12 najlepších plemien psov k deťom

Výber najvhodnejších psích plemien do rodiny s deťmi

Vzťah detí a psov môže byť veľmi pekný a užitočný pre celú rodinu. Psy môžu deti naučiť zodpovednosti, empatii, spolupráci a môžu to byť nerozluční parťáci pre rôzne hry a dobrodružstvá. Vhodný pes k deťom však musí mať vyrovnanú povahu a výcvik, aby vedel ako sa má v prítomnosti detí správať, najmä ak hovoríme o menších deťoch.

Akékoľvek plemená psov, vrátane krížencov môžu byť skvelými psami ak majú priateľskú povahu a sú správne vychované, no niektoré plemená sú povahovo aj fyzicky na tento účel vhodnejšie ako iné a práve na takéto psy vhodné k deťom sa zameriame v našom výbere.

Aký je najvhodnejší pes k deťom?

Veľkosť: Mohlo by sa zdať, že malé plemená psov sú vhodné k deťom, no väčšinou to tak nie je, pretože príliš malých psov vnímajú deti ako svoju hračku čo neprospieva k ich vzájomnému vzťahu. Ani príliš veľké psy nie sú najvhodnejšie do rodiny najmä k menším deťom, pretože ich môžu svojím veľkým telom neúmyselne prevrhnúť a deti ich len ťažko udržia pod kontrolou. Preto sa z pohľadu veľkosti za najlepšie k deťom považujú stredné plemená psov, no nie je to pravidlo.

Povaha: Najmä k menším deťom sú vhodnejšie psy a fenky s pokojnou povahou a prirodzeným ochranárskym pudom. Aj preto sú k deťom vhodné strážne psy, no aj ovčiarske, spoločenské a podobne zamerané plemená psov s blízkym vzťahom k rodine. Energickejšie a temperamentnejšie plemená psov sú vhodnejšie skôr pre väčšie deti, ktoré sa im aktivitou a energiou vyrovnajú.

Omnoho dôležitejšie ako výber plemena je však povaha a výchova konkrétneho psíka, pretože ako ľudia, tak aj psy sú individuality a aj dve šteniatka z rovnakého vrhu môžu mať rozdielny temperament. Najvýznamnejšiu úlohu vo formovaní povahy psa má výchova a prostredie, v ktorom vyrastajú a nie gény, takže pri výbere psa k deťom si zvoľte šteniatko od kvalitného chovateľa. Užite si výber:

1. Labrador Retriever

velke psy vhodne k detom Váha a výška: 25 - 36 kg, 54 - 57 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: v priemere 12 rokov

Labrador retriever je najobľúbenejším plemenom psov na svete a je to aj kvôli jeho priateľskej povahe a vynikajúcemu vzťahu k deťom. Labradory nielenže deti milujú, tieto psy si doslova užívajú detské hry a detskú pochabosť. Labradory patria medzi najvhodnejšie plemená psov k deťom aj kvôli ich blízkemu vzťahu s rodinou, primeranej veľkosti a nenáročnosti. Labrador je vhodným psom k väčším aj menším deťom, no treba mať na pamäti, že potrebuje veľa aktivity nato aby mohol byť šťastný.  

2. Bulldog

psie plemena k detom Váha a výška: 23-25 kg a 31-40 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: 8 – 10 rokov

Buldogy sú vo všeobecnosti pokojné, priateľské a k deťom mimoriadne jemné psy. Veľmi radi sa s deťmi hrajú, no nedajú sa nahovoriť na hocičo, takže sú ich prirodzenými ochrancami. Oproti iným plemenám psov nie sú až tak náročné na pohyb, no i napriek tomu si vyžadujú svoju dennú dávku aktivity. Buldogy sú predurčené na život v tesnej blízkosti svojej rodiny, s ktorou si vytvárajú veľmi pevné puto. 

3. Kokeršpaniel

aky pes k detom Váha a výška: 13-14,5 kg a 38-41 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 – 14 rokov

Kokeršpaniel je vyvážené plemeno po fyzickej aj povahovej stránke a dokonale sa hodí na rolu rodinného psa. Väčšinou si dobre rozumie aj s menšími deťmi a dokáže sa s nimi neúnavne hrať. Je to energické plemeno, ako stvorené na rôzne športy a aktivity, vďaka ktorým si zachová dobrý fyzický aj psychický stav.

4. Nemecký boxer

strazne psy vhodne k detom Váha a výška: 25-39 kg a 53-61 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: v priemere 12 rokov

Pokiaľ ide o psy vhodné k deťom, nemôžeme zabudnúť na boxera. Tieto psy milujú deti, chránia ich a trpezlivým spôsobom sa s nimi radi hrajú. So svojou rodinou si vytvárajú blízky vzťah a  stávajú sa jej plnohodnotnými členmi.  Aj boxery sú energické psy, ktoré si vyžadujú veľa pohybu, takže sú vhodné do aktívnych rodín.

5. Bišon (Bichon Frise)

pes k detom Váha a výška: 4 kg a 30 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 – 15 rokov

Energické a hravé plemeno Bišon má navzdory malým rozmerom priateľskú a milú povahu, takže je ideálnym psom aj k menším deťom. Jeho výhodou je aj nenáročnosť, keďže vďaka drobným rozmerom s ním nie je potrebné každý deň odbehnúť 20 km a pretože menej plzne jeho srsť taktiež nie je problém. Bišoni sú inteligentné, hravé, biele klbká vhodné aj do bytu či menšieho domu.

6. Bígl

plemena psov k detom Váha a výška: 9-12 kg a 33-41 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: v priemere 12  rokov

Ak máte doma deti plné energie, bígl bude pre ne ideálnym psom. Tieto inteligentné, priateľské psy so skvelým čuchom sú stvorené na aktívny život plný pohybu, hier a prechádzok do prírody, kde sa prebúdza lovecký inštinkt. Ak však bígl nemá dostatok pohybu, stáva sa z neho majster únikov za dobrodružstvom. 

7. Vyžla – maďarský stavač

maďarská vyžla je vhodná do rodiny s deťmiVáha a výška: 18-30 kg a 53-64 cm

Dĺžka srsti: krátka

Vek dožitia: priemerne 12 rokov

Vyžly sú väčšinou priateľské, citlivé psy verné svojej rodine vrátane detí. Sú to veľmi aktívne psy vyžadujúce si veľa pohybu a rôznych aktivít, takže toto plemeno ocenia skôr športovo založené rodiny s väčšími deťmi, ktoré budú s týmito psíkmi držať krok.  Vyžly sú ľahko cvičiteľné, inteligentné a sebavedomé psy, vhodné pre všestranné využitie.

8. Austrálsky ovčiak

plemena psov k detom Váha a výška: 16-29 kg a 46-58 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 12 - 14 rokov

Austrálsky ovčiak je v prvom rade všestranne využiteľné pracovné plemeno, no zároveň je to vynikajúci rodinný pes, ktorý miluje deti. Australák je vždy nad vecou a veľmi trpezlivo znáša aj rozmary tých najmenších detí, ktoré sa ešte nevedia k psíkovi vhodne správať. Austrálske ovčiaky sú športovci telom a dušou a preto si každodenne vyžadujú pomerne veľkú dávku športu a aktivity aby ostali fyzicky aj psychicky fit.  

9. Kavalier King Charles Španiel

maly pes k detom Váha a výška: 6-8 kg a 30-33 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: 8 – 12 rokov

Kavalier je spoločenské plemeno, ktoré miluje prítomnosť svojho pána a členov svojej rodiny vrátane detí. Veľmi rád sa mazná a patrí medzi psov, ktorí vyhľadávajú fyzický kontakt. Milujú pohyb a šport, no vzhľadom na ich veľkosť im na udržiavanie fyzickej a psychickej kondície postačia aj kratšie prechádzky.

10. Pudel

najlepsi pes k detom Váha a výška: podla typu pudla

Dĺžka srsti: stredne dlhá, kučeravá

Vek dožitia: 12 - 15 rokov

Pudlíky sú inteligentné, všestranné psy, ktoré nadväzujú so svojou rodinou blízky vzťah a platí to aj o deťoch. Napriek svojmu huňatému vzhľadu sú veľmi aktívne psy čomu vďačia ich loveckému pôvodu. K deťom sú vhodné najmä stredné pudle, pretože sú lepšie ovládateľné a zároveň dostatočne veľké nato aby neboli pokladané za hračku.

11. Kólia

najvhodnejsi pes k detom Váha a výška: 16-34 kg a 50-66 cm

Dĺžka srsti: dlhá alebo krátka

Vek dožitia: 12 - 15 rokov

Kólie (dlhosrsté, rough, krátkosrté) majú priateľskú a jemnú povahu, ktorá z nich robí jedno z najlepších plemien psov vhodných k deťom. Kólie patria medzi najinteligentnejšie plemená psov, majú blízky vzťah k rodine a prirodzený pud ochrániť ju v každej situácii. Zbožňujú deti, no majú aj obrovské množstvo energie, takže sú vhodné do aktívnejších rodín, kde ju budú môcť vybiť formou prechádzok, športu a rôznych aktivít. Ešte väčšiu energiu a nároky na pohyb má oproti štandardnej kólii border kólia so silným pastierskym inštinktom.    

12. Zlatý retriever

pes k malým deťomVáha a výška: 25 - 34 kg, 51 – 61 cm

Dĺžka srsti: dlhá

Vek dožitia: v priemere 10 - 12 rokov

Mnohí chovatelia si pod prototypom ideálneho rodinného psa k deťom predstavia práve zlatého retrievera. Tieto aktívne psy si túto povesť vyslúžili svojou hravou povahou, vernosťou, inteligenciou a veľkou trpezlivosťou voči deťom. Ochotne budú nosiť klobúk, ktorý im deti nasadia a s trpezlivosťou sa s nimi budú hrať a podnikať výpravy za dobrodružstvom. Energia tohto plemena ho predurčuje do aktívnych rodín, ktoré im umožnia veľa fyzickej a mentálnej aktivity. 

 

Do nášho výberu sa nezmestilo mnoho psích plemien, ktoré sú skvelé do rodiny s deťmi. Sú to napríklad veľké plemená psov ako bernský salašnícky pes, novofundladnský pes, pyrenejský horský pes, nemecký ovčiak, aljašský malamut, menšie psy vrátane francúzskeho buldočka, bostonského teriéra, maltézskeho psíka, jazvečík, nemecký špic a mnoho iných vynikajúcich plemien psov k deťom. Chýba Vám v našom výber nejaké plemeno? Dajte nám o ňom vedieť nižšie v komentároch.

 

Užitočné informácie:

1. Prehľad chovných staníc psov na Slovensku: chovné stanice

2. Prehľad najobľúbenejších plemien psov na Slovensku: plemená psov v SR

3. Zoznam mien pre psov: psie mená

Autor:
Jakub Durdík

Viac článkov od Jakub Durdík

Podobné témy

Sledujte nás