Kamenný mostík 1.časť.

Dušan Adamec

Autor
Dušan Adamec

02.10.2019

Praktický foto návod, časovo nenáročný – kamenný mostík.

– Ako postaviť kamenný oblúkový most bez malty.
– Lacná a dostatočne pevná technológia stavby.
– Praktický foto návod, časovo nenáročný – kamenný mostík.

kamenný mostík

 

Oblúkové mosty patria medzi najstaršie typy mostov. Stará Čína, Rím, Perzia, používali technológiu stavby týchto mostov po stáročia. Pre pevnosť kamenných mostov ich môžme stále vidieť dodnes v mestách Európy i Ázie. 

Tiež ako konštrukčný prvok sa používali oblúky a klenby napríklad na akvadukty, stredoveké hrady a kostoly.

Aj keď je konštrukcia oblúkových mostov pomerne rôznorodá, základná štruktúra sa nemení. Najjednoduchší tvar je polkruhový dizajn s opierkami na oboch koncoch. Tlak z vrchu mostu sa distribuuje cez oblúk a odkloní váhu na svoje dve podpery.

Oblúkové mosty nepotrebujú ďalšie podpery, ani konštrukciu z ocele.

Kamenné oblúky sú postavené na dočasnom drevenom debnení, ktoré drží kamene počas výstavby. Potrebná je dočasná forma – debnenie, pretože štruktúra nie je stabilná, kým sa neuzatvorí oblúk.


 

 

 

Môj postup pri budovaní kamenného mostíku

 

Chodník k včelám vedie cez potôčik, mierne do kopca. Doska cez potok bola vždy šmykná. Aj mierny kopec, keď zapršalo.Chcelo by to si spraviť lepší prístup ku včelnici. Účelový, lacný a pekný.

Najjednoduchšie by bolo dať po oboch brehov potôčika kamene, cez ne pevnú dosku, obsypať zemou. Rok-dva by vydržala. Ale neriešilo by to šmýkanie z kopčeka. Ani vzhľad.

Pri prerábaní dvora okolo domu, ostalo kopec ploských skál z chodníka. Čo s nimi? Prečo ich nevyužiť? Čo tak kamenný mostík.

 

Postup

 

Najskôr treba vybudovať pevné základy – podpierky či piliere mostu.

K tomu aby voda nevymývala breh pod mostom. Tiež aby sa most neprebáral v mäkkom dne. Ja som ako základ použil tieto dva ploché kamene. Pri väčšom moste by sa bolo treba so základmi viacej pohrať. Ale tu to stačí.

 

 

Ako formu pod kamenný oblúk, som si zvolil takúto konštrukciu zo starých dosák. Dva polkruhy pozbíjané k sebe tenkými doskami.

Rozmery: dĺžka 50 cm – vzdialenosť brehov potôčika. Výška 50 cm. Neúplný polkruh.

Drevenú formu som podložil menšími kameňmi. Tie okrem podopretia, pomôžu pri vyberaní formy po dokončení mosta.

forma na kamenný mostík

 

Video  zo stavby kamenného mostíku.

Podobné témy

Sledujte nás