Ľubovník bodkovaný, prírodný liek nielen na nervy

Aké sú jeho účinky a na čo všetko sa používa ľubovník bodkovaný

Trezalka, čarovník, svätojánska bylina - to všetko sú ľudové názvy pre ľubovník bodkovaný. Na svete existuje viac ako 400 variet ľubovníka a je rozšírený takmer po celej planéte. Od nepamäti ho ľudia používali ako liek, no až pomerne nedávno bol vedecky preskúmaný pre jeho medicínsku hodnotu. Dokázalo sa, že obsahuje mnoho aktívnych látok a to najmä rutín, pektín, cholín, sitosterol, hypericín a pseudohypericín. Kvety a listy tejto rastliny majú analgetické, antiseptické, digestívne, diuretické, upokojujúce, a antidepresívne účinky na ľudské telo.

Ľubovník bodkovaný -hypericum perforatumTáto trvalka sa vyskytuje na slnečných lúkach a obľubuje suchú, priepustnú pôdu. Je ju možné pestovať aj v domácich podmienkach. Najlepšie sa rozmnožuje koreňovými odrezkami zasadenými na jar alebo na jeseň do priepustného substrátu. Prosperuje skôr v suchej pôde za plného slnka, prípadne v polotieni. Ľubovník je vďačný aj vďaka jeho nenáročnému zberu. Ľahko sa hľadá a za 5 minút máte nazbieraný ľubovník na celý rok, je však dôležité ho zbierať za slnečného počasia. Ľubovník kvitne od konca júna až do septembra.

Názov Hypericum má grécky pôvod a znamená “nad obrazom”. Pramení to z dávnej tradície vešať zväzky ľubovníka nad sväté obrázky, keďže sa verilo, že odpudzuje zlo. Ľubovníku sa pripisovala magická moc. V antickom grécku bol používaný na liečbu rôznych ochorení vrátane ischiasu a uštipnutia jedovatými hadmi.

Použitie ľubovníka bodkovaného

Ľubovník bodkovaný sa v súčasnosti používa na liečenie širokej skupiny ochorení vrátane chronickej obštrukcie pľúc, problémov s mechúrom, hnačky a depresie. Účinný je aj pri liečbe pomočovania detí. Má upokojujúce účinky a redukuje bolesť. Často sa odporúča proti problémom spôsobeným menopauzálnym prechodom, ktoré bývajú spúšťačom podráždenosti a úzkosti. Okrem neuralgickej bolesti, pomáha aj pri fibróze, ischiase a reumatologickej bolesti. Ľubovníkový olej sa podáva pri bolestiach brucha, kolike a pri zažívacích problémoch. Olivový olej v ktorom sa lúhoval ľubovník sa aplikuje externe na rany, začervenania, popáleniny, vredy, tumory, reumatické kĺby, zapálené prsníky a iné kožné ochorenia. Používa sa tiež na zmiernenie spálenej pokožky slnkom. Ľudia so svetlou pokožkou by sa mali vyhýbať užívaniu ľubovníka v akejkoľvek forme a simultánneho vystavovania sa slnku, pretože im hrozí dermaditída, spálenie a pľuzgiere na koži.

Upozornenie! Ľubovník bodkovaný môže interagovať s inými liekmi. V prípade že užívate lieky, poraďte sa so svojím lekárom skôr ako budete užívať aj ľubovník. Môže spôsobiť aj problémy pri anestézii takže sa vyhýbajte jeho užívaniu pred operáciami.

Príprava čaju z ľubovníka: Do 2 dcl pohára zalejte 1-2 čajové lyžičky vysušeného ľubovníka(kvety, stonky a listy) vriacou vodou a nechajte lúhovať 10-15 minút. Pite tri krát denne.

Ľubovníkový olej: Naplňte sklenenú nádobu sušenými kvetmi ľubovníka, zalejte olivovým alebo ľanovým olejom až po okraj, pevne uzavrite a nechajte lúhovať 4 až 5 týždňov. Nádobou počas tohto obdobia občas zatraste. Po vyluhovaní precedíme olej cez plátno aby sme odstránil všetky kvety.

Celý recept aj s postupom nájdete tu: ľubovníkový olej

Ľubovníková tinktúra: Do pollitra alkoholu v sklenenej fľaši nasypeme dve hrste ľubovníkových kvetov, zatvoríme ju a necháme lúhovať tri týždne.

Autor:
Katka Ondeková

Viac článkov od Katka Ondeková

Podobné témy

Sledujte nás