsku získavalo plemeno na popularite i početnosti a čoskoro dostalo meno po tejto krajine.

Na prelome 19. a 20. storočia sa francúzske buldočky stali populárnymi medzi parížskou smotánkou, kde boli vďaka ich rozkošnému vzhľadu a bystrej, priateľskej povahe vernými spoločníkmi umelcov, spisovateľov a bohémov, čo ich preslávilo po celom svete. Prvé zápisy do plemennej knihy sú z roku 1885 a prvý štandard bol vypracovaný v roku 1898, v roku keď francúzska Société Centrale Canine uznala francúzskeho buldočka ako plemeno.

Štandard plemena

francúzsky buldočekPoužitie: Spoločenský, strážny sprievodný pes.

Klasifikácia FCI: Skupina 9 Spoločenské a sprievodné psy Sekcia 11 Malé dogovité psy.

Celkový vzhľad: Typický malý molosoidný pes. Napriek jeho malej veľkosti je to vo všetkých proporciách silný, krátky, a zavalitý pes, s krátkou srsťou, krátkou papuľou, vztýčenými ušami a prirodzene krátkym chvostom. Musí vzbudzovať dojem bystrého, živého, veľmi svalnatého psa, kompaktnej štruktúry a silnej kostry.

Dôležité proporcie: Dĺžka trupu meraná od pleca po sedacie hrbolce mierne prekračuje výšku v kohútiku. Dĺžka papule je 1/6 celkovej dĺžky hlavy.

Farby srsti: krémová, strakoš, žíhaná, fawn a red fawn

Rozmery: Priemerná výška v kohútiku: Pes: 27 cm až 35 cm, Sučka: 24 cm až 32 cm.

Hmotnosť: Pes: 9 až 14 kg, Sučka: 8 až 13 kg.

Vek dožitia: 10 až 12 rokov

Chovné stanice plemena francúzsky buldoček

Výber vhodného chovateľa má veľký vplyv nie len na výzor a zdravie ale aj na povahové vlastnosti šteniatok, pretože kľúčové prvé týždne (9 až10 týždňov) strávi vo svojej rodnej chovnej stanici, kde dostáva tú správnu výživu a kde sa formuje jeho povaha, vzťah k ľuďom a iným psom.

Dobrý chovateľ vám poradí pri výbere toho správneho šteniatka vhodného pre rôzne povahy a pre rôzne životné štýly. So šteniatkom francúzskeho buldočka dostanete aj preukaz pôvodu, kde sú okrem informácií o psíkovi zaznamenané aj exteriérové, zdravotné a povahové vlastnosti jeho predkov v podobe výsledkov výstav, skúšok, zvodov a bonitácií a výsledkov veterinárnych vyšetrení, ktoré tvoria akýsi rodný list šteniatka, bez ktorého by ste si šteniatko vyberali naslepo. V správnej chovnej stanici vám ochotne poradia ako sa o psíka starať, ako postupovať pri jeho výchove a radi vám odpovedia na akékoľvek otázky ohľadne chovu francúzskych buldočkov.

Pri hľadaní vhodného chovateľa vám pomôže prehľad chovných staníc plemena francúzsky buldoček

Francúzsky buldoček a jeho povaha

francuzsky buldocek vychovaĽudia ktorí milujú toto plemeno vyzdvihujú najmä jeho pôvab a prispôsobivosť. Sú vynikajúcimi spoločníkmi pre rodiny s deťmi aj pre starších ľudí. Francúzsky buldoček je priateľský takmer s každým koho stretne, najmä s tými ktorí ho pohladkajú alebo sa s ním zahrajú. Sú bystrí, čulí, zvedaví a nevtieraví. Radi budú za vami chodiť z izby do izby bez toho aby dali o sebe vedieť. Boldočky sa vedia prispôsobiť každej vekovej skupine a rôznym životným štýlom, pričom najdôležitejšia je pre nich ľudská blízkosť.

Ďalšou typickou povahovou črtou francúzskych buldočkov je ich tvrdohlavosť. Vedia sa uraziť ak sa im niečo nepáči a často si robia veci po svojom, čo robí výcvik buldočka náročnejším. Pri tréningu povelov je potrebné využívať techniky pozitívneho podmieňovania (okamžitým odmeňovaním dobrého správania), tréning formou hry a vyhýbať sa trestom. S výcvikom a učením sa správnym návykom je potrebné začať okamžite po tom, ako si šteniatko francúzskeho buldočka prinesiete domov.

Francúzsky buldoček temperamentFrancúzsky buldoček miluje deti a rád sa s nimi hrá. Má vysoký prah bolesti, takže aj na neohrabané detské vystrájanie reaguje mierne a s porozumením. Buldoček je ostražitý, no šteká len keď je to naozaj potrebné. Ak šteká, tak viete, že ide o niečo dôležité. Vie byť teritoriálny a majetnícky na členov svojej rodiny, obzvlášť v prítomnosti iných zvierat. Socializácia tohto plemena je nevyhnutná, no nie je náročná.

Zdravie a francúzsky buldoček

Plemeno francúzsky buldoček je náchylné na určité ochorenia, čo však neznamená že každý psík nimi bude aj trpieť. Je však dôležité o nich vedieť už pri výbere tohto plemena.

Brachycefalický syndróm

Toto ochorenie sa vyskytuje pri psoch s krátkymi, sploštenými pyskami. Dýchacie cesty týchto psíkov sú v porovnaní s inými plemenami nepriechodnejšie, čo spôsobuje ťažšie a hlasnejšie dýchanie. Táto genetická modifikácia sa môže prejavovať len prostredníctvom hlasnejšieho dýchania, no vo vážnejších prípadoch komplikuje dýchanie. Psy s týmto syndrómom nezvládajú vysokú teplotu okolia alebo rýchly pohyb pri ktorom im hrozí prehriatie. Vážnejšie prípady tohto ochorenia sa riešia chirurgickým zákrokom.

Dysplázia bedrových kĺbov

Je dedičné ochorenie pri ktorom stehenná kosť nesedí dokonale v kĺbovom lôžku, čo spôsobuje predčasné opotrebenie kĺbov (artritídu) a ich imobilitu. S postupujúcim vekom psov sa ochorenie zhoršuje až pokým sú zadné nohy úplne nehybné. Dysplázia bedrových kĺbov je ľahko diagnostikovaná RTG vyšetrením. Jedince s týmto ochorením by nemali byť pripustené do chovu, aby túto genetickú vadu neprenášali na svoje potomstvo.

Ochorenia chrbtice

Buldočky sú s pribúdajúcim vekom náchylné na prasknutie alebo preliačenie medzistavcových platničiek, ochorenie ktoré spôsobuje veľkú bolesť a niekedy dočasnú alebo trvalú paralýzu. U Buldočkov sa objavujú aj deformácie stavcov, ktoré spôsobujú podobné pohybové obmedzenia. Obe ochorenia sa liečia protizápalovými liekmi alebo chirurgickým zákrokom. Prevenciou pred ochoreniami chrbtice je udržiavanie optimálnej hmotnosti buldočka.

Francúzske buldočky môžu trpieť aj reprodukčnými problémami, alergiami, poruchami trávenia, sivým zákalom, chorobami kĺbov, problémami s dýchacími cestami a inými ochoreniami. Ak hľadáte šteniatko, nájdite si dobrého chovateľa, ktorý dbá na zdravotný stav svojho chovu a upozorní vás na prípadné ochorenia, ktorými trpeli rodičia šteniatok. Predíde tak mnohým problémom a zdravotným komplikáciám vášho psíka.

Starostlivosť o francúzskeho buldočka

francuzsky buldocek strarostlivosťBuldočky nepotrebujú veľa pohybu na to aby boli šťastní, no aby sme držali ich hmotnosť na optime, potrebujú denný pohyb vo forme prechádzky alebo hry. Väčšina francúzskych buldočkov sa rada hrá a trávi čas rôznymi aktivitami, no nepotrebujú na to veľký priestor. Pri akomkoľvek pohybe je potrebné dbať na to aby sa neprehriali, čo platí najmä pre obdobia horúčav.

Francúzsky buldoček má krátku a hladkú srsť, nenáročnú na starostlivosť. Postačí mu občasné prečesanie mäkkým hrebeňom a z času na čas kúpeľ. Buldočky neplznú veľa, no na jar a na jeseň strácajú podsadu, ktorú je potrebné vyčesať. Raz týždenne je potrebné vlhkou utierkou vyčistiť a osušiť kožné záhyby na hlave.

Zvyšok je už štandardná starostlivosť, tak ako u iných plemien psov.

Zaujímavosti o plemene francúzsky buldoček

• Nie je nezvyklé ak buldočky chrápu a vydávajú rôzne zvuky

• Francúzske buldočky majú pri hre tendenciu ničiť svoje hračky a všetko s čím sa hrajú. Tiež radi skrývajú rôzne veci, aby ich boli ľudia nútení hľadať.

• Francúzske buldočky by nemal vážiť viac ako 13 kg. Mohlo by mu to spôsobiť problémy s pohybom a rôzne zdravotné komplikácie

• Buldočky nie sú dobrí plavci a nemali by sa nechávať bez dozoru v okolí hlbokej vody

• Francúzske buldočky zvyknú slintať, trpia nadúvaním a trocha plznú, takže nie sú ideálnou voľbou pre prehnane čistotných ľudí

• Francúzskym buldočkom bude najlepšie v rodinách, kde je stále niekto doma

francúzsky budloček predaj

Užitočné odkazy:

1. Prehľad chovných staníc plemena francúzsky buldoček: chovné stanice francúzsky buldoček

2. Kompletný zoznam veterinárov a veterinárnych ambulancií: veterinári

3. Klub združujúci chovateľov francúzskeho buldočka na Slovensku: Bulldog a mops klub

 

Použité zdroje: bulldogamopsklub.webnode.sk, dogtime.com, akc.org, vetstreet.com



Podobné témy

mena pre psov

Mená pre psov

Dobré mená pre psov dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu medzi človekom a psom. Keďže psy ľahšie rozoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, psie mená ako Roky alebo Falco budú pre psov zrozumiteľnejšie a…

pes do bytu

20 ideálnych plemien psov do bytu

Väčšina plemien psov sa vie adaptovať na akékoľvek prostredie ak má dostatok pohybu vo forme prechádzok a športu. Niektoré psy sú však do bytu vhodnejšie ako iné a je prezieravejšie vybrať si plemeno, ktoré nebude…

Mačacie mená, mená pre kocúra

Mená pre mačky

Dobré mená pre mačky dokážu výrazne zjednodušiť komunikáciu a často ovplyvňujú aj kvalitu vzťahu človeka s mačkou. Keďže zvieratá vrátane mačiek ľahšie rozpoznávajú výrazné spoluhlásky oddelené samohláskami, mačacie…

vypocet veku psa podla plemena

Ako vypočítať vek psa

Vek psa sa tradične počíta pomocou pravidla: jeden psí rok je ekvivalentom siedmych ľudských rokov, no určenie skutočného veku psa je trocha zložitejšie. Každý pes je jedinečný a tak ako u ľudí, aj u psov je dĺžka…

pes k detom

12 najlepších plemien psov k deťom

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať…

korytnačky

Chov a starostlivosť o suchozemské korytnačky

Na to že suchozemské korytnačky patria medzi plazy, majú nezvyčajne dobre vyvinutú osobnosť. I keď to nie sú zvieratká stvorené na maznanie, so svojím majiteľom si dokážu vytvoriť prekvapivo blízky vzťah, ktorý trvá po…