Lúčne kvety v záhrade alebo ako v záhrade vytvoriť kvitnúcu lúku


lúčne kvety v záhrade

Ako vysadiť lúčne kvety v záhrade a ako sa o ne starať

Aj lúčne kvety majú svoje miesto v záhrade. Lúka v záhrade prináša krásu, nespútanosť a harmóniu v podobe farieb, vôní, zvukov a nového života. Takáto alternatíva nie je pre každého, no lúka v záhrade v podobe záhonov, výsadby popri chodníku, ostrovčekov alebo lúčne kvety namiesto celého trávnika sú tiež súčasťou záhradnej tvorby. Okrem nesporných ekologických prínosov (život v záhrade, potrava pre opeľovačov, vodozádržná funkcia, …) majú lúčne alebo poľné kvety v záhrade aj estetický a praktický význam.

Okrasné lúky v záhrade vedia byť naozaj krásne a to počas celej vegetačnej sezóny, pretože jednotlivé druhy lúčnych kvetov sa postupne striedajú v kvitnutí a v raste. Vzhľad zahrady s lúčnymi rastlinami sa tak v priebehu sezóny mení, čo je jej veľkou prednosťou.  Z praktického hľadiska si záhrada s trvalkovými lúčnymi a poľnými kvetmi vyžaduje omnoho menej údržby ako štandardný trávnik (kosenie, vertikutácia, prevzdušňovanie, dosievanie, odburiňovanie) a dokonca si nevyžaduje ani žiadne polievanie a hnojenie.

Lúčne kvety v záhrade sú v skratke krásne, užitočné a praktické a je už len na vás či ich chcete aj vo vašej záhrade. Ak áno, poradíme vám ako ich sadiť, udržiavať  a ponúkneme Vám aj zopár inšpirácií na lúku v záhrade:

Ako začať pestovať lúčne kvety v záhrade

poľné kvetyČi už sa jedná o veľkú plochu trávnika, menší kvetinový záhon, či ostrovček, nie je na nich zložité vypestovať lúčne rastliny. Najjednoduchším spôsobom ako to dosiahnuť je jednoducho prestať kosiť a o ostatné sa po čase postarajú náletové lúčne rastliny z okolitej prírody. Je to však beh na dlhé trate a väčšinu rastlín v takejto lúke budú tvoriť trávy. Výhodou tejto možnosti je okamžitý efekt, pretože rastliny sú už dlhšie zakorenené, no pre lepší efekt je vhodný výsev lúčnych rastlín.

Výsadba lúčnych kvetov

Výhodou lúčnych kvetov je, že sa dokážu adaptovať na akýkoľvek typ pôdy a nepotrebujú žiadne hnojenie. Málo výživná pôda im naopak poskytuje výhodu pred trávami, ktoré v chudobnej pôde neprosperujú. To platí najmä pri trvalkových (viacročných) lúčnych rastlín (letničky si vyžadujú bohatšiu pôdu).

Najvhodnejším obdobím na výsev lúčnych kvetov je jar (marec, apríl) alebo jeseň (október, november).  Lúčnym a poľným kvetom vyhovujú najviac slnečné stanoviská, no dokážu sa prispôsobiť aj polotieňu. Sila lúčnych a poľných kvetov tkvie v ich diverzite a v tom, že určité pôdne a svetelné podmienky budú vyhovovať niektorým lúčnym kvetom viac ako iným a tieto začnú dominovať.

výsadba poľných kvetovPovrch na ktorý chceme lúčne kvety vysiať stačí len mierne prekypriť aby sa semená lúčnych kvetov mohli do pôdy zapracovať. V prípade ťažkej utlačenej pôdy je na jej prevzdušnenie nápomocný aj kultivátor.  Na takto pripravený povrch vysievame semená rozmetačom semien, ktorý ich vyseje rovnomerne. Semienka lúčnych kvetov sú veľmi drobné, takže na ich výsev sú vhodné regulovateľné rozmetače, prípadne môžeme semená zmiešať s pieskom, aby sme ich nevysievali príliš nahusto. Následne hrabľami zľahka zapracujeme semená do pôdy aby ich nezmyl dážď prípadne aby ich nevyzobali vtáci. Výdatne zalejeme a prvé týždne udržiavame polievaním pôdu vlhkú.

Semená lúčnych kvetov

Lúčne kvety a ich semená môžeme rozdeliť na 2 hlavné skupiny: trvalky (viacročné rastliny) a letničky.

lúčne kvety semenáVýhodou letničiek je ich bohaté a intenzívne kvitnutie počas celej vegetačnej sezóny, nevýhodou je ale že musia byť vysádzané každú sezónu (na jar). Trvalkové lúčne rastliny prežívajú mnoho rokovo a  vysemeňovaním sa postupne obnovujú, takže ich životnosť je teoreticky neobmedzená. Ich ďalšou výhodou je prirodzená krása a postupná zmena počas jednotlivých ročných období – najskôr sa začínajú prebúdzať jarné kvety ako prvosienka či nátržník, nasledujú letné trvalky medzi ktoré patrí väčšina lúčnych a poľných kvetov a v závere sezóny kvitnú neskoro kvitnúce lúčne rastliny(margaréta, suchokvet, jesienka,…).

Pri výbere semien lúčnych kvetov je preto potrebné rozlišovať medzi trvalkovými a letničkovými lúčnymi zmesami. Rovnako dôležité je aj pomer lúčnych kvetov v zmesi, pretože do lúčnych zmesí sa väčšinou pridáva aj trávne osivo. Pomer lúčnych kvetov v zmesi by mal byť minimálne 75%, aby sa dosiahol požadovaný efekt rozkvitnutej lúky.  Semená s vyšším podielom lúčnych kvetov majú vyššiu cenu, pretože obsahujú menej lacnejších a zároveň väčších a ťažších trávnych semien.

Potom záleží už len na výbere jednotlivých druhov semien lúčnych kvetov. Niektoré lúčne zmesi sú zamerané na lúčne rastliny s kvetmi určitých farieb (biela, žltá, modrá, červená), prípadne sú zamerané na stvetlomilné alebo tieňomilné rastliny.  

Starostlivosť o lúčne kvety v záhrade

Počas prvej vegetačnej sezóny trvalkové lúčne kvety  nenechávame vyrásť viac ako 15 cm a udržiavame ich kosením aby dobre zakorenili a aby sme zamedzili nechceným trávam vysemeniť sa. Ak by sme to nespravili, podiel lúčnych kvetov by sa na danej ploche v budúcnosti znížil. Lúčne kvety je potrebné zalievať len po výsadbe (2 týždne) a po zakorenení je zálievka nevyhnutná len v  prípade dlhšie trvajúceho sucha.

Počas druhej a nasledujúcich sezón už nie je potrebné pravidelné kosenie lúčnych kvetov. Kosenie sa obmedzí už len na chodníky popri lúčnych kvetoch alebo iné trávnaté plochy v záhrade. Samotné lúčne kvety je potrebné pokosiť len raz ročne. Vhodným obdobím na kosbu je jeseň  (ideálne potom ako sa všetky rastliny stihnú vysemeniť, aby zloženie lúčnych kvetov ostalo rovnaké). Na kosenie vysokých lúčnych kvetov sa používajú bubnové kosačky, prípadne stará dobrá ručná kosa. Pokosené lúčne kvety nenechávame na pôde aby ju neobohatili (môžeme ich vložiť do kompostu prípadne použiť ako mulč alebo ak krmivo pre domáce zvieratá).

lúčne rastliny v záhrade

Z času načas sa v lúčnych kvetoch objavia aj invázne druhy (šťavel, pýr, bodliak,..), ktoré je potrebné vytrhnúť aj s koreňom. Lúčne kvety sú inak bezúdržbové – žiadne polievanie, hnojenie či iné zásahy, počítajte však s tým, že plný efekt rozkvitnutej lúky sa dostaví až po 3 - 4 rokoch pestovania lúčnych kvetov.

Inšpirácie na lúčne kvety v záhrade:

letné kvety

záhradný dizajn s lúčnymi kvetmi

lúka v záhrade

dom s lúčnymi kvetmi

lúčne rastliny ako trávnik

divoké kvety v záhrade

 

Páčia sa vám lúčne kvety v záhrade? Budeme radi ak svoj názor vyjadríte nižšie v komentári. Podobné témy

predjarný výchovný rez ovocných stromov

Strihanie ovocných stromov v troch jednoduchých krokoch

Kľúčom k udržiavaniu pekných a produktívnych ovocných stromov je ich každoročné strihanie. I keď niektorí záhradníci preferujú rozdielne spôsoby strihania pre rôzne druhy ovocných stromov, stačí ak budete pri strihaní…

trvalky do záhrady

20 najkrajších trvaliek do záhrady

Rozhodujete sa aké rastliny si vysadíte do záhrady? Ak hľadáte rastliny ktoré vydržia niekoľko rokov až desaťročí a budú vám prinášať radosť rok čo rok, v tom prípade sú tou správnou voľbou trvalky. Čo sú to trvalky? …

pestovanie levandule

Levanduľa a jej pestovanie

Levanduľa je nielen všestranná liečivá rastlina s viacerými využitiami v domácej lekárničke, v kuchyni,  či v kúpeľni – je to aj úžasná kvitnúca trvalka do záhrady. Levanduľa dodáva po celý rok záhrade zaujímavú…

azalky pestovanie

Rododendron a jeho pestovanie

Rododendrony sú nádherné a majestátne rastliny. Väčšina z nich pochádza z Ázie, no vo voľnej prírode ich môžeme nájsť na celej severnej pologuli. Už po stáročia sú súčasťou našich záhrad vďaka ich krásnemu olisteniu a…

rez viniča

Strihanie viniča jednoducho a prehľadne

Či už pestujete vínnu révu alebo stolové odrody, určite ste sa už stretli s otázkou ako správne strihať hrozno tak, aby bol vinič zdravý a produktívny každú sezónu. Práve rez viniča ovplyvňuje akú veľkú energiu vloží…

ako a kedy strihať ruže

Strihanie ruží jednoducho a prehľadne

Kľúčom k dosiahnutiu krásneho a bohatého kvitnutia ruží je ich každoročné strihanie. Rezom odstránime odumreté a poškodené časti, vpustíme k rastline vzduch a svetlo a nabudíme ružu k rastu. I keď sa toho mnohí…