Irán, krajina šafranu


výroba šafránu

Hovorí sa že prináša úsmev na vašu tvár. Šafran, kráľ všetkých korení je Iránskym zlatom a to doslova. Cena za 1g kvalitného šafranu môže byť pre koncového spotrebiteľa vyššia ako cena za 1g zlata a až 85% „červeného zlata“ na svete pochádza z Iránu.

Šafran si vďaka jeho jedinečnej chuti a vôni cenia kuchári na celom svete a preto sa oplatí investovať toľko energie do jeho zberu a spracovania. Na vyprodukovanie 1 kg kvalitného šafranu je totiž potrebných až 150 000 fialových kvetov krokusov. Kvitnú pár týždňov v jeseni a obsahujú 3 tyčinky, ktoré po vysušení poznáme ako šafran. Ideálny čas ich zberu je zavčas ráno.

Irán má výborné pôdne a klimatické podmienky na pestovanie tejto pochutiny, no za posledných 15 rokov trpel pod uvalenými ekonomickými sankciami aj iránsky šafranový priemysel. Produkcia klesla za toto obdobie o 40% a predaj tohto artikla fungoval cez rôzne medzistupne, takže domáci producenti prišli o svoje značky a hlavne marže. V roku 2016 sa však prvý krát prejavil efekt oslobodenia od tohto bremena a produkcia šafranu okamžite začala rásť.

V roku 2017 sa očakáva produkcia na úrovni až 400 ton, čo predstavuje 250%-né zvýšenie oproti roku 2014. Táto komodita sa navyše opäť začína predávať pod iránskymi značkami, takže gro marže ostáva pre domácich producentov. Ďalšími exportnými komoditami ktorými je Irán známi sú pistácie (najväčší svetový výrobca) a koberce, ktoré po zrušení sankcií takisto zaznamenali prudký nárast. Iránska ekonomika sa tak opäť môže nadýchnuť.

Zdroj: theguardian.com

Autor: Redakcia - Mats



Podobné témy

chov mangalice

Na farme, kde sa chová mangalica

Mangalica je plemeno prasiat, ktoré vzniklo krížením s polodivými sviňami, po ktorých zdedilo jedinečné vlastnosti. Tá najcennejšia vlastnosť je schopnosť vytvárať tuk, ktorý tvorí až 65% ich úžitkovej hmotnosti …

minerály pre rastliny - žltnutie listov

Význam minerálov vo výžive rastlín

Na to aby mohli rastliny rásť a prosperovať, potrebujú dostatok minerálnych látok na svoju výživu. Niektoré minerálne látky (prvky) využívajú rastliny vo väčšej miere (Tvoria 10 až 0,01% z ich hmotnosti ) – tie nazývame…

elektrický traktor

Na Slovensku vyvinuli elektro traktor

Podobné správy zvyčajne prichádzajú z ekonomicky najvyspelejších krajín sveta, no tento krát je to inak. Rastislav Tribula zo Žiliny je tvorcom Etraktora – prvého malotraktora, ktorý má namiesto spaľovacieho motora…

Najziskovejšie rastliny na pestovanie

5 najziskovejších rastlín na pestovanie

Mnohých ako prvé napadnú paradajky či šalát, no v skutočnosti je najziskovejšie pestovanie špeciálnych rastlín, ktorých pestovanie je často krát jednoduchšie, ako by ste si mysleli. Väčšina týchto rastlín sa dá pestovať…

chránené slovenské potraviny

Ktoré slovenské potraviny majú ochrannú známku?

Slovensko má v zozname kvality Európskej únie registrovaných 18 tradičných produktov a to v kategóriách: chránené zemepisné označenie, zaručené tradičné špeciality a chránené označenie pôvodu . Slovenská bryndza  …

hliva ustricová z kávového odpadu

Z kávového odpadu pestujú hlivu ustricovú

Novo založená spoločnosť v holandskom Roterdame pestuje hlivu ustricovú práve na odpade z kávy. Jedna bežná kancelárska budova dokáže za mesiac vyprodukovať až jednu tonu takéhoto odpadu. To sú už zaujímavé množstvá aj…