Jesenná výsadba v záhrade


Jesenná výsadba v záhrade

Čo a kedy sadiť v jesenných mesiacoch

Jeseň je ideálnym obdobím na výsadbu mnohých rastlín vrátane chladnomilných druhov zeleniny. Väčšina záhradkárov v jeseni zbiera plody svojej práce v podobe zeleniny a ovocia a pripravuje svoju záhradu na zazimovanie, avšak aj jeseň je ešte stále možné využiť na vysadbu a predĺžiť si tak sezónu v záhrade. Okrem ovocných stromov, krov, cibuľovín, ozimín a trávnika, pre ktoré je jesenné obdobie na výsadbu ideálne, je stále možné sadiť aj viaceré druhy zeleniny a trvalky. 

Výhody jesennej výsadby

zohriata pôda podporuje rast rastlín

dostatok zrážok znižuje potrebu polievania

znížená aktivita škodcov a chorôb

príjemné denné teploty bez horúčav

Okrem týchto predností má sadenie v jesenných mesiacoch aj negatíva. Tým najväčším sú nižšie nočné teploty, ktorých efekt je najmä v prípade jesennej výsadby zeleniny možné do veľkej miery zmierniť využitím ochrany proti chladu (krycie tunely, pareniská, skleníky), prípadne vhodným výberom chladu-vzdorných druhov.

Zistite viac o technikách na predĺženie sezóny v zeleninovej záhrade

Neváhajte preto využiť prednosti jesennej výsadby a predĺžte si sezónu aj vo vašej záhrade:

Čo sadiť na jeseň

1. chladnomilné druhy zeleniny

zalenina v jeseniZačiatkom jesene je stále čas na výsadbu zeleniny a to najmä chladu-odolných druhov a kultivarov. Ide najmä o šalát a inú listovú zeleninu, reďkev, hrach a horčicu. V prípade použitia ochrany proti chladu v podobe tunelov, parenísk a skleníkov je možné na jeseň vysádzať aj kel, mrkvu, petržlen, repu, brokolicu, karfiol a kaleráb. Vždy si vyberajte kultivary, ktoré sú určené na pestovanie v chladnejšom období a dozrievajú počas kratšieho obdobia (menej ako 60 dní od výsadby). Medzi najodolnejšie druhy zeleniny, ktorým neprekáža ani mierny mráz patria klajtónia, kel kučeravý ’white russian’, tatsoi či mache.

Pri jesennej výsadbe zeleniny by ste mali využívať presádzanie predpestovaných sadeníc pred pestovaním zo semena, pri ktorom je potrebný dlhší čas na produkciu úrody.

Kedy sadiť:

Pestovateľská sezóna zvyčajne končí s príchodom prvého tuhšieho mrazu. Rastliny potom zastavia rast svojich nadzemných častí a už nedokážu produkovať ďalšiu úrodu. Termín jesennej výsadby by mal byť preto rozvrhnutý tak, aby zelenina stihla vyprodukovať úrodu ešte pred príchodom prvých mrazov. Informácie o čase potrebnom na vyprodukovanie úrody od výsadby, prípadne od presadenia nájdete na každom balení semien, prípadne na internete. V prípade využitia ochrany proti chladu (tunely, pareniská, skleníky) je možné posunúť termín výsadby o dodatočných 6 týždňov. Pri plánovaní termínu výsadby zeleniny by ste preto mali poznať odhadovaný dátum prvého mrazu pre vašu lokalitu. 

2. Cibuľoviny pre nadchádzajúcu sezónu

sadenie cibuľovín na jeseňJesenná výsadba je pre cibuľoviny ideálnou voľbou, pretože tak dokážu do zimy zakoreniť a začať rásť počas nasledujúcej skorej jari. Takýmto spôsobom môžete vysádzať cibuľu, cesnak, jarnú cibuľku, pažítku a iné druhy zeleniny. Na jesennú výsadbu sú vhodné taktiež okrasné cibuľoviny (tulipány, narcisy, snežienky, krokusy, modrice, hyacinty…). Aj v prípade cibuľovín si na jesennú výsadbu vyberte chladu-odolné kultivary.  

Kedy sadiť:

S výsadbou cibuľovín počkajte až na príchod chladného počasia na prelome jesene a zimy. Ideálnym termínom na ich výsadbu sú dva týždne pred úplným zamrznutím pôdy, čo pre rôzne lokality znamená október až December. Takáto neskorá výsadba zabraňuje cibuľovinám predčasne vzklíčiť a zamedzuje vzniku rôznych hubových ochorení.

3. Trvalky

výsadba trvaliek v jeseniJesenné obdobie je vhodné aj na výsadbu trvaliek. Nadzemná časť trvaliek na jeseň postupne odumiera avšak koreňová sústava je naďalej aktívna, takže rastliny môžu zakoreniť ešte pred zamrznutím pôdy. Takýmto spôsobom je možné vysádzať väčšinu okrasných trvaliek ako aj trvalkové druhy zeleniny akými sú napríklad špargľa, rebarbora, štiav a iné. Na jesennú výsadbu sú vhodné len väčšie rastliny s rozvinutou koreňovou sústavou, ktoré už dokážu prežiť zimu. Na zvýšenie ochrany pred chladom je vhodné rozložiť v okolí trvaliek vrstvu organického mulču (kôra, suché lístie, slama…).

Kedy sadiť:

Trvalky môžete vysádzať počas celej jesene, najneskôr však 2 týždne pred zamrznutím pôdy.  Aj v tomto prípade je výhodou jesennej výsadby dostatok zrážok, prehriata pôda a mierne denné teploty.

4. Stromy a kry

Sadenie stromov na jesenJeseň je najlepším obdobím na výsadbu opadavých stromov a krov. Prehriata pôda a dostatok vlahy im umožňuje pred zimou dostatočne zakoreniť a nabrať silu pred jarným klíčením. Na jesennú výsadbu sú vhodné všetky opadavé stromy a kry vrátane ovocných aj okrasných druhov. Na výsadbu môžete použiť kontajnerované, prípadne voľnokorenné dreviny. Vyhnite sa jesennej výsadbe ihličnanov a stálozelených rastlín.

Kedy sadiť:

Stromy a kry je možné vysádzať kedykoľvek od prechodu do dormancie (po zhodení listov), najneskôr však 2 týždne pred zamrznutím pôdy, aby stihli zakoreniť.

Zistite viac o tom ako sadiť ovocné stromy a kry

5. Trávnik

siatie trávnika na jeseňAj na výsadbu trávnika je ideálne práve jesenné obdobie. Tráva má počas jesene ideálne podmienky na zakorenenie a vďaka pravidelnejším zrážkam nie je potrebné vysadený trávnik tak často polievať.

Kedy sadiť:

Výsadbu trávnika je možné naplánovať kedykoľvek počas jesene, no najneskôr 6 týždňov pred príchodom prvých mrazov. Pri pokládke trávneho koberca môžete trávnik vysadiť najneskôr 2 týždne pred príchodom prvých mrazov.

6. Pôdopokryvné oziminy

zelené hnojivo v jeseniAk na pôde dlho nerastú žiadne rastliny, je vystavená živlom, čím degraduje a stráca svoju úrodnosť. Z tohto dôvodu sa na nevyužitú pôdu vysievajú pôdopokryvné oziminy, ktorých primárnou úlohou je ochrániť pôdu pred eróziou. Oziminy sa navyše využívajú aj ako zelené hnojivo, pretože obohacujú pôdu o organickú zložku. Z tohto pohľadu sú prínosné najmä strukoviny, ktoré dokážu viazať do pôdy atmosférický dusík.  Medzi najčastejšie využívané oziminy vysádzané na jeseň patria jačmeň, ovos, strukoviny (hrach, ďatelina, lucerka, vika), reďkev siata, horčica a mnoho iných. 

Kedy sadiť:

Oziminy by sa mali sadiť mesiac pred prvým mrazom, no závisí to aj od druhu jednotlivých rastlín. Niektoré odolné oziminy(raž, ďatelina plazivá) je možné sadiť aj po príchode prvých mrazov, pretože sú natoľko odolné, že prežijú zimu a obnovia svoj rast na jar. Naopak hrach poľný, reďkev siata či repka olejná by mali byť zasadené čo najskôr po odstránení letných plodín, aby dokázali vytvoriť dostatočne hustý porast do príchodu prvých mrazov, po ktorých odumierajú, avšak vytvorená biomasa pokrýva pôdu počas zimy.

Tipy na jesennú výsadbu

  • Pôdu po odstránení rastlín dozrievajúcich v lete nie je potrebné prevzdušňovať kopaním či preorávaním. Postačí ak povrch pôdy vyrovnáte hrabľami , prípadne môžete pridať na vrch vrstvu kompostu a pôda je pripravená na výsadbu.
  • Skracujúce sa jesenné dni budú postupne spomaľovať rast vysadenej zeleniny.  Zeleninu preto vysaďte na najslnečnejšie miesto v záhrade, aby mala čo najviac slnečného svetla.
  • I keď sú zrážky počas jesene pravidelnejšie a výdatnejšie, je potrebné udržiavať pôdu po výsadbe vlhkú, nie však premočenú. Dostatočné množstvo vlahy je potrebné na zakorenenie a prípravu rastlín na príchod zimy.
  • Pokrytie pôdy v okolí rastlín po výsadbe mulčom (drevnou štiepkou, kôrou, čečinou, suchým lístím… ) je v jesennom období prospešné, pretože takáto izolačná vrstva udržuje vyššiu teplotu pôdy a zabraňuje rýchlej strate vlhkosti

 

Užitočné informácie:

1. Techniky na predĺženie pestovateľskej sezóny: Ako si predĺžiť sezónu v záhrade

2. Sadenie cesnaku jednoducho a prehľadne

3. Všetko o využití ozimín v záhrade: Ako a prečo pestovať oziminy v záhrade

 

 Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

pestovanie cesnaku

Pestovanie a sadenie cesnaku jednoducho a prehľadne

Pestovanie a sadenie cesnaku je veľmi jednoduché a zvládnu to aj začínajúci záhradkári. Naše klimatické pásmo s dostatočne dlhou zimou je navyše pre cesnak veľmi vhodné a tak má jeho pestovanie dlhú tradíciu vo všetkých…

výsadba stromov

Sadenie ovocných stromov jednoducho a prehľadne

Spôsob akým zasadíme ovocný strom ovplyvní jeho budúcu prosperitu a čas ktorý bude potrebovať na nábeh do rodivosti. Kedy sadiť ovocné stromy Ideálnym obdobím na sadenie voľnokorenných ovocných stromov je október a…

mandarinky a citróny v kvetináči

pestovanie citrusov v kvetináči

Kto by si nechcel odtrhnúť čerstvý citrón alebo pomaranč zo záhrady? I keď naše podnebie také niečo neumožňuje, čoraz viac ľudí objavuje pestovanie citrusov v kvetináčoch, ktoré sa dajú zimovať v domácnosti. Pestovanie…